-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Ítélet és kegyelem – Díszbemutató és megemlékezés Csákberényben
A tévéjáték a ’48-as szabadságharc leverésének időszakából elevenít fel egy megtörtént epizódot.
Csákberényben és Nagyigmándon minden év július 12-én megemlékeznek Manszbarth Antal római katolikus plébánosról és Szikszai János református lelkészről, akiket ezen a napon végeztek ki 1849-ben. Az idei évben különleges pillanatoknak lehettek részesei a falu lakói. Csákberényben az emléknapon tartották a két mártír történetét feldolgozó film díszbemutatóját. Mint arról a forgatás idején az ÖKK is beszámolt, novemberben a történelmi események helyszínén vették fel a Perelj, Uram! regényből készült filmet, amelyet Szikora János rendezett. A Vörösmarty Színház, a Szabad Színház, az Alba Regia Táncegyüttes művészei mellett a Fehérvári Huszárok Egyesületének tagjai és a csákberényiek is szerepet vállaltak az alkotásban, amelynek operatőre Jancsó Nyika volt.
A hétfői díszbemutató előtt a Művelődési Házban köszöntötték a film alkotóit. A település képviselőtestülete posztumusz Csákberény Díszpolgára címet adományozott Sobor Antalnak. Az elismerést Vécsei László polgármester adta át az író özvegyének. Szikora János rendező köszönetet mondott a résztvevőknek, az alkotóknak. Mint mondta, szimbolikusan most egy kör bezárul: a 172 évvel ezelőtt történt eseményekből néhány évtizeddel ezelőtt regény, majd színdarab és forgatókönyv született. „A film elkészült, és mi most itt vagyunk, a kezdet helyszínén, Csákberényben.”
A program a köszöntőket követően megemlékezéssel folytatódott, a mártírhalált halt katolikus pap és református lelkész tiszteletére készült emlékmű előtt hajtottak fejet a résztvevők, ahol Törő Gábor országgyűlési képviselő és Vécsei László polgármester mellett dr. Cser-Palkovics András polgármester és Szikora János rendező közösen helyezte el az emlékezés virágait. Egy-egy szál virággal tisztelegtek a falu lakosai mellett a film szereplői, alkotói is.
Az este a Művelődési Ház mellett, a kertmoziban folytatódott, ahol közösen nézhették meg az Ítélet és kegyelem című filmet a résztvevők. A történet az 1848-49-es magyar szabadságharc leverésének utolsó időszakából elevenít fel egy megtörtént, de kevesek által ismert epizódot, amikor a Fejér megyei Csákberény maroknyi népét elsőként éri a császári csapatok élén bevonuló Haynau lelki terrorja. Az emberek megfélemlítésének jegyében, a falu református lelkészét és katolikus plébánosát egy ”ős-koncepciós” perben elítélik, és nyilvános kivégzésen agyonlövik. Ennek az áldozatvállalásnak állít emléket a film, a 70 perces alkotást az MTVA is hamarosan levetíti majd.