-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Kedvesség és realizmus - Németh Gábor és Szlukovényi Katalin felolvasóestje
Péntek este az Új Magyar Képtár vendége Németh Gábor író és Szlukovényi Katalin költőnő volt. A művészek az este elején egy rövid felolvasást tartottak nem rég megjelent könyveikből, majd Pallag Zoltán faggatta őket. A beszélgetés során a szerzők elárulták, hogyan kerültek bele az irodalmi körforgásba, illetve munkamódszereikről és általuk is tisztelt és szeretet kortársakról meséltek. A végén pedig a nagyszámú közönség provokatív kérdéseire válaszoltak. (Tekintse meg képgalériánkat!)
A kezdési időpontban még csak 3-4 ember szállingózott a kiállítóteremben, aminek hatására a szervező megkérdezte Németh Gábort, hogy mi eddig a negatív csúcs ezen a téren. Az író elmondta, hogy nemrég a budapesti Zsidó Közösségi házban a felolvasó estjére egészen pontosan nulla érdeklődő ment el, de közönsége azért volt, mert három jó barátja szemezett vele az első sorból. Megjegyezte, hogy azért örül mert negatív szám semmiképpen nem lehet.
A közönség kicsit megkésve de megérkezett és mire belekezdtek a felolvasásba már egyetlen szék sem maradt szabadon. Az olvasást Németh Gábor kezdte, aki az egyik könnyfakasztóan realista művét olvasta fel. A szerzőre jellemző, hogy hétköznapi dolgokat nagy kritikai hangsúllyal tud papírra vetni, így a jól ismert mindennapi dolgok ábrázolásával is sokkolni tudja a közönséget. A „Zsidó vagy?” című könyvéből ezúttal egy olyan művet olvasott fel, mely a magyar „mackó alsós” valóságot állítja szembe a Holland és nyugat-Európai gazdagsággal és fényűzéssel.
A továbbiakban az elsőkötetes Szlukovényi Katalin olvasott fel verseiből. A költőnőre jellemzőek a rövid versek hosszú versciklusokba kapcsolva. A művei valahol a szabadvers és az időmértékes költészet mezsgyéjén mozog. A versei Németh Gábor realista munkái után kedvesnek, aranyosnak hatottak. Sokszor azt az érzetet keltve, hogy egy tinilány naplójának a kivonatai verssorokba foglalva.
A beszélgetés során többek között a munkamódszereikről vallottak a szerzők, abban mindkét művész egyetértett, hogy eleinte ösztönösen írtak, hirtelen felindulásból, de mára ez sokat változott. Szlukovényi Katalin módszeresen ír, tehát ha kell leül és megír egy verset. Németh Gábor pedig elmondta, hogy neki nagyon sokat segített a számítógép megjelenése, mert így bármikor tud javítani, módosítani a művein és sokszor teljesen átstrukturálja azokat. Humorosan hozzátette azt is, hogy sokszor három nap múlva megnyit egy dokumentumot és felkiált, hogy „mi ez a sz..?”, majd teljesen átírja azokat, de ezt az írógép korszakban nagyon nehéz lett volna megtenni.
A beszélgetés végén Németh Gábor egy közönségkérdésre elmondta azt is, hogy mi a problémája a mai irodalom tanítással, ami szerinte alapjaiban hibás szemléletet hordoz.