-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.16. -
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Nemzeti Férfikar, a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.15. -
Kadétok a színházban
A honvédelem jegyében látta vendégül a Vörösmarty Színház a katonai hivatást választó fiatalokat. Az esten a jövő honvédei a 12 dühös ember előadást tekinthették meg.
2024.11.15. -
Rendhagyó irodalomóra
Az érettségire való felkészítés a célja annak az új sorozatnak, amely a Vörösmarty Mihály Könyvtárban indult el. Elsők között Dragomán György író mesélt a kortárs irodalomról.
2024.11.15.
Jótékonysági esten lép fel a nyárádszeredai Bekecs néptáncegyüttes
Március 26-án, kedden este hét órakor a Szent István Művelődési Házban Csongor és Tünde című táncszínházi előadásával lép fel a nyárádszeredai Bekecs együttes. A befolyt jegybevételt Fitz Jenő és Pesovár Ferenc emléktáblájának állítására fordítanák, amelyet a Szent István Király Múzeum falára helyeznének el. A belépő két ezer forintba kerül, amit a helyszínen lehet majd megvásárolni. A Bekecs együttes nagy hangsúlyt fektet a helyi táncok és népszokások bemutatására, de más tájegységek táncait és szokásait is előszeretettel viszi színpadra.
A cikkben VIDEÓ található!
2013.03.22. 14:04 |
Március 26-án, kedden este hét órakor a Szent István Művelődési Házban Csongor és Tünde című táncszínházi előadásával lép fel a nyárádszeredai Bekecs együttes. A befolyt jegybevételt Fitz Jenő és Pesovár Ferenc emléktáblájának állítására fordítanák, amelyet a Szent István Király Múzeum falára helyeznének el. A belépő két ezer forintba kerül, amit a helyszínen lehet majd megvásárolni.
A jótékonysági est ötletgazdájától Vargha Tamás, a Fejér Megyei Múzeumegyesület elnökétől korábban sokan kérdezték, mikor bővül a város kiemelkedő polgárainak emléket állító táblák száma, sőt a városhoz mintegy hatvan-nyolcvan aláírás érkezett, hogy támogassa ezt az ügyet. Fitz Jenő több évtizeden keresztül vezette az István Király Múzeumot, Pesovár Ferenc pedig néprajz-és néptánckutatóként fontos szerepet töltött be a város életében.
„Egy komolyabb emléktábla több millió forintba kerül, ezért úgy gondoltuk, rendezünk egy jótékonysági estet, hogy a fehérváriak és a város támogatásával közösen minél előbb bővülhessen az Országzászló téri táblák sora.”– emelte ki Vargha Tamás. Brájer Éva alpolgármester hangsúlyozta, hogy a Bekecs együttesre a móri polgármester hívta fel a figyelmét, hiszen a Csongor és Tünde koreográfiája ötvözi a modern táncszínházat és a néptáncot, ráadásul a táncosoknak a móri és a soproni fellépésük között volt egy szabad estéjük. „Az egyházmegye térítésmentesen biztosítja a termet, a Bekecs együttes a produkcióval járul hozzá a jótékonysági esthez. Az egyeztetések jelenleg is folynak, mert a kicsi színpad és a technikai körülmények miatt az előadást az itteni körülményekhez kell igazítani, de bízom benne, hogy a táncosok még így is mindenkit el fognak varázsolni.”– tette hozzá az alpolgármester. A jótékonysági előadásra a helyszínen két ezer forintos támogatói jegyet lehet váltani.
Bekecs együttes
A nyárádszeredai néptáncmozgalom több, mint ötven éves múltra tekint vissza. Az első néptánccsoport a Nyárád szövetkezet munkásaiból állt, akiket a kilencvenes években a Bocskai István Iskolaközpont diákjai váltottak fel, és 1998-től Bekecs együttes néven működik tovább. A csoport nagy hangsúlyt fektet a helyi táncok és népszokások bemutatására, de más tájegységek táncait és szokásait is előszeretettel viszi színpadra. Első nagy műsoruk, az Erdélyország sok szép vize több mint 100 előadást ért meg. 2010 februárjára elkészült a második nagyműsoruk, A farsang farkára, ami a nyárád menti tavaszköszöntő szokásokat mutatja be.
|