Jótékonysági est a moldvai csángómagyarokért

A Szent István Művelődési Ház, illetve a Lénia 2 Reklám- ügynökség jótékonysági estet szervez a nehéz helyzetben lévő Moldvai Csángómagyar Oktatási Program támogatására. A rendezvényen vendégek lesznek a legkeletibb magyar faluból, a moldvai csángó Magyarfaluból érkező hagyományőrző zenészek, előadóművészek és táncosok, valamint fellép a moldvai csángó népzenét játszó székesfehérvári Kákics együttes is.
2010.05.06. 11:49 |
 A Szent István Művelődési Ház, illetve a Lénia 2 Reklám- és Médiaügynökség jótékonysági estet szervez a nehéz helyzetben lévő Moldvai Csángómagyar Oktatási Program támogatására. A rendezvényen vendégek lesznek a legkeletibb magyar faluból, a moldvai csángó Magyarfaluból érkező hagyományőrző zenészek, előadóművészek és táncosok, valamint fellép a moldvai csángó népzenét játszó székesfehérvári Kákics együttes is.
 
  "Régi szívügyünk a csángó magyarok támogatása." - mondta Posch Dániel az est egyik szervezője. Két évvel ezelőtt a Vörösmarty Színházban rendeztek jótékonysági estet, most pedig a Szent István Művelődési Ház ad otthont a rendezvénynek. A támogatásról elmondta, hogy a Táncház például néhány perc alatt ajánlotta fel, hogy az érkező csángó fellépőket természetesen vendégül látják. en.
 
A jótékonysági est fővédnöke: Spányi Antal megyéspüspök, védnöke pedig dr. Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő. Az est egyben "Csángómagyarok Moldvában" című, nemrégiben megjelent könyv bemutatója is, amelynek bevételéből szintén a Moldvai Csángómagyar Oktatási Programot támogatják.
 
Helyszín: Szent István Művelődési Ház
Időpont: május 17., hétfő, 19 óra
Jegyár: 1000 Ft
Támogatói jegy: 3000 Ft
 
 Az est teljes bevételét a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Oktatási Programjának javára ajánlják fel, mely beindulása óta eltelt 10 év alatt jelentős eredményeket ért el. Ezek azonban részben az állami támogatások csökkenése, részben a gazdasági válság hatásai miatt mostanra veszélybe kerültek. Idén még sikerült fenntartani az oktatási helyszínek számát, azonban szélesebb összefogás nélkül a következő tanévre a programot nemhogy bővíteni nem lehet, hanem olyan falvakban kellene megszűntetni az anyanyelvi oktatást, ahol már sikerült azt nagy nehézségek árán beindítani. Ezért van szükség a mi segítségünkre is – hangzott el az estről szóló sajtótájékoztatón.
 
 A közel 250 ezer magyar származású moldvai katolikus közül napjainkban még 62 ezren értik, beszélik az archaikus, varázslatosan szép magyar nyelvet, és őrzik a hihetetlenül gazdag, ősi magyar gyökerű kulturális kincset a Kárpátokon túl, Csángóföldön. Az 1955-ben megszűntetett iskolai magyaroktatás után jó 40 évvel kezdett egyes falvakban anyanyelvi oktatásba a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége. Már 21 településen mintegy 1600 gyermek tanulhat anyanyelvén Moldvában, hála az önzetlen támogatóknak. Azonban még legalább 15-20, többségében magyar nyelvű településen máig nincs lehetősége a gyerekeknek arra, hogy magyarul tanulhassanak.
 
 A Csángómagyarok Moldvában című könyv a város valamennyi könyvesboltjában kapható, mely a témában kutakodó gyűjtők és néprajzosok által közölt kiváló anyagokra támaszkodva segíti az eligazodást a moldvai csángómagyarok lenyűgözően gazdag, rejtélyes gyökerű és mitikus elemekben bővelkedő világában. Teszi mindezt nem elveszve a tudományos részletekben, a témában járatlanok számára is élvezetes, olvasmányos stílusban. Célja nem új kutatási eredmények, vagy eddig nem közölt anyagok bemutatása, mégcsak teljességre sem törekszik. Mindössze az Ön érdeklődését szeretné felkelteni a világ egyik leghányattatottabb sorsú, egyszersmind egyik legmagárahagyatottabb nemzeti kisebbsége, a moldvai csángómagyarok sorsa iránt.