-
A legnagyobb kincs a gyermek
Egy kislány az új év első, székesfehérvári babája. Gáncs Izabella január elsején, nem sokkal 6 óra után született a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Szép hagyomány, hogy a város közössége nevében az év első fehérvári újszülöttjét a város polgármestere is köszönti.
2025.01.02. -
Négyen a legjobbak között
Magyarország száz legjobb középiskolája 2025-ben címmel készítették el a hazai gimnáziumok rangsorát. A listán négy székesfehérvári gimnázium kapott helyet, a legelőkelőbb helyen a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola szerepelt.
2025.01.02. -
Őssejt-donort keresnek
Segítséget kér egy székesfehérvári, ma Svédországban élő fiatal lány, Forster Júlia. Édesanyja a facebookon keresztül keresi azt a személyt, aki őssejt donor lehetne lánya számára. Júliánál november elején diagnosztizáltak akut leukémiát.
2024.12.29. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23.
Intézményvezetők: Zsabka Attila Kríziskezelő Központ
A székesfehérvári hajléktalan-ellátás országos viszonylatban példaértékűnek nevezhető, évek óta minden télen indítanak teajáratot: meleg italt, szendvicset, gyertyát és gyógyszereket visznek azoknak az embereknek, akik valamilyen oknál fogva nem mennek be a szállóra. Beindították az albérlet programot is, ami eddig sikeresnek mondható: többen teljesen önállóan élik újra életüket. A hajléktalanszállók igaz nem tudnak mindenkinek helyet biztosítani, azonban senkit nem hagynak, soha a hidegben aludni –mondja Zsabka Attila a Székesfehérvári Kríziskezelő Központ vezetője.
A hajléktalanok éjszakája november 19-én elmaradt a viharos időjárás miatt, ettől függetlenül megannyi otthontalan töltötte a szabadban az éjszakát. A székesfehérvári hajléktalan-ellátás országos viszonylatban is példaértékűnek nevezhető. Évek óta minden télen indítanak teajáratot, amikor meleg italt, szendvicset, gyertyát és gyógyszereket visznek azoknak az embereknek, akik nem mennek be a szállóra. Beindították az albérlet programot, ami eddig sikeresnek mondható: többen újra teljesen önállóan élik újra életüket. A szállók igaz nem tudnak mindenkinek helyet biztosítani, azonban senkit nem hagynak, soha a hidegben aludni –mondja Zsabka Attila a Székesfehérvári Kríziskezelő Központ vezetője.
A hajléktalanok éjszakája a viharos idő miatt elmaradt, ettől függetlenül azonban rengeteg otthontalan van Székesfehérváron is, mennyi hajléktalan él a városban a Kríziskezelő Központ adatai alapján?
Összesen az intézményünk telephelyein élőket és az utcán élőket összeadva 300-350 között mozog az otthontalanok száma. Nehéz megmondani a hajléktalanok számát, mert az utcán élők száma csak becsülhető, mert ezek az emberek vándorolnak szinte folyamatosan. Székesfehérváron 150-200 fő él utcákon, de volt már arra is példa, hogy 200 fölé került az általunk összeírtak száma. Akiket regisztrálni tudnak a szociális munkásaink azokkal rendszeresen megpróbáljuk tartani a kapcsolatot. A teajáratunk 80-90 embert tud elérni az esti órákban.
Mekkora könnyítést jelentett az, hogy az év elejétől működik a női hajléktalanszálló és úgy tudom, hogy szeretnék a tetőterét is használhatóvá tenni ennek az épületnek…
Mindenképpen könnyebbség, de mondhatjuk megkönnyebbülés is, hogy februártól már laktak itt otthontalan nők. Elvileg 14 férőhelyes, teljesen akadálymentes jó színvonalú az épület, ahol jelenleg 16-an vannak. Sajnos azt is el kell mondani, hogy vannak nők továbbra is az utcán, tudomásunk szerint 10-15 ember. Közülük, november közepe óta, aki akart az átmeneti szállón éjszaka talált magának menedéket.
