Jöjj és lásd! - rengeteg élményt kínál a Vörösmarty Színház új évada

Klasszikusok és kortárs művek, vígjátékok, tragédiák és musicalek váltják egymást a színpadokon a Vörösmarty Színház új évadában. A 2024/2025-ös évadban A mi Rómeónk és Júliánk címmel fehérvári diákszínjátszók produkciója is szerepel a műsorkínálatban, a Pelikán Fészekben mai nyelven szólal meg Shakespeare klasszikusa.
2024.05.30. 13:44 |
Jöjj és lásd! - rengeteg élményt kínál a Vörösmarty Színház új évada

A Vörösmarty Színház 2024/25-ös évadának bemutatóit ismertették csütörtökön a Vörösmarty Színházban. 

Dr. Cser-Palkovics András polgármester a sajtótájékoztatón arra biztatta a fehérváriakat, hogy vásárolják meg az új évadra szóló színházbérleteket és mindenkinek jó, értékekben gazdag szórakozást kívánt a következő évadra. Székesfehérvár polgármestere jó példával járt elöl, a bemutatók ismertetése előtt a színház előcsarnokában váltotta meg bérletét.

„Izgalmas, érdekes évad vár ránk és mindenkire, aki ide látogat. Székesfehérvár Önkormányzata büszke arra, hogy olyan kulturális intézményeket tart fönn, mint például a Vörösmarty Színház, amely meghatározó a regionális és a magyar kulturális életben egyaránt.” - emelte ki a polgármester, aki külön köszönetet mondott azért, hogy a diákszínház irányába is egy újabb, és jelentős lépést tudott tenni a Vörösmarty Színház. A polgármester reményét fejezte ki, hogy idén is sokan vásárolnak majd bérletet, mert ez fontos visszaigazolást jelent nemcsak a színházban dolgozó művészeknek, hanem a művészeket kiszolgáló színházi dolgozóknak is munkájuk értékéről.

Idén először szerepel diákszínházi produkció az évad állandó kínálatában, a város diákszínjátszói A mi Rómeónk és Júliánk című darabot mutatják be Somos Ákos és Ferenczy Noémi rendezésében.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester arra kérte a darabban szereplő diákok tanárait, és az iskolák igazgatóit, hogy rugalmasságukkal segítsenek a diákszínjátszóknak abban a nehéz, embert próbáló feladatban, hogy több tucat előadáson szerepeljenek a Pelikán Fészekben.

„Ezeket az előadásokat a diákoknak be kell illeszteniük a napirendjükbe, az órarendjükbe, mindezt úgy, hogy közben már többeknek a pályaválasztást is szem előtt kell tartaniuk. Az a kérésem az igazgatókhoz és tanárokhoz, hogy legyenek rugalmasak a diákszínjátszókkal  kapcsolatban. Ez az évad dönti majd el, hogy ez a struktúra tud-e működni a következő években és - remélhetőleg - évtizedekben. Mi hiszünk abban, hogy tud. Ehhez kell egy nagyszabású együttműködés a diákok, tanárok és intézményvezetők között.” - fogalmazta meg kérését Székesfehérvár polgármestere.

Dr. Szikora János színházigazgató kiemelte, hogy idén is változatos műsortervvel készültek, mind a klasszikusok tekintetében, mind pedig a kortárs irodalom tekintetében rendkívül fontos bemutatóknak lehetünk majd a tanúi. 

Folytatódik az együttműködés a vidéki színházakkal is, idén a Komáromi Színház, illetve a debreceni Csokonai Nemzeti Színházzal kooperálnak, az előbbivel a koprodukció, utóbbival pedig egy előadáscsere keretében. Szikora János szólt arról is, hogy a bérletek között egy új név is szerepel: a Szurdi Miklós bérlettel tisztelegnek a Vörösmarty Színház nemrégiben elhunyt egykori igazgatójának emléke előtt. Ebben a bérletben elsősorban a zenés művek, illetve a vidám, népszerű produkciók kapnak helyet.

A következő évad során is folytatódik az Ars Regia bérlet: a város különböző kulturális, előadóművészi intézményeinek összefogását reprezentáló különleges bérletsorozat idén megújul, új tartalommal várja a nézőket.

Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a Cosi Fan Tutte vígoperával várja a nézőket, a Székesfehérvári Balett Színház Parádé címmel mutat be táncszínházi estet, az Alba Regia Táncegyüttes generációkon átívelő műsort kínál, a Vörösmarty Színházat pedig a Ne most, drágám! című vígjáték képviseli a bérletben.

