-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Intézményvezetők - Móder József, II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola
Móder József 1984 óta igazgatója a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolának, ahová jelenleg 554 gyerek jár. Az iskola 2 irányú specializációt: idegen nyelvet, illetve természetismeretet kínál a diákoknak. A Rákócziban végzettek közül szinte mindenki érettségit adó középiskolában folytatja tanulmányait, többségük a város valamelyik patinás gimnáziumában tanul tovább. Az intézmény az ÖKO iskola programhoz is csatlakozott, a diákok fákat, cserjéket gondoznak, madáretetőt építenek.
Móder József 1984 óta igazgatója a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolának, ahová jelenleg 554 gyerek jár. Az iskola 2 irányú specializációt: idegen nyelvet, illetve természetismeretet kínál a diákoknak. A Rákócziban végzettek közül szinte mindenki érettségit adó középiskolában folytatja tanulmányait, többségük a város valamelyik patinás gimnáziumában tanul tovább. Az intézmény az ÖKO iskola programhoz is csatlakozott, a diákok fákat, cserjéket gondoznak, madáretetőt építenek.
Hogyan alakult a gyereklétszám az elmúlt időszakban?
Az utóbbi években kevesebb a létszám, húsz éve még 700 gyerek volt, akkoriban „albérletbe” kellett mennie néhány osztálynak, mert nem fértünk el az épületben. Az utóbbi években csökkent a gyereklétszám elsősorban azért, mert kevesebb az óvodás, de a 6 osztályos gimnáziumok is számos tanulót visznek el az általános iskolákból. Tőlünk elsősorban Vasváriba és a Telekibe mennek a gyerekek.
Milyen specializációt kínál a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola a diákjainak?
Az iskolában kétirányú specializáció van: a gyerekek idegen nyelvet tanulnak emelt szinten, valamint emelt szintű természetismeret is van: alsó tagozatban környezet ismeretet, felső tagozatban környezetvédelmet tanulhatnak és természet tudományos tantárgyakból, kémiából, és fizikából tanulhatnak többet. A természetismereti program keretében csatlakoztunk az ÖKO iskola programhoz, saját környezetünket úgy fejlesztjük, hogy természetbarát anyagokat használunk, takarékoskodunk a vízzel, megfelelően gondoskodunk a hulladék elhelyezéséről, fákat, cserjéket ültetünk - a gondozásukban a diákok is segítenek. Az iskolának 2 számítógép terme is van, ahol korszerű, szélessávú Internet várja a tanulókat, valamint a könyvtárban is található csatlakozással ellátott számítógép.
Milyen állapotban van az iskola épülete, milyen felújítások, fejlesztések szükségesek?
Az iskola 1930-ban épült Klebelsberg Kúnó kezdeményezésére, egy időben a Telekivel és a Széna téri iskolával. Háború idején is jó állapotban maradt, az utolsó felújítás viszont meglehetősen régen, 1983-ban volt. Tavaly tornaszobát építettünk, ebben nagy segítséget nyújtottak a szülők és az Alcoa Alapítvány. Jelenleg a bútorzat és a világítás korszerűsítése lenne fontos és a sportpályák, játszóudvar felújítását is tervezzük, ehhez segítséget is kapunk az Alcoa Alapítványtól. További terveink közé tartozik a kerítés felújítása és a folyamatos eszközfejlesztés, számítástechnikai eszközök pótlása.
Milyen rendezvények, iskolához kötődő események alakultak ki az elmúlt években?
Fontos eseményünk a Rákóczi - napok márciusban és az esemény köré szerveződő megyei matematika, helyesírás és sportverseny, a Rákóczi kupa. Minden évben megrendezzük a szülők-nevelők bálját, az idén február 26-án tartjuk a Kodolányi János Főiskolán.
Az iskola diákjai milyen arányban tanulnak tovább a város patinás középfokú intézményeiben?
A Hétvezér iskola mellett tőlünk mennek a legtöbben 6 osztályos gimnáziumokba, a Vasváriba és a Telekibe. A 8. osztály elvégzése után is sok tanulónkat veszik fel a gimnáziumok. Elmondhatom, hogy a diákok 90-95 %- a érettségit adó középiskolába megy, több mint a fele gimnáziumba, a többiek szakközépiskolába. Sokan választják a Tóparti Gimnáziumot, a Kodolányi Középiskolát és Széchenyi Szakközépiskola is népszerű. A diákok utánpótlásáról is gondoskodnunk kell, erre szolgál az „iskola-vár” programunk: óvodások, szülők részvételével játékos programokat tartunk, amelynek keretében a gyerekek találkozhatnak a tanítókkal és a szülők is megismerhetik őket