Június 29-én hétfőn délután vesznek végső búcsút Kiss Józseftől

Június 29-én, hétfőn 14 órakor vesznek végső búcsút a Sóstói katolikus temetőben, az életének 90. évében elhunyt Kiss Józseftől, az ARÉV egykori vezérigazgatója, az ARÉV Baráti Kör Egyesület volt elnöke, akinek kiemelkedő városépítői tevékenységét a közgyűlés Pro Civitate kitüntetéssel ismerte el. Kiss Józsefet Székesfehérvár Önkormányzata saját halottjának tekinti.
2015.06.25. 08:57 |
Június 29-én, hétfőn 14 órakor vesznek végső búcsút a Sóstói katolikus temetőben, az életének 90. évében elhunyt Kiss Józseftől, az ARÉV egykori vezérigazgatója, az ARÉV Baráti Kör Egyesület volt elnöke, akinek kiemelkedő városépítői tevékenységét a közgyűlés Pro Civitate kitüntetéssel ismerte el. Kiss Józsefet Székesfehérvár Önkormányzata saját halottjának tekinti.
Keveseknek adatik meg, hogy azt a várost építhesse, ahol ősei éltek, ahol született, iskoláit végezte, ahol több mint 8 évtizedet leélt. Nekem megadatott.” – vallotta Kiss József a „Volt egyszer egy ARÉV” című könyvében. Mindez híven tükrözi elhivatottságát szülővárosa és az építőipari szakma iránt.
 
Az ARÉV nyugalmazott vezérigazgatója 1926. január 1-jén született Székesfehérváron, majd az iskolai évek után 1950-ben technikusként kezdte pályafutását az ARÉV elődvállalatánál. Jelentős székesfehérvári munkák mellett hamar megbízták megyei feladatok irányításával, felügyeletével. Fokozatosan előrébb lépve 1964-től vette át a vállalat vezetését.
A szakmában úttörőként kialakította a korszerű termelésszervezés technikai feltételeit, az általa vezetet cég országosan is élen járt a korszerű építéstechnológiák bevezetésben. Az egyre növekvő feladatok ellátásához szükséges szellemi és fizikai létszám folyamatos bővítése mellett, fontos volt számára a munkavállalók szociális helyzetének javítása, lakáshoz juttatása, szakmai fejlődésük, továbbképzésük támogatása. Munkássága eredményeként az általa 25 éven át vezetett ARÉV több szakmai elismerést és díjat kapott.
 
Szakmai munkája mellett aktív közéleti tevékenységgel segítette szülővárosát, megyéjét. 35 éven át a Székesfehérvár Városi Tanács, 14 éven keresztül a Fejér megyei Tanács tagja, másfél évtizedig a METESZ Fejér megyei alelnöke volt.
 
Több mint 10 évig a Magyar Tudományos Akadémia Építésztudományi Albizottságának tagjaként tevékenykedett. Székesfehérvár múltjának és jelenének megőrzése érdekében a Fejér Megyei István Király Múzeum keretében működő Civil Múzeum Egyesület elnökeként, valamint a Székesfehérvár Város Városszépítő Bizottságának vezetőségi tagjaként tevékenykedett. 2005-től tevékenyen részt vett a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara munkájában, a tanácsadó testület tagjaként. Mindezeken túl számos szakmai bizottság elnökeként, tagjaként adta át tapasztalatait, szakmával kapcsolatos gondolatait, ötleteit a fiatalabb nemzedékeknek.
 
42 év aktív tevékenység után nyugdíjasként létrehozta többekkel együtt az ARÉV Baráti Kör Egyesületet, melynek elnökeként fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy együtt tartsa az építőiparban egykor dolgozókat. Az Építők Napja hagyományának újrateremtésével a szakmában még aktívan dolgozókat is közösséggé kovácsolta. Társszerzőként megírta az ARÉV történetét, mely könyv emléket állít Székesfehérvár közelmúltbeli történetének és építésének. Az Õ javaslata alapján jött létre az Építőipari Nívódíj, mely 2012-ben megyei rangot kapott, és az ARÉV Baráti Kör Egyesület kezelésébe került.
 
Kiss József hosszú és eredményes építőipari tevékenységéért számos magas rangú kitüntetésben részesült: 1975-ben Állami díjat, 1987-ben a Magyar Népköztársaság Zászlórendjét, 1985-ben SZOT-díjat kapott. Szakmája elismeréseként jutalmazták Alpár éremmel, a Fejér Megyei Önkormányzat Széchenyi Viktor díjával, Lechner Ödön díjjal.
 
Székesfehérvár Önkormányzata 2004-ben és 2012-ben Pro Civitate kitüntetéssel ismerte el a városért végzett kiemelkedő városépítői tevékenységét.