Lenne akkor még igény, hogy télen többen szeretnének „beköltözni” a hajléktalan szállóra?
A női szállót figyelembe véve azok, akik éjszaka bejönnek aludni, azok közül biztosan. A téli időszakban az éjszaka átvészelése, mosás, tisztálkodás miatt persze igényelnék. Vannak sajnos többen, akik nem fogadják a gondoskodást, nem érzik képesnek magukat közösségben élni. Többen élnek tudomásunk szerint párkapcsolatban sátrakban a város különböző pontjain, talán azért, mert jobban biztonságban érzik magukat. Õk nem kívánják igénybe venni az átmeneti szálló gondoskodását.
Viszont vannak olyan „szolgáltatások”, amiket ők is igénybe vehetnek, mint például az évek óta tartó teajárat…
Az év második negyedévében a Szociális Minisztériumhoz két pályázatot tudtunk benyújtani, az egyik a szociális munka támogatására szólt, a másik pedig az „albérleti programunk” folytatására szólt.
Az utcai szociális munkát bér és járulék támogatásával segítik, de ezen belül indítottuk el a teajáratot is, amivel az utcai létre berendezkedett embereket tudjuk segíteni, tehát hétfőtől péntekig este hat órától teát, szendvicset, takarót, gyógyszereket kapnak a rászorulók. Ez a téli időszak túlélésére való.
A másik, a nappali vacsoráztatás, ami a meleg teát és a szendvicset jelenti: ebben sokat segítenek a társadalmi szervezetek a saját költségvetésükből, 70-80 adagot tudunk ebből kiosztani, de ha növekszik az igénylők száma, alkalmazkodunk majd hozzájuk.
Folytatódik az albérleti program is
Az albérleti program is folytatódik, ami annyit jelent, hogy 10-15 ember albérletét finanszírozzuk néhány hónapig. Õk általában az átmeneti szálló lakói, akiknek van valamennyi rendszeres jövedelme. Õ vállalja, hogy lehetőleg állja a rezsiköltséget és fönntartja magát, mi vállaljuk az albérleti költségeket. Ez befolyásolja a szálló zsúfoltságát is, hiszen az innen kikerülők helyét be tudjuk tölteni, így lehet, hogy több embert is tudunk majd fogadni. Sikeresnek mondható, hiszen több ember újra a saját lábára tudott már állni és teljesen önálló életet tud élni.
Érzi e a kríziskezelő, vagy várhatóan érezni fogja e, hogy kevesebb jut a költségvetésből hajléktalan-problémákra?
Ugye a kormány elfogadott egy határozatot, ami kifejezetten a hajléktalan emberek támogatását célozza. Több olyan program van ebben a határozatban, ami a mi intézményünket is támogatja –gondolok itt a téli programokra. A vidéki ellátó szervezeteknek egy olyan csomagot hoztak létre –ez a mi esetünkben 1,5 millió forint- ami a pluszköltségeket fedezi. Várhatóan egy hónapon belül kapunk az utcai szociális munka támogatására egy autót is. Valószínűséggel normatívás lesz az utcai szociális munka, amit az 50 ezernél nagyobb településeken látnak el, ami a mi esetünkben 3-4 ember fizetését teszi lehetővé.
Aki segíteni akar mivel segíthet?
Kaptunk nemrégiben Berlinből emeletes ágyakat, teát, játékokat az anyaotthonba. Sajnos raktározási lehetőségünk nincsen éppen ezért olyan adományokat fogadnánk szívesen, amit ki tudnánk vinni az utcára. Szeretnénk megelőzni a fagyhalált és a csonkolásos fagyást: takarókra férfi surranókra, zoknikra, alsóneműkre, téli holmikra van nagy szükség. Aki segíteni akar ezekkel tudja könnyebbé tenni az otthontalanok életét.