-
Vukovár elestére emlékeztek
A Honvédő Háború Áldozatainak Emléknapján, valamint Vukovar és Skabrnja városok Áldozatainak Emléknapján koszorúzással és gyertyagyújtással emlékezett a 33 évvel ezelőtti tragédiára a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságon szolgáló horvát kontingens. A megemlékezésen Székesfehérvár önkormányzatát Horváth Miklós Csaba alpolgármester képviselte.
2024.11.15. -
Az Alba Bástya is csatlakozik
Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ is csatlakozik az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciójához, melyet a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervez az ország számos pontján, köztük Székesfehérváron is. A Központ munkatársai a Szent Flórián körúti Tesco Áruházban várják a támogatásokat, melyekkel a rászoruló családokat segítik.
2024.11.15. -
A lakosság véleményét kérdezi a kormány
A Fidesz-KDNP frakciószövetség felkérésére a kormány nemzeti konzultációt indított. Fejér vármegyében november 27-étől postázzák a kérdőíveket. A konzultáció céljáról Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők tartottak sajtótájékoztatót.
2024.11.15. -
Átadták az emlékdiplomákat
Idén is átvehették emlékdiplomájukat azok a pedagógusok, óvónők és oktatási szakemberek, akik ötven, hatvan, hatvanöt, hetven, vagy éppen hetvenöt évvel ezelőtt szereztek diplomát. A "színes" diplomások a Hiemer-ház Báltermében gyűltek össze az ünnepségre.
2024.11.15.
Katasztrófavédelem a megelőzés jegyében - 2012 számokban
A Fejér Megyei Katasztrófa- védelmi Igazgatóság életében meghatározó esztendő volt a 2012-es év. A szervezet átalakulásával új alapokra került a mentő tűzvédelmi tevékenység. A polgári védelmi szakterületet megerősödésével mérséklődött a viharokkal, esőzésekkel összefüggő beavatkozások száma. Létrejött az iparbiztonsági hatóság, mely ellátja a veszélyes üzemek és a veszélyes anyagok szállításának, valamint a kritikus infrastruktúrák felügyeletét.
2013.01.23. 09:19 |
A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság életében meghatározó esztendő volt a 2012-es év. A szervezet átalakulásával új alapokra került a mentő tűzvédelmi tevékenység. A polgári védelmi szakterületet megerősödésével mérséklődött a viharokkal, esőzésekkel összefüggő beavatkozások száma. Létrejött az iparbiztonsági hatóság, mely ellátja a veszélyes üzemek és a veszélyes anyagok szállításának, valamint a kritikus infrastruktúrák felügyeletét.
2012-ben a katasztrófavédelem Fejér megyei hivatásos tűzoltó egységeinek és az önkormányzati tűzoltó-parancsnokságoknak vonulási statisztikájában az előző évhez képest kismértékű emelkedés tapasztalható. A hivatásos és önkormányzati tűzoltókat 2012-ben 2823, 2011-ben 2669 esethez hívták. Tavaly a káresetek közel felét - 1400 eset - a tűzesetek tették ki, ez 10 százalékos növekedést mutat a 2011-es adatokhoz viszonyítva. A növekedés egyértelműen a tavaszi, száraz gazban és avarban keletkezett tüzek kiemelkedően nagy számára vezethető vissza. Kiugró volt a szabadtéri tüzek száma a Sárbogárdi Hivatásos Tűzoltó-parancsokság műveleti területén, ahol a tűzesetek száma 2012-ben 27 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. Annak érdekében, hogy ez a tendencia megálljon, majd megforduljon, minden eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítani a vegetációs tüzekkel összefüggő megelőző, tájékoztató és figyelemfelhívó tevékenységre. A katasztrófavédelem mellett a hamarosan megalakuló Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság is kiemelt hangsúlyt fordít a probléma kezelésére.
A műszaki mentések tekintetében tavaly 1121 esetnél avatkoztak be a katasztrófavédelem tűzoltó egységei Fejér megyében, ezek alig 10 százaléka volt viharokkal, esőzésekkel összefüggő káreset. Utóbbi a száraz időjárás mellett arra is visszavezethető, hogy tavaly a katasztrófavédelem polgári védelem szakterületének munkatársai az egész országban ellenőrizték a belterületi vízelvezetők állapotát és felmérték, hol vannak veszélyes fák vagy fasorok. Fejér megyében mind a 108 településen megvizsgálták a vízelvezető árokrendszerek karbantartottságát, amelynek során 88 önkormányzat felé állapítottak meg kötelezést, és adtak ki hatósági felhívást a hiányosságok megszűntetésére. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a települési önkormányzatokkal történt egyeztetést követően supervisori hatósági ellenőrzés keretében 139 kockázati helyszínen vizsgálta meg a fák, fasorok állapotát, amelyek kapcsán 123 esetben történt intézkedés.
