-
Városi síbank a téli szünetben
A Székesfehérvári Városi Sí-Bank a téli szünetben december 23-án, 24-én, 30-án, 31-én és 2025 január 2-án és 3-án 17:00 és 20:00 óra között lesz nyitva a Vasvári Pál Általános Iskolában.
2024.12.22. -
Advent Szárazréten
Igazi családi karácsonyváró programok várták azokat, akik szombaton a Feketehegy-Szárazréti Közösségi Házba látogattak. Az ingyenes rendezvényen vásár, színpadi produkciók és gyermekprogramok várták a látogatókat.
2024.12.21. -
Városi Diákbál januárban
A Székesfehérvári Diáktanács egyik legnagyobb rendezvény évről-évre a Városi Diákbál. Január 31-én a Sóstói Stadionba várják a fehérvári középiskolásokat azért, hogy újra egy jót bálozhassanak intézményektől függetlenül is együtt. A jegyértékesítés a téli szünet után kezdődik, belépőket az iskolák diákönkormányzati tagjaitól lehet beszerezni.
2024.12.21. -
Megérkeztek a pingvinek
A héten kettő, korcsolyázást segítő kis pingvin érkezett a Kori Ligetbe. A Zichy liget korcsolyapályája a téli szünetben 10:00 és 20:00 között lesz nyitva, ettől eltérően csak december 24-én, amikor 8:00 és 12:00 között lehet korcsolyázni. A Kori Liget december 31-én is este nyolcig várja a korcsolyázókat, január elsején pedig csak 15:00-kor nyit majd a pálya.
2024.12.21.
Júniusi feladatok a kertben - Németh László kertészmérnök tanácsai
A hagymaperonoszpóra is beindult, sárguló foltos hagymalevelek jelzik, ha védekezni kell. Ehhez a kontakt, réztartalmú szereket (Cuproxat FW, Champion WG), vagy a felszívódó Amistar, Mister készítményeket javaslom.
A csapadékos időjárás kedvezett a levéltetveknek is. Használjuk ki a szélcsendes időszakokat, és szükség esetén kezdjük el az irtásukat. Biológiai növényvédelemben a Káliszappan, a Vegarep, vagy a Vektafid készítmények használhatók. Egyéb növényvédőszerek közül kiváló tetűirtó a Teppeki, Mospilan, Full, Cyperkill, Decis, King 10, Karate, vagy a K1. A szer kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy a szer engedélyezett-e az adott növénynél, illetve hogy a szedésig hátralévő időszak nem rövidebb-e, mint az élelmezés-egészségügyi várakozási idő. Levéltetvek, pajzstetvek elleni permetezésnél mindenképpen használjunk tapadás fokozó anyagot (Kerativ, Nonit). A levéltetveket gondosan ápoló, segítő hangyák fákra való feljutásának megakadályozására még mindig nem késő kihelyezni a rovarfogó öveket.
A puszpángmoly következő nagyobb kártételére 1-3 hét múlva számíthatunk. Most csak akkor permetezzünk, ha élő mozgó hernyókat látunk. A megelőző csapásnak nincs itt az ideje. Javaslom a bokrok fokozott megfigyelését.
Még nem késő elhelyezni az alma-, szilva-, barack- és egyéb gyümölcsmolyok jelzésére, gyérítésére használható REAGRON csapdákat, melyekkel az egész szezonban biztosíthatjuk az előrejelzést, illetve a védelmet.
A cseresznyelégy ellen a folyamatos védekezés elengedhetetlen. Vagy felszívódó Mospilan permetszert használjunk, vagy ragacsos sárga lapok kihelyezésével védjük a gyümölcsöt. A sárga lapok kihelyezése csak akkor eredményes, ha gyakorlatilag teleragasztjuk vele a fát. Viccesen mondva: képzeljük magunkat a cseresznyelégy helyébe, és nézzünk a fára. Ha bárhonnan nézve feltűnőbb a sárga lap, mint a cseresznye, akkor elegendő a kiakasztott lapok száma. Ellenkező esetben csak gyérítésre alkalmas.
A szőlő védelmében érdemes lehet áttérni a felszívódó szerek használatára. Peronoszpóra ellen a Ridomil Gold Plus, a Curzate super, a Kupfer Fusilan, vagy a Lieto lehet jó választás, lisztharmat ellen pedig a Topas 100EC, a Bumper, vagy a Cyflamid.
Figyeljünk arra is, hogy a virágzás kezdetére már ne maradjon atka a tőkén, mert „madárkás”, azaz ritka, rosszul kötött lesz a fürt.
Sokszor hallom, hogy a szőlősgazdák bosszankodnak azon, hogy egy-egy szezonban 7-8 alkalommal is permetezniük kell erős felszívódó szerekkel, „bezzeg nagyapáink, csak egy kis rézgáliccal permeteztek, és mégis jó volt a termés”. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik az is, hogy egyrészt nagyapáink idején a lisztharmat jelentősége kisebb volt, másrészt viszont a rézgálicból kevert bordói lével bizony 7-8 naponta permeteztek (esős időben 4-5 naponta), így összeszámolva nem 7-8, hanem akár 17-18 permetezésük is volt. Ha valaki ezt az utat járná, akkor megteheti napjainkban is, hiszen a Bordói lé (kénnel, vagy kén nélkül), mindenki számára elérhető.
Fordítsunk kiemelt figyelmet a tápanyag utánpótlásra is. Növényeink sárguló levelei vas- és magnéziumhiányról árulkodhatnak. Tökéletesen vízoldható komplex műtrágyaként a Volldünger Linz-et ajánljuk. A leggyorsabb tápanyag utánpótlás a lombra kijuttatott permet trágyákkal lehetséges, amelyek akár 1,5 óra alatt hasznosulnak a növényben. Ilyen például a Wuxal, a Fitohorm, vagy a Damisol termékcsalád.