-
Felújítják az államalapító szobrát
Közel egyéves előkészítő munkát követően megkezdődhet Szent István monumentális lovasszobrának felújítása: Sidló Ferenc alkotását szerdán emelték le a talapzatáról, s egy hatalmas szállítójárműre téve indultak vele Tatára, ahol a tervek szerint augusztusig befejeződik a restaurálása.
2025.04.16. -
Gépekkel segítik a várost
Mintegy 40 darab korszerű, jobbára akkumulátorral működő kisgéppel segíti a Városgondnokság közterületi munkavégzését a Makita Kft. A gépeket hétfőn a Városgondnokságon adta át a vállalat, amely minden évben más-más fehérvári területen segít társadalmi felelősségvállalásával.
2025.04.14. -
Fókuszban a kapitány
Folytatódott a Nyitrai úti Közösségi Házban Silye Sándor portrébeszélgetés sorozta. Az est vendége Milus Gábor rendőr ezredes, megbízott városi rendőrkapitány volt.
2025.04.16. -
Gyorsító pályán Ukrajna EU-s csatlakozása
Egyedül a magyarok állíthatják meg Ukrajna erőltetett tempójú európai uniós csatlakozását, ami hazánk gazdaságát megoldhatatlan kérdések elé állítaná, és tönkretenné az eddigi eredményeket – hangzott el Székesfehérváron.
2025.04.16.
Kiállítással ünnepelte alapítását a város legrégebbi világi középiskolája

A tárlatnyitón Katona Ármin zongorajátékát hallhatta a közönség, majd Bakonyi Bianka szavalt el Wass Albert versét. Az ünnepségen az iskola diákjai az intézmény névadójáról, Mátyás királyról szóló történelmi ismeretterjesztő műsorral is szerepeltek. A megnyitón Gyenei Magdolna, az intézmény igazgatója köszöntötte a megjelenteket, közöttük az egykori és jelenlegi kollégákat, vezetőket.

Felidézte a kezdeteket, amikor Székesfehérváron 1868. szeptember 1-jén a Kereskedelmi Társulat iskolát indított 32 fővel a Zichy-palotában.
„Akkor még az alapítók sem gondolhatták, hogy az iskolából 150 év múlva egy 600 fős iskola lesz és a maroknyi kis tanári gárdából 80 fő feletti tanári közösség nő ki. A 150 év alatt rengeteg dolog történt az iskola életében, sok változás lépett életbe, rengeteg tanügyi reformot élt meg az iskola, egy dolog mégis állandó volt: kötődtünk Székesfehérvárhoz, a történelmi Belvároshoz. Mindig is a város szerves része voltunk a legöregebb világi középiskolaként.” - fogalmazott Gyenei Magdolna.
Az intézmény a tárlat létrehozásával egy időben digitálisan is feldolgozta a tablókat és a fotókat, ezeket a www.szekesfehervar.topoteka.hu oldalon lehet megtekinteni.
A kiállítás megnyitóján László István történelem szakos tanár idézte fel az iskola történetét a kiegyezéstől az első és második világháborún át a szocializmusig, majd a rendszerváltás éveit követő, az intézményi struktúrát érintő változásokról is beszélt. Elmondta, hogy a kiállításon a tanév eseményeinek kronológiáját követik a tablók az évnyitótól az osztálykirándulásokon át az iskolai ünnepségekig. A kiállításon megtalálhatóak az első, 1868-69-es tanév naplói, anyakönyvi kivonatai, és válogattak különböző korszakok dokumentumaiból, mint például a két világháború közötti időszakból vagy a ’45-46-os tanévből is. A gyűjteményt számtalan fotó és kép színesíti az iskola történetéről.
Köszöntötte a résztvevőket Molnár Tamás ifjúsági tanácsnok is, aki kiemelte, hogy 150 év alatt a város összenőtt ezzel az intézménnyel, a Hunyadi Székesfehérvár szerves részévé vált.
„A városban szinte mindenki tud mondani egy ismerőst, barátot, rokont, aki a Hunyadiba járt, nekem édesanyám, keresztanyám és a feleségem is hunyadis volt. 150 év alatt rengeteg emlék, tapasztalat, tudás halmozódik fel egy intézményben, remélem, hogy ez a kiállítás és az egész emlékév előhozza ezeket az emlékeket és számvetést lehet készíteni, majd ezekből táplálkozva újabb terveket megfogalmazni.” - tette hozzá Molnár Tamás.