-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Itt a NEAT! -üstökös-bemutató a fehérvári csillagdában
Régen az üstökösök megjelenése misztikus borzongást váltott ki az emberekből, úgy vélték, háborúk, katasztrófák előhírnökei. Szerencsére ez a babona már a múlté, de mindig nagy érdeklődést vált ki egy-egy szabad szemmel is megfigyelhető kométa. Ilyen a C/2001 Q4 jelű NEAT-üstökös, melyet 2001. augusztus 24-én fedeztek fel. Ekkor még a Szaturnusznál is távolabb járt. Idén, május 7-én volt legközelebb a Földhöz, 48 millió km-re haladt el mellettünk, ami 125-szöröse a Hold távolságának, és egyharmada a Napénak.
Ilyen messzeségben a víz sűrűségű, alig néhány km átmérőjű mag és a találóan „látható semminek” nevezett rendkívül ritka csóva semmilyen hatással nincs bolygónkra. A mostanában oly divatos „becsapódós” filmek sugallta hangulat ellenére tehát nem jelent veszélyt az emberiségre.
Kutatásuk viszont annál fontosabb a csillagászok számára. A Naprendszer szélén laza szerkezetű piszkos hógolyók keringenek, melyekből időnként egy-egy a nagybolygók zavaró hatása miatt pályát változtat, és beljebb merészkedik. A Nap felé haladva a hógolyó jeges része megolvad, pontosabban a világűr vákuumában párologni kezd és a benne lévő „piszok” azaz por és gáz kiszabadul. Eleinte csak ritka légkört képez a mag körül, majd még közelebb jutva a Naphoz csóvaként látjuk kiáramlani. Az üstökösök révén szerezhető ismeretek alapvető kérdésekre adhatnak választ a Naprendszer keletkezésével kapcsolatban. Maguk a hógolyók ugyanis változatlan formában hordozzák magunkban azt az ősanyagot, amiből mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt a bolygók, köztük a Föld is létrejött.
A NEAT hazánkból szabad szemmel május végéig látható. Nemrég még a nyugati égbolton, a Szíriusz mellett haladt el, majd több mint egy hétig a Rák csillagképen halad keresztül. Az „üstök” a telehold látszó méretének megfelelő nagyságú, ködös folt lesz, ebből nyúlik majd ki a csóva.
A számítások szerint ez az üstökös most látogat először a Naprendszer belsejébe, ahol a bolygók gravitációs tere annyira felgyorsítja majd, hogy örökre elhagyja vidékünket. Bár fényessége nem lesz „egetverő”, nagyjából a Sarkcsillagéhoz hasonló, de a mostani láthatósága egyszeri és megismételhetetlen alkalom. Érdemes tehát kihasználni a fehérvári csillagda nyújtotta lehetőséget és távcsövön keresztül is megtekintetni az égi vándort.
Az üstökös-vadászokat május 14-én 20 órától várják A Szabadművelődés Háza (Székesfehérvár, Fürdő sor 3.) tetején található Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban.