-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Itt a NEAT! -üstökös-bemutató a fehérvári csillagdában
Régen az üstökösök megjelenése misztikus borzongást váltott ki az emberekből, úgy vélték, háborúk, katasztrófák előhírnökei. Szerencsére ez a babona már a múlté, de mindig nagy érdeklődést vált ki egy-egy szabad szemmel is megfigyelhető kométa. Ilyen a C/2001 Q4 jelű NEAT-üstökös, melyet 2001. augusztus 24-én fedeztek fel. Ekkor még a Szaturnusznál is távolabb járt. Idén, május 7-én volt legközelebb a Földhöz, 48 millió km-re haladt el mellettünk, ami 125-szöröse a Hold távolságának, és egyharmada a Napénak.
Ilyen messzeségben a víz sűrűségű, alig néhány km átmérőjű mag és a találóan „látható semminek” nevezett rendkívül ritka csóva semmilyen hatással nincs bolygónkra. A mostanában oly divatos „becsapódós” filmek sugallta hangulat ellenére tehát nem jelent veszélyt az emberiségre.
Kutatásuk viszont annál fontosabb a csillagászok számára. A Naprendszer szélén laza szerkezetű piszkos hógolyók keringenek, melyekből időnként egy-egy a nagybolygók zavaró hatása miatt pályát változtat, és beljebb merészkedik. A Nap felé haladva a hógolyó jeges része megolvad, pontosabban a világűr vákuumában párologni kezd és a benne lévő „piszok” azaz por és gáz kiszabadul. Eleinte csak ritka légkört képez a mag körül, majd még közelebb jutva a Naphoz csóvaként látjuk kiáramlani. Az üstökösök révén szerezhető ismeretek alapvető kérdésekre adhatnak választ a Naprendszer keletkezésével kapcsolatban. Maguk a hógolyók ugyanis változatlan formában hordozzák magunkban azt az ősanyagot, amiből mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt a bolygók, köztük a Föld is létrejött.
A NEAT hazánkból szabad szemmel május végéig látható. Nemrég még a nyugati égbolton, a Szíriusz mellett haladt el, majd több mint egy hétig a Rák csillagképen halad keresztül. Az „üstök” a telehold látszó méretének megfelelő nagyságú, ködös folt lesz, ebből nyúlik majd ki a csóva.
A számítások szerint ez az üstökös most látogat először a Naprendszer belsejébe, ahol a bolygók gravitációs tere annyira felgyorsítja majd, hogy örökre elhagyja vidékünket. Bár fényessége nem lesz „egetverő”, nagyjából a Sarkcsillagéhoz hasonló, de a mostani láthatósága egyszeri és megismételhetetlen alkalom. Érdemes tehát kihasználni a fehérvári csillagda nyújtotta lehetőséget és távcsövön keresztül is megtekintetni az égi vándort.
Az üstökös-vadászokat május 14-én 20 órától várják A Szabadművelődés Háza (Székesfehérvár, Fürdő sor 3.) tetején található Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban.