Katonahőseink végakarata a béke! - a 17-es gyalogezredre emlékeztek

A Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred tiszteletére szerveztek megemlékezést pénteken a Zichy-ligetben. A ünnepségen Zelei József, az első világháború centenáriumi békenagykövete zászlószalagot adományozott a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság számára. A 17-es Magyar Királyi honvéd gyalogezred megjárta a Kárpátokat, majd 1915-től az olasz fronton, főként a Doberdón és környékén vívott állóháborúban töltött be meghatározó szerepet.
2014.07.18. 16:31 |
A Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred tiszteletére szerveztek megemlékezést pénteken a Zichy-ligetben. A ünnepségen Zelei József, az első világháború centenáriumi békenagykövete zászlószalagot adományozott a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság számára. A 17-es Magyar Királyi honvéd gyalogezred megjárta a Kárpátokat, majd 1915-től az olasz fronton, főként a Doberdón és környékén vívott állóháborúban töltött be meghatározó szerepet.
KÉPGALÉRIA
Székesfehérváron sokadik éve tartanak megemlékezést, hogy a csatatereken maradt déd- és ükapák hősies katonai helytállása, küzdelme ne merüljön feledésbe. A helyszín azért is szimbolikus jelentőségű, mert a közvetlen szomszédságában van az ezred korabeli laktanyája. A 17-es gyalogezred több ízben elveszítette a puskáinak zömét, az emberveszteségek óriásiak voltak. A 2. isonzói csatában, július 18-án is így történt és ez a nap lett az ezred emléknapja. A rendezvényen Mátyus Istvánné Zilahy Lajos, Katonatemetés c. versét mondta el, Kocsán István pedig korabeli katonanótákat adott elő. A 17-es gyalogezred emléknapja alkalmából rendezett megemlékezést köszöntőt mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester és Fucsku Sándor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnoka is. 
„Egy olyan helyen vagyunk, ahol emlékeznünk kell egy évfordulóra! Emlékeznünk kell azokra a hősökre, akik száz évvel ezelőtt lelkesen, a nehéz körülményeket vállalva, testi épségüket és életüket áldozva útra keltek a hazáért, a nemzetért!” - emelte ki köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere, aki hangsúlyozta, hogy a Zichy-ligetben található műemlék igazi emlékhellyé vált az évek során. Beszédében köszönetet mondott a lokálpatrióta Simon Lászlónak, aki családjával együtt sokat tett azért, hogy a 17-esek emlékműve több legyen, mint "ligeti szobor" és aki elkészíttette az ezredzászló pontos mását. "Ha tettekben is katonavárosnak tekintjük magunkat, olyan emberekre van szükségünk, mint Simon László" - emelte ki beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki megemlékezett azokról az erőfeszítésekről is, amelyeket a Krajczáros Alapítvány és a Fehér Megyei Honvéd Nyugállományúak Székesfehérvári Klubjatett a 17-esek hagyományának ápolásáért.
Az ünnepségen zászlószalag adományozására is sor került. Zelei József, a ”Két keréken a Nagyvilágban” békemisszió kerékpárosa, a Világ Kerékpáros Békenagykövete az I. világháború 100. évfordulója emlékére zászlószalagot adományozott az MH Összhaderőnemi Parancsnokság részére. Az adományozást követően Zelei József köszöntőjében elmondta, hogy a béke nagyköveteként a 17-esek emléke előtt adózva 4000 km-t tett meg kerékpáron Budapesttől Szegeden át a Piave-völgyig, majd Párizsig. Útja során összesen két kopjafát, tizennégy békekövet állított és ötven méter békeszalagot kötött fel a sírokra, ahol egykori magyar honvédek nyugszanak. Elmondta, hogy a béke nagyköveteként tíz éve kerékpározik a világban, járt az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Új Zélandon is.
„Három csapatzászló eszmeisége, múltunk, jelenünk és jövőnk forr egységbe a mai emléknapon. A 17-esek harcokat megélt és kőbe vésett csapatzászlaja a múlt örök mementója. Az ezred emlékének megőrzését hirdető zászlómásolat tisztelgést jelent a múlt előtt, és összefogást jelképez a jelen és jövő emberének." - mondta ünnepi beszédében Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH ÖHP parancsnoka. Emlékeztetett, hogy a 17-es gyalogezred főként Fejér megyei, Tolna megyei és Somogy megyei katonákból állt, akik közül az Isonzó-Doberdói fronton közel 4000 honvéd vesztette életét. A vezérőrnagy kiemelte, hogy az első világháború kitörésének 100. évfordulóján a legfontosoabb üzenet az, hogy a béke és biztonség mindennél fontosabb a világban. 
A köszöntőket követően Székesfehérvár Önkormányzata, a Fejér Megyei Önkormányzat, a Fejér Megyei kormányhivatal, valamint a honvédség, a rendvédelmi szervek és civil szervezetek helyeztek el koszorút a 17-esek emlékművénél. Székesfehérváron hagyományosan minden évben megemlékeznek az első világháborúban harcolt Magyar Királyi 17. Honvéd Gyalogezred hőseiről, az idei eseményt a város Önkormányzata szervezi a Magyar Honvédség Összehaderőnemi Parancsnoksága, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, valamint a Krajczáros Alapítvány közreműködésével.
A megemlékezést követően a „Fehérvári 17‐esek – Művésztelep 2014‐2018” címmel az első világháborúra emlékező festménykiállítás nyílt a Tiszti Klubban. A kiállítást az első világháború centenáriuma alkalmából - Székesfehérvár M.J.V. önkormányzatának támogatásával - a Krajczáros Alapítvány szervezte. Tizenegy művész közel 60 alkotását mutatja be a tárlat, amely korabeli hősök portréit és a fontos helyszíneket bemutató tájképeket tár elénk. Az alapítvány munkatársai a tárlatot az elkövetkező években határainkon belüli és külföldi településeken is szándékoznak bemutatni.