Júniustól hetente kétszer ürítik a biohulladék gyűjtő edényeket a tömbházas övezetekben

Júniustól hetente két alkalommal ürítik a biohulladék gyűjtő edényeket Székesfehérváron, a tömbházas övezetek azon részén, ahol elindult a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtése – olvasható a Depónia honlapján, ahonnan letölthető a hulladéknaptár is.
2024.06.05. 10:23 |
Júniustól hetente kétszer ürítik a biohulladék gyűjtő edényeket a tömbházas övezetekben

A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékokkal kapcsolatos hulladéknaptár ITT tölthető le!

Székesfehérváron február 1-jétől indult el a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok gyűjtése a tömbházas övezetekben, a Tóvárosi lakónegyedben, a Palotavárosban és a Szedreskerti lakónegyedben, majd a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék házhoz menő gyűjtéséhez áprilistól újabb kettő lakónegyed, az Ybl Miklós és a Királykút is csatlakozhatott. 

Júniustól hetente két alkalommal ürítik a biohulladék gyűjtő edényeket az érintett helyeken.

A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kaptak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is, valamint a társasházak számára is kiosztottak egy-egy 120 literes barna kukát. Ez utóbbi elszállítása a nyári időszakban hetente kétszer történik majd Fehérvár öt körzetében.

Bár az első időszak tapasztalatai pozitívak, a kukákban kevés a nem odaillő hulladék, például üveg vagy zacskó, így a szennyezettség mértéke 1-2 százalék között mozog, többen fordulnak azzal a kérdéssel a szolgáltatóhoz, hogy milyen hulladék dobható a gyűjtőedénybe?

A konyhai zöld-és élelmiszerhulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű (viszont a filter nem), fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is. Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát.

Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is.

A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul – magas tápanyagtartalma miatt – kiváló komposzt anyagot képez a mezőgazdaság számára.