Kékben ragyogott Székesfehérvár belvárosa az Autizmus Világnapján

2014.04.02. 16:03 |
Konferenciával kezdődött a "Kapocs Központ - a családokért" című projekt záró rendezvénye a Hiemer-ház báltermében, amely zsúfolásig megtelt az autizmus világnapján. A projekt keretében a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány három helyszínen - Székesfehérváron, Szabadbattyánban és Sárszentmihályon- segítette az autizmussal élő gyermeket nevelő családokat abban, hogy teljes életet élhessenek.
KÉPGALÉRIA a figyelemfelhívő sétáról

Kora este a belvárosban rendezték a "Ragyogjon kékben Székesfehérvár" sétát, melynek célja a figyelemfelkeltés volt az Autizmus Világnapján. (Fotók: Nagy Zoltán Péter)
Még több képet a rendezvényről itt talál!
 A Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány egy nyertes TÁMOP pályázatnak köszönhetően, két éven keresztül valósíthatott meg egy olyan projektet, amely elősegíti a családbarát és összetartó kisközösségi környezet kialakítását és működtetését. A Kapocs Központ - a családokért projekt április 2-án, az autizmus világnapján konferenciával, majd gyermekprogramokkal és figyelemfelhívó sétával zárult.
Mahlerné Köfner Anikó, a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, hogy három helyszínen 2952 főnek családokat segítő tanácsadó tevékenységet, 4859 résztvevőnek gyermekfelügyeletet, 440 főnek készségfejlesztő képzést, és 337 főnek családi közösségeket erősítő programokat valósítottak meg, Összesen 8588 találkozásuk volