-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Íróként, kulturális szervezőként és mecénásként is sokat tett Fehérvárért
Versben, dalban, prózában idézték meg az orvos, a közéleti szereplő, a közíró dr. Lukácsy József alakját azon az emlékesten, amelynek a Városház Díszterme adott otthont szerdán.
A bejátszást követően a barát, Hagymásy András, a Fehérvár Médiacentrum ügyvezető igazgatója emlékezett. Mint mondta, „Jóska a fogorvosi szakmája mellett nemcsak a test, hanem a lélek gyógyítója is volt, hiszen minden betegéhez volt egy-egy kedves szava. Határozott és klasszikus műveltségre, konzervatív világképre épült személyisége. Valódi szellemi otthonra lelt Székesfehérváron, és miután újságírói végzettséget is szerzett, igazi támogatója és ápolója volt a helyi szellemi alkotóközösségeknek. Nagy büszkesége volt, hogy a Határon Túli Irodalom Napjait kezdeményezhette, és a rendezvénysorozat mindenkori szervezője és mecénása lehetett. Hiányát itthon és Erdélyben egyaránt érezni fogjuk. Sok mindenről lemondva, nagy áldozatokat hozott azért, hogy akár a hazai, akár az Erdélyi oktatást, hitéletet a maga eszközeivel javítani tudja.”
A visszaemlékezésen a kibédi Mátyus István Általános Iskola nyolcéves kisdiákjai és tanítóik léptek színpadra. Népdalcsokorból és népi gyermekjátékból álló műsoruk végén az erdélyi közösség nevében Fazakas Kincső így idézte fel emlékét: „Kedves, odaadó, önfeláldozó ember volt. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy feleségét támogatva kiköltözött Székesfehérvárra családjával, de időt és fáradságot nem ismerve évente többször is hazalátogatott szülőföldjére. Legnemesebb öröme az önzetlen adakozás, a bátorítás, a támogató kézfogás volt. Szívén viselte a kibédi fiatalok kulturális és nemzeti fejlődését, hitbeli gyarapodását. Józsi bácsi pótolhatatlan, példaértékű ember volt. Hiszünk a viszontlátás reményében, és igyekszünk mi is a ránk mért feladatokat hasonlóképen elvégezni, ahogyan ő is tette.”
Az este során Cserta Gábor, Cserta Balázs és Takács László megzenésített verseket adtak elő, majd Bakonyi István irodalomtörténész olvasta fel jegyzetét, amelyet dr. Lukácsy Jószef Agyfogyatkozás című kötetének megjelenésekor írt. A költő pályatársak közül Péntek Imre a közíró munkásságáról szólt, Gál Csaba személyes emlékeit osztotta meg a hallgatósággal, míg Szegedi Kovács György egy verssel tisztelgett. Az esten dr. Lukácsy József öt kedves költőjének (Kányádi Sándor, Áprily Lajos, Dsida Jenő, Reményik Sándor, Juhász Gyula) egy-egy versét a Fehérvári Versünnep résztvevői: Baráth Eszter, Csengey Márton, Ferenczy-Nagy Boglárka, Strasszer Domonkos és Varga Eszter szavalták el.
Az esten a barátok, pályatársak, családtagok mellett részt vettek Róth Péter és Lehrner Zsolt alpolgármesterek, önkormányzati képviselők, valamint a különböző kulturális és civil szervezetek képviselői.