Tavaly megvalósult a települések új katasztrófavédelmi osztályba sorolása is. A veszélyeztetettségi szempontok alapján Fejér megye 108 településéből hat tartozik az I. osztályba (Székesfehérvár, Dunaújváros, Rácalmás, Kulcs, Ercsi és Ráckeresztúr), a II. osztályba ötvenhatot, a III. osztályba negyvenhatot soroltak a szakemberek. A megújult védelmi igazgatás szerves részeként az I. és a II. katasztrófavédelmi osztályba sorolt településeken közbiztonsági referensek kerültek kinevezésre, akik felkészítését a katasztrófavédelem végezte. Mindemellett 2012-ben is kiemelt figyelmet fordítottak az ifjúság katasztrófavédelmi ismereteinek bővítésére, részt vettek az óvodai és iskolai védelmi napokon, nyílt napot tartottak az igazgatóságon, bevonták az intézményeket a külső védelmi terv gyakorlatok lebonyolításába, és megszervezték a fiatalok körében népszerű katasztrófavédelmi ifjúsági versenyt.
Jelentősen, 10 százalékkal sikerült csökkenteni a téves és a szándékosan megtévesztő jelzések számát is Fejér megyében. Ebben kiemelt szerepe volt és van a megyei műveletirányításban szolgálatot teljesítő kollégáknak, akik hatékonyan szűrik meg a bejelentéseket, a tavaly bevezetett PAJZS riasztási rendszer pedig nagyon komoly támogatást jelent a döntés-előkészítésben, az erők és eszközök koordinálásában. Komoly visszatartó ereje van azoknak a tavaly életbe lépett jogszabályi módosításoknak is, amelyek lehetővé teszik, hogy a téves jelzést kezdeményező személyt a költségek megtérítésére kötelezze a hatóság, a szándékosan megtévesztő jelzést adóval szemben pedig szabálysértési eljárást indítson.
2012. január elsejével, az új katasztrófavédelmi törvény hatályba lépésével létrejött az egységes iparbiztonsági hatóság is, amely a veszélyes üzemek és a veszélyesáru-szállítás hatósági kontrollja mellett ellátja az úgynevezett kritikus infrastruktúrák felügyeletét is. Fejér megyében korábban 13 veszélyes üzem szerepelt a katasztrófavédelem nyilvántartásában, 2012 év végére, a küszöbérték alatti veszélyes üzemek beazonosításával ez a szám 41-re emelkedett.
A veszélyes üzemek beazonosítása és hatósági felügyelet alá vonása érdekében 111 ellenőrzést folytattak le a szakterület munkatársai. Az elmúlt évben a katasztrófavédelem kiemelt feladata volt a veszélyes áruk szállításának ellenőrzése. A közúton (ADR) szállított veszélyes áruk ellenőrzése mellett már a veszélyes áruk vasúti (RID) és vízi (ADN) szállításának kontrollja is a katasztrófavédelem hatósági jogköre. 2012-ben közúton 791 járművet ellenőriztek a szakemberek, amelyek közül 174 tartozott az ADR hatálya alá, ebből 20 estben tapasztaltak szabálytalanságot. Telephely ellenőrzésre 41 alkalommal került sor, amelyek közül 6 alkalommal tártak fel hiányosságot a szakemberek. A vasúti veszélyesárú-szállítás kapcsán 839 kocsit vizsgáltak meg, ezek közül 236 tartozott a RID hatály alá, hibát 12 vasúti kocsinál találtak. Tavaly 4 telephelyi RID ellenőrzésre került sor, egy estben találtak szabálytalanságot. A vízi veszélyesárú-szállítások során 37 géphajót ellenőrzött Fejér megyében a katasztrófavédelem, ezek közül 5 tartozott az ADN hatálya alá, szabálytalanságot nem tapasztaltak.
A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság létszáma 2012. január 1-jén 313 fő volt, majd ez a szám az év végére 335 főre növekedett. Az áprilisi szervezetkorszerűsítés alkalmával egyes funkcionális és szakmai feladatokat ellátó szervezeti elemeknél a közalkalmazotti státuszok egy részét hivatásos státuszokká minősítették át. Az igazgatóság állományából az év folyamán 9 fő közalkalmazott került át hivatásos állományba. A katasztrófavédelmi szervhez felvételiző fiatalok közül az új egységes belügyi moduláris képzési rendszerben tavaly 12 fő kezdte meg tanulmányait, ők 2012. december 1-jétől kerültek az igazgatóság hivatásos állományába. Közülük heten a székesfehérvári, négyen a sárbogárdi, egy fiatal pedig a dunaújvárosi hivatásos tűzoltó-parancsnokságon teljesít majd hamarosan szolgálatot, a szükséges szakmai ismeretek elsajátítását követően.
2012-ben a beavatkozói állomány tagjainak jelentős része gépjárművezetés-technikai tréningen vett részt, mások gázipari és elektromos, vagy vasúti balesetekkel kapcsolatos helyzetek kezelésére kaptak külön képzést, év végén pedig a tűzszerészeti kiképzés is lezárult. Mindezen túl az önkéntes tűzoltó egyesületek részére kiírt országos pályázaton Fejér megyéből tizenhat szervezet vett részt eredményesen. Ennek köszönhetően 18 önkéntes tűzoltó egyesületi tag kapott műszaki kiképzést év végén. A pályázaton mindemellett gépjármű- és tűzoltótechnika-felújításokra, felújított légzőkészülékek, tűzoltótechnikai és védőeszközök beszerzésére nyújthattak be támogatási kérelmet az egyesületek.