Jazz, nagyszerű olasz-magyar koprodukcióban

Nagyszerű zenei élményben volt része mindazoknak, akik eljöttek június harmadikán péntek este a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Fürdő sori épületébe. Akkor és ott egy különleges alkalmi társulás, a Marcello Sebastiani Trio volt a Jazzpéntek vendége.
2022.06.04. 09:27 |
Jazz, nagyszerű olasz-magyar koprodukcióban

Marcello Sebastiani az olasz jazzélet meghatározó bőgős egyénisége.

Mostani magyarországi turnéján a hazai jazz két kiválóságával, Gáspár Károly zongoristával és Bágyi Balázs dobossal alkotott triót. Bágyi Balázs dobos, zeneszerző, zenepedagógus, a magyar dzsessz-élet egyik meghatározó egyénisége, a Magyar Jazz Szövetség elnöke. Különleges „táncoló" dobolási stílusa tele van energiával s szenvedéllyel, hangszeres megnyilvánulásai egyszerre erőteljesek és elegánsan könnyedek. Gáspár Károly jazz-zongorista, zeneszerző, szerkesztő-műsorvezető (Karc FM), kritikai rovatvezető (JazzMa.hu).

A kiváló olasz bőgős Pescarában szerezte diplomáját, a klasszikus és a jazz zene területén is sokat dolgozott. Neves európai és amerikai muzsikusokkal játszott együtt – a mainstream jazztől a progresszív jazzig, az etno zenétől a bluesig és a latin zenéig sokféle stílusban. Péntek este ízelítőt adtak e többféle stílusból, ismert standardoktól Marcello szerzeményein át.

- Tizenöt éve tallkoztam Marcellóval Olaszországban. Egy fuvolista barátommal, Jeff Warennel játszott akkor együtt, engem is meghívtak, hogy zenéljünk együtt néhány klubban, és egy fesztiválon. Mainstream jazzt játszunk, ami a jazz közös nyelvezete. Megvannak a játék szabályai, módozatai, így könnyű a profi zenészeknek, együttműködni, esetünkben sincs ez másképp – mondta Bágyi Balázs.

Marcellótól azt kérdeztem beszélgetésünk során, hogy miként tudott összehangolódni Balázzsal lélekben és a hangszereik játékával?

- Magyarország csodálatos ország, nagyon kedvelem. Annál is inkább, hogy Balázzsal, majd később Károllyal könnyen ment az egymásra „hangolódásunk”, mind lélekben, mind instrumentálisan. Hogy ismertem-e Pege Aladárt? Igen, amikor fiatalként tanultam a bőgő mesterségét, sok Pege etűdöt játszottam, mert tudtam, hogy a magyar bőgős klasszikus zenét is játszott. Az európai bőgősélet egyik nagy alakja volt, amit jól mutat, hogy Charles Mingussal és családjával nagyon jóban voltak, sőt, Mingus bőgőjét is megkapta!

- A magyar jazz nagyon jó helyet foglal el a nemzetközi mezőnyben, de van még mit tennünk annak érdekében, hogy még ismertebb legyen Európában és a nagyvilágban. Sokan, sokat tettek már eddig is ennek érdekében. Én egy vagyok a sok, sok magyar jazz zenész között, és próbálom tenni a dolgomat, elvinni minél több embernek azt a zenét, amit imádok – jelentette ki Gáspár Károly zongorista.

A három kitűnő muzsikus nagyon kellemes estét, élmény adott azoknak, akik végig hallgatták a műsorukat. Marcello ujjai fürgén szaladtak a húrokon, Balázs a tőle megszokott magas művészi színvonalon szólaltatta meg a dobjait, nem csupán a ritmust adta közös játékukhoz, de különleges hangokat csalt ki azokból. Károly zongorajátéka is egyedi, sajátos volt. Hullámzott a zene, hol lágyan, hol kissé keményebben, nagyon jól szóltak a standardok, a saját kompozíciók. Nem, nem világhírűek, mondta a jazz körökben az Európa, világszerte ismert Balázs, hiszen a jazz réteg műfaj, de a halott produkció mégis világszínvonalú volt!