-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Jótékonysági előadás a színházban a beregszászi művészek támogatására
A groteszk humorban gazdag előadás azonban ugyanúgy szól a beregszászi társulatról, mint a 200 éve született költőről: a színház kapaszkodó, a túlélés eszköze: „Nem hangoljuk át Petőfi művét, de abból indulunk ki, hogy ennek a társulatnak a tagjai a háború miatt most itt ülnek bőröndjeiken, és nem lehetnek otthon. A színen megjelenő Petőfi az Útilevelek kárpátaljai passzusaiból idéz, és hazagondolunk…”
Az előadás az Alba Regia Teátrum Alapítvány a Vörösmarty Színházért szervezésében érkezik a színház Kozák András Stúdiójába, az Alapítvány az előadásra jótékonysági jegyeket bocsájt ki, és a bevételt a határon túli Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház művészei részére ajánlja fel.
A helység kalapácsa, ez a komikus eposz, nemcsak a műfaj paródiája akart lenni, hanem a korszak dagályos és cikornyás költészeti divatját és a nemzetieskedést is gúnyolta, ami a még éppen csak segédszerkesztővé előlépett ifjútól pimasz gesztusnak tűnhetett a kortársak szemében. Annál sikeresebb lett a mű később, humorára, iróniájára, a szellemes szószaporítások groteszk képeire és a parádés hexameterek álpatetikus hangvételére egyre inkább vevő lett a közöség. Már a szereplők megnevezése is mosolyt csal az olvasó és a leendő néző arcára: Erzsók (Gál Natália) ötvenötéves bájaival, Fejenagy (Szabó Imre), a kovács, vagy mint őt a dús képzeletű nép költőileg elnevezé: a helység kalapácsa, Harangláb (Jakab Tamás e.h.), a fondor lelkületű egyházfi, Bagarja (Szilvási Szilárd), a béke barátja, Vitéz Csepü Palkó (Ferenci Attila), a tiszteletes két pej csikajának jókedvű abrakolója, a lágyszívű kántor (Sőtér István) és „amazontermészetü” felesége, Márta (Fornosi D. Júlia / Polyák Anita e.h.).
A helység kalapácsa a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciója.