Jogász, tanár, zenész, zeneszerző, tankönyvíró – beszélgetés Bérces Viktorral

Bérces Viktor fiatalember. Jogász, tanár, zenész, sok mindent csinál egyszerre, mégpedig magas fokon. A zene gyermekkori „maradvány” az életében, míg a jogász hivatás, a tanítás az egyetem után lett mindennapjai fontos része. Ismerjék hát meg dr. Bérces Viktort! Nézzék el a tegező stílust, hiszen gyermekkora óta ismerem.
2022.02.16. 21:33 |
Jogász, tanár, zenész, zeneszerző, tankönyvíró – beszélgetés Bérces Viktorral

Tanítasz, zenélsz, ügyvéd vagy, legújabban beválasztottak a Kúria tagjai közé. Nem sok ez egy picit neked?

Az elmúlt időszakban a pandémia miatti rettenetes pangás után a sok tevékenység most nagyon jót tesz, és nagyon jó, hogy ennyi minden összejött nekem a 2022-es esztendőre. Ráadásul most elég sok zenét projekten is dolgozom.

Mondd édesapád a konyhaasztal körül zavart körbe, körbe, márpedig jogász leszel fiam! Vagy nem, és szabadon választott gyakorlat volt részedről a pályaválasztás?

Tény, a példa adott volt, én is tudtam, hogy ha az ember egzisztenciát akar magának kialakítani, akkor ehhez valamilyen diploma kell. Azzal is tisztában voltam, hogy a jogi diploma még mindig az egyik legpiacképesebb végzettséget adja. És persze az is szerepet játszott a választásomban, hogy jogász família a mienk, így nem volt kérdés a választás.

Mi döntött? Az, hogy a jog az igazságról szól, és az igazságnak győznie kell, vagy a piacképesség?

Mindkettő. A jog az igazságról is szól, de ahhoz, hogy az ügyvéd jól tegye a dolgát, sok egyéb dologra van szüksége. Fontos szerepe van a furfangnak, a rafinériának. Elsősorban úgy közelítem meg az adott problémát, hogy végig gondolom, mi kell a sikeres megoldáshoz.

Tanítasz is. De ugye Woody Allen mondása nem igaz rád, hogy aki nem csinálja az tanítja…

Már jó ideje a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanáraként teszem a dolgomat, egyetemi docensként. Sőt, egy ideje én írom a tankönyveket is. Mindez elég nagy felelősséggel jár. Tantárgyfelelős is lettem, önálló jogi katedrával. A hivatás és a tanítás szerencsére kéz a kézben jár az esetemben.

Ha édesapáddal beszélgettek, a jog mennyire téma köztetek, hiszen édesapád Fehérvár egyik jónevű ügyvédje

Igen, kiszoktam kérni a véleményét az egyetemi tananyag kapcsán, vagy hogy mire figyeljek, ha a sajtóban kell nyilatkoznom. Mint most is, amikor az esti híradóban szerepeltem, és kikértem a véleményét arról, hogy mit mondjak egyik, vagy másik kérdésről. Ő már 40 éves tapasztalattal rendelkezik, és azzal nehéz versenyezni.

A zene gyerekkorod óta végig kíséri az életedet. Miért pont a zongora lett a hangszered? Mert volt otthon zongora

Igen, pontosan erről van szó… De ötéves koromban kaptam egy szintetizátort és a nagymamám kezdett el tanítgatni. Emlékszem, az óvodában felléptem egy évzáró ünnepélyen, és eljátszottam a 3+2 együttestől a Csipkés kombiné című dalt, óriási buli volt. Valójában sosem tanultam zongorázni, hegedülni tanultam, a zongora tudásom emellett finomodott, alakult.

Keresett zongorista vagy, sok zenekarral játszol együtt. Kérlek, sorold fel a „leltárt” …

Az elmúlt tíz év alatt szinte majdnem mindenkivel dolgoztam, akik ott vannak a toppon. Ilyen Charlie, Somló Tamás, Tóth Vera, Tóth Gabi, Éliás Gyula, Biga, Karácsony James, Komár László, Kökény Attila, Falusi Mariann, tagja voltam a Zenevonat produkciónak, Zséda - hosszú a lista. Ja, és majdnem elfelejtettem, Balázs Fecó halála előtt három évig tagja voltam a zenekarának.

Van közöttük olyan kedvenc, akivel nem csupán zeneileg, de lelkileg is közel álltok egymáshoz?

A két legmeghatározóbb személyiség a számomra Tóth Vera és Charlie. Vera azért, mert most már 16 éve játszom vele, és nagyon büszke vagyok erre. A barátom, az esküvői tanúm volt, nagyon közeli, már, már családias viszony a miénk. Charlieval pedig azért szeretek zenélni, mert szakmailag ő a legjobb, a legigényesebb.

