-
Napvitorlák a homokózók fölött
A következő két hétben összesen 24 székesfehérvári játszótéren negyven darab napvitorlát szerelnek fel a Városgondnokság munkatársai, hogy a nyári napsütésben védettebbek legyenek a székesfehérvári közösségi terek.
2025.04.04. -
Szakmák Utcája a Belvárosban
Pénteken délelőtt megnyílt a Szakmák Utcája pályaorientációs és felnőttképzési fesztivál, melyet a történelmi Belvárosban rendez a Székesfehérvári Szakképzési Centrum. A kitelepült faházakban az érdeklődők megismerkedhetnek az SZFSZC-ben kínált képzésekkel, szakirányokkal és a céges partnerekkel, míg a Múzeum udvarán a felnőttképzési, átképzési lehetőségekről lehet tájékozódni. A fesztivál pénteken és szombaton is várja az érdeklődőket.
2025.04.04. -
25 mázsa pontyot telepítenek
Két ütemben telepít halat a Bregyó melletti tóba a Széchenyi István Horgász Egyesület. A három nyaras pontyok egy részét már múlt héten, a maradék halat pedig jövő héten engedik a Csónakázó-tóba. Az egyesület egy sikeres pályázatnak köszönhetően tud ennyi halat telepíteni a fehérvári tóba.
2025.04.04. -
Interaktív kvíz Vörösmartyról
Az Internet Fiestához kapcsolódva tízpontos, interaktív kvízt állított össze a Vörösmarty Mihály Könyvtár. Aki kitölti, megtudhatja, mennyire ismeri Székesfehérvár Vörösmarty Mihályhoz kapcsolódó nevezetességeit.
2025.04.04.
Januárban és februárban is véradásra várják az önkénteseket

A gyógyításhoz nélkülözhetetlen vér semmi mással nem pótolható! Magyarországon évente legalább 500.000 egység különböző vércsoportú vérre van szükség a betegellátásban.
A Magyar Vöröskereszt Fejér Megyei Szervezete véradásra invitál minden olyan egészséges, 18 és 65 év közötti felnőttet, akinek testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot. A nők évente háromszor, a férfiak ötször adhatnak vért, két véradás között azonban minimum 56 napnak kell eltelnie. A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszer használatos tűvel 4,5 deciliter vért vesznek le, illetve egy keveset a vizsgálathoz szükséges mintacsövekbe tesznek.
A társadalmi felelősségvállalás jegyében januárban és februárban is lehetőség lesz több székesfehérvári és Fejér megyei helyszínen vért adni.
A véradás 30-45 percet vesz igénybe, adatfelvétellel és kivizsgálással együtt. Fontos a véradás előtti folyadékfogyasztás, amely segít a véradás alkalmával levett plazma pótlásában. Amennyiben megfelelő mennyiségű folyadék van a szervezetben, az erek teltebbek, a véna jobban látható, így a vérvétel is gyorsabb.
A véradás után a mintacsövekbe levett vért minden alkalommal kivizsgálják és meghatározzák a vércsoportot, függetlenül attól, hogy a véradó hányszor adott vért.
A véradás menete:
1. A véradó megadja személyi adatait a nyilvántartáshoz, kitölt egy kérdőívet egészségügyi állapotáról. Az adatfelvételhez a személyi igazolványra és TAJ kártyára feltétlenül szükség van.
2. Külföldi állampolgár esetén útlevél és magyar TAJ kártya szükséges.
3. A véradó elfogyaszt egy-két pohár teát, hogy a leadandó folyadékot előre pótolja szerveztében.
4. Laboratóriumi és orvosi kivizsgálás következik.
5. A véradó kényelmesen elhelyezkedik a vérvételi ágyon. A steril vérvételi zsákba 5 perc alatt leveszik a vért, majd 5 perc pihenőidő következik.