-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Ipar 4.0 - rohamosan alakul át a munka világa
A székesfehérvári Alba Innovár Digitális Élményközpont célja, hogy az érdeklődők testközelből, robotokkal, informatikai és okoseszközökkel ismerhessék meg a digitalizáció világát.
A megnyitón Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy a város akkor tud fejlődni, ha a gazdasága is fejlődik, de a gazdaság csak akkor prosperál, ha a környezete biztosítani tudja a megfelelő körülményeket, ebbe pedig beletartozik az oktatás is.
Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta, hogy nem csak a diákok képzése fontos, hanem a ma munkavállalóinak képzése is, hogy meg tudják őrizni munkahelyüket az ipar 4.0 korában. Elmondta, hogy a város jelentős összeget különített el a digitális felnőttképzési programra. Szólt arról is, hogy a város gazdasága 85-90%-ban exportra termel, így kitett a nemzetközi folyamatoknak, de ezt nem problémaként, hanem olyan lehetőségként érdemes megélni, ami arra is megteremti az esélyt, hogy ne csak kövessük a világ gazdasági folyamatait, hanem legyünk az élén ezeknek a folyamatoknak. A polgármester hozzátette, hogy a világszínvonalú technológia már adott, ehhez kell hozzátenni az oktatást és így jelentős versenyelőnybe kerülhet Székesfehérvár.
A rendezvényen Laufer Tamás, az Alba Innovár vezetője előadásában arról is szólt, hogy egyre több feladatot fognak elvégezni a robotok, az emberektől pedig nagyobb képzettséget, kreativitást, csapatban gondolkodást követel az Ipar 4.0.
"Az embereknek meg kell tanulnia tanulni, átlagban közel 50 évig dolgozunk, ezalatt nem öt munkahelyet, hanem öt különböző foglalkozást fogunk megismerni. Ami algoritmizálható, az algoritmizálva is lesz: meg kell tanulnunk olyan kompetenciákat, ami az egész életünket végig fogja kísérni és akkor nem kell aggódnunk a jövőnkért." - hangsúlyozta Laufer Tamás, aki szólt arról is, hogy több ezer ember találkozott már az Alba Innovár felzárkóztatási programjával. "Négy vállalatnál több ezer emberrel találkoztunk, olyan embereket is sikerült elérni, akik sohasem használtak még PC-t. Azt tapasztaltuk, hogy két nap alatt is lehet kis csodákat elérni." - tette hozzá.
Laufer Tamás szerint az oktatás területén korábban az volt a legfontosabb, hogy minél többet tanuljunk, minél több tényt raktározzunk el a fejünkben. "Ma ezt a fajta tudást nem egyszerű memorizálás révén lehet elérni, hanem olyan kompetenciákat kell kifejleszteni, amivel a későbbiekben segítséget kaphatunk a különböző területek elsajátításához. Szükség lesz kreativitásra, önálló munkavégzésre, de arra is, hogy tudjunk csapatban dolgozni." - emelte ki az Alba Innovár vezetője.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára „A digitális átállást támogató fejlesztések és kapcsolódó támogatások” címmel tartott előadást.
A délelőtt során szó volt még az oktatásról az Ipar 4.0 korában, a digitális tananyagfejlesztésről az OFI-ban és a megye intézményeiben. A délutáni program interaktív digitális bemutatókkal folytatódik, majd szekcióülésekkel zárul.