„Minden színház évadhirdetése mögött számtalan ambíció, álom és remény húzódik, és ebben a tekintetben kénytelen vagyok hagyományosnak lenni, mert ez idén sincs másként, de talán egy dolgot mégiscsak aláhúznék, és ez a remény. Nagyon fontosnak tartom, hogy napjainkban ebben a korszakban a reményt, a remény érzését sem az egyéni életünkben, sem a közösségi életünkben ne hagyjuk kihűlni, hogy sose vesszen el az értelmes emberi életbe vetett remény, és ennek tulajdonképpen az egyik kifejeződése a következő színházi évad is.” - fogalmazott az új évad kapcsán Szikora János, aki több darabot is rendez az új évad bemutatói közül.

Ezek között van Térey János darabja, a Nibelung-lakópark, amelyben lakóparkokban vagyunk, de istenek között. Szikora János szerint Térey fantáziájában úgy álmodja a színpadra a germán mondavilág hőseit, hogy közben észrevétlenül eltörli a határokat mítosz és valóság között.

Szintén Szikora János rendezésében láthatjuk a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalt, amely Jókai Mór regénye nyomán írt Nagy Tibor Magnus zeneszerző és Bradányi Iván dalszövegíró. Érdekesség, hogy Benyovszky népszerűsége miatt a XIX. század közepén divattá vált a fiúknak a Móric nevet adni, így lett a híres írónkból is Mór. Jókai szenvedélyesen kutatni kezdte névadója történetét, ebből született a musical alapjául szolgáló dokumentumregény.

Szikora János harmadik rendezése A Windsori víg nők lesz, amely egy Shakespeare darab és amelyet a mester eredetileg a IV. Henrik királydráma humoros epizódjának szánt, de Falstaff figurája és a történet annyira megtetszett Erzsebet királynőnek, hogy arra kérte Shakespear-t, írjon belőle egy önálló vígjátékot.

A bemutatók sorát gazdagítja az Úri muri is Horváth Csaba rendezésében. „Móricz Zsigmond világa azért csodálatra méltó számomra, mert rendkívüli éleslátással, sokszor kegyetlen iróniával, de mégis úgy gyakorol kritikát kora úri társadalmi rétegére, hogy közben hőseit, figuráit kitartóan szereti. Az Úri muri című művében az átlagon felüli, kiemelkedő képességű, ám roppant esendő emberek bukását ábrázolja bölcs életismerettel." - mondta el a darabról a rendező.

Szintén Horváth Csaba rendezésében láthatjuk az Amerikai Elektrát, amelynek szerzője, Eugene O’Neill mesterien emeli át az antik tragédiát modern korba, rendkívüli érzékenységgel ábrázolva egy család sorsát.

Bagó Bertalan rendezésében egy kortárs orosz szerző, Ivan Viripajev darabját is láthatjuk az új évadban a Stúdióban, a „Részegek” szereplői nem az alkoholmámort keresik, hanem az Istent és a lét értelmét. A darab különlegessége, hogy Dobri Dániel jóvoltából a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói is bekapcsolódnak majd az alkotás folyamatába, műveik élőben szólalnak meg az előadásokon.

Bagó Bertalan másik rendezése az új évadban a Kék róka, amelyben minden férfi - Pál a férje, Sándor, a férj barátja és Trill báró is - a gyönyörű Cecile-re vágyik. A darab a magyar írófejedelem, Herczeg Ferenc halálának 70. évfordulója előtt tiszteleg.

Húsz év után tér vissza a Vörösmarty Színház színpadára a Hegedűs a háztetőn Telihay Péter rendezésében. Tevjét Egyed Attila, Goldét pedig Váradi Eszter Sára játssza majd. A rendező értelmezésében ez a darab a felnőtté válás és az elengedés drámája, amit gyerekeink, szüleink, vagy házastársunk kapcsán mindannyian így vagy úgy, de átélünk. „Elengedni a gyerekeid: gyötrelmes, de természetes. "Elhagyni kényszerből a szülőhazád és a hagyományaid: gyötrelmes és természetellenes. Mindeközben mégis megmarad a remény és a szeretet: Ez a Hegedűs a háztetőn." - vallja Telihay Péter.

Az új évad kakukktojása A mi Rómeónk és Júliánk, amelyben nem profi színészeket, hanem fehérvári diákszínjátszókat láthat a közönség Somos Ákos és Ferenczy Noémi rendezésében. Shakespeare Rómeó és Júliája vágy központú sorstragédia a javából. Az alaphelyzetben Rómeó épp sürgető testi vágyait értelmezi igaz szerelemnek, mikor váratlanul szembe találkozik a romlatlan, ifjú Júliával. Nem tudnak kitérni az érzelem elől, mindent félresöpörve életre-halálra elköteleződnek egymás iránt.