Járványmatematika: a tudomány számai a védekezési stratégiához

Online konferenciát szervezett az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Covid-19 vírus tudományos kutatásainak témaköreiben. Az előadások azt mutatják be, milyen kutatási eredmények és előrejelzések alapozzák meg a védekezéssel kapcsolatban hozott és a következő, a májustól induló időszakra vonatkozó kormányzati döntéseket. 
2020.04.27. 17:47 |
Járványmatematika: a tudomány számai a védekezési stratégiához

Az aktuális kérdések között szerepel többek között a tesztelés, az érettségi, a maszkhasználat, a szociális távoltartás, az egészségügyi kapacitás korlátai és a nyájimmunitás elérése is.

A járványmatematikai kutatások szerepéről a koronavírussal szembeni védekezésben címmel rendeztek online konferenciát azzal a céllal, hogy bemutassák a különböző tudományos kutatások eredményeit. Az epidemiológusok, matematikai modellezők és az egészségügyi ellátórendszer adatai szolgáltak és szolgálnak a kormányzati intézkedések alapjául. A teljes konferencia megtekinthető a Youtube-on.

A tudományos előadások érintették a járványgörbe alakulását a szociális távoltartásra irányuló korlátozások függvényében, a négyszintű megelőzési stratégiában a szabadabb mozgáshoz való visszatérést, a tesztelést, a kontaktuskutatást és a maszkhasználatot megjelölve. Az országosan jellemző mozgásindex a mobilszolgáltatók cellaadatait elemezve ad képet az intézkedések eredményeiről, és vizsgálja a megbetegedések számának matematikai összefüggéseit is. A hatóanyagtesztelésben 31-ből 226 újonnan szintetizált vegyülettel dolgoznak; a már engedélyezett, ismert hatóanyagok mellett a gyorsabb alkalmazhatóság áll a stabil genetikai állományú vírus elleni védőoltás előállításában. Fontos támpont az a – több mint 320 ezer kérdőíven alapuló – komplex modell is, amely a járvány várható terjedését jelzi: az életkori és települési különbségeket is figyelembe véve lehet számításokat végezni a korlátozások lazításának a következményeiről például. A konferencia tematikája érintette továbbá a nyájimmunitáshoz szükséges 50-66%-ot jelentő átfertőzöttség és az egészségügy kapacitásának kérdéseit is – amelyek egy kombinált stratégia szükségességét vetik fel a továbbiakban.

A konferencia előadói voltak: Prof. Dr. Palkovics László akadémikus, innovációs és technológiai miniszter; dr. Oroszi Beatrix epidemiológus, járványügyi szakértő, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője; Dr. Szócska Miklós, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központ igazgatója, a SE Egészségügyi Közszolgálati Kar dékánja; Prof. Dr. habil. Jakab Ferenc egyetemi tanár, virológus, a koronavírus kutatócsoport vezetője (Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar, Biológiai Intézet Virológiai kutatócsoport) és Dr. Röst Gergely egyetemi docens, matematikus (Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék).