-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
John Singer Sargent, a jólét festője – ezúttal a filmvásznon
John Singer Sargent (1856-1925) korának legnagyobb portréfestőjeként ismert.
Az elsősorban észak-amerikai, kevésbé francia nagypolgárságról, pénzarisztokráciáról készült, a divat által erősen ihletett, színpadias, mégis hihetetlenül életszerű, az alanyok lelki világát is megragadó, zömmel impresszionista portréi annak köszönhetik különlegességüket, hogy Sargent mai szóval stílustanácsadó is volt: beleszólt, hogy modelljei mit viseltek és hogyan. Az Exhibition on Screen filmje múzeumi kurátorokkal, divatszakemberekkel és stílustanácsadókkal készített interjúkon keresztül vizsgálja, hogy Sargent egyedülálló gyakorlata hogyan hatott a modern képzőművészetre, a kultúrára és a divatra.
A bostoni Museum of Fine Artsban és a londoni Tate Britainben forgatott filmből kiderül, hogy Sargent milyen ábrázolóerővel tudta megjeleníteni alanyai személyiségét, nemi identitását, a köztük lévő hatalmi dinamikát a XIX. század közepétől a XX. század első évtizedéig tartó, a kultúrát és társadalmat erősen újradefiniáló időszakban. Sargent 50 festménye mellett lenyűgöző ruhadarabokat és kiegészítőket láthatunk, amelyeket a portréalanyok viseltek, és amelyek a mostani kiállítás közönségét, egyben a mozinézőket is a művész műtermébe vonzzák.
A John Singer Sargent, a jólét festője című filmre online is lehet jegyet váltani, személyesen pedig a mozi pénztárában válthatnak jegyet a művészeti ismeretterjesztő sorozat kedvelői.