Van kedvenc műfajod a műfajon belül?

Igen, mégpedig a jazz-rock, ami most a legjobban foglalkoztat. Rövidesen megjelenik az első szólólemezem, vélhetőleg külföldön is. Most ezen dolgozunk, én írom a kompozíciókat. Két kiváló zenésszel dolgozom együtt, Potesz Balázzsal és Kovács Gergővel, ők ismertek a jazz muzsika világában, örülök, hogy megnyertem őket a közös munkára. A zenekarunk neve Vick Bercy Trio, amiben az angol művésznevem szerepel, Külföldön szeretnénk sokszor megmutatni magunkat, de ha van rá igény, itthon is szívesen játszunk! Nagyon büszke vagyok rá, hogy 1 hét alatt több mint 20 000-en nézték meg az első videónkat.

Nem lett volna egyszerűbb slágerzenét írnod, hiszen a jazz még réteg műfajnak számít e honban…

Persze, hogy könnyebb lett volna, de már nem a könnyebbik végét fogom meg a dolgoknak. Nagyon sokat játszottam popzenekarokban, írtunk és játszottunk könnyed slágereket. Azóta ezen a téren talán kicsit igényeseb és aprólékosabb lettem.

Soha nem kacérkodtál a gondolattal, hogy oké, van egy jogi diplomád, és nem te lennél az első doktor, aki a zenészek könnyebb (?) életét élhetné? Mert a zene is „piacképes” foglalkozás volt a pandémia megjelenéséig

Nálam ez a két dolog egy. Ugyanolyan komolyan veszem a zenét, mint a jogi dolgokat. A jogászi munka hétköznapra esik, a zenészi meg hétvégére. Jaj, és van még egy zenei produkcióm, ahol szintén én írom a dalokat a fiatal szerző társammal, Márkus Luca énekessel.

A könnyűzene világa nem kéri ki a jogi tanácsaidat?

De néha igen. Szerencsére többször nem, mert szerzői joggal nem foglalkozom, büntető jogászként meg igen kínos helyzetekben kellene segítenem. Tehát sokkal jobb, ha nem kell a társaim ügyeit vinnem…!

Azt tudod már, ha majd egyszer korosabb leszel, a sok mostani tevékenységedből melyiket csinálod majd életfogytig?

Mivel elsősorban tanárnak tartom magam, tanítani fogok, amíg lehet, amíg bírom. Nagyon szeretek oktatni, a jogászképzésben látom az id. Bérces Viktort. Aztán ha még lesz kedvem a zenéhez, akkor a muzsika is megmaradhat, de számomra az oktatás az első az egyenlők között!

Interjú

  1. 30 éve dolgozik az elesettekért

    Zsabka Attila 1994 októberében csatlakozott az akkoriban már két éve működő Kríziskezelő Központhoz és harminc éve tartozik hivatalosan munkakörébe a hajléktalanellátás. A tenni akarás, az elesettek felé fordulás, a segítségnyújtás azonban már előtte is része volt a mindennapjainak.

    2024.11.16.
  2. Interjú Patik Ferenccel

    Víziváros új önkormányzati képviselőjének Székesfehérvár az otthona, a szülővárosa, melynek rengeteget köszönhet, ezért is vállalkozott arra, hogy következő éveit a város és a városrész szolgálatára tegye fel. Patik Ferenc számára az Akóts-malom és a Fűtőerőmű területei is adnak bőven feladatot, folytatni kívánja a zöldfelületek növelését, a kereszteződések, zebrák biztonságosabbá tételét és a közbiztonság erősítését.

    2024.10.28.
  3. A felelősség most jóval több!

    A Köfém lakótelep tízemeleteseitől Ráchegy és Búrtelep kertvárosias utcáin át egészen Börgöndig húzódik Székesfehérvár legnagyobb választókerülete, amelynek minden négyzetméterét jól ismeri Békési Ferencné Ági.

    2024.10.25.
  4. Az együttgondolkodásban hiszek!

    Szontaghné Kovács Erika, Feketehegy-Szárazrét és Szedreskert megválasztott új képviselője már túl van élete első lakossági fórumán, ahol nyitottan, sok-sok kérdéssel és kéréssel fogadták őt a körzet lakói. A képviselő közel egy évtizeden át dolgozott a szociális szférában tevékenykedő civil szervezetekkel, így nem véletlen, hogy szociális tanácsnokként az ő mindennapjaikat is segítheti majd önkormányzati munkája során.

    2024.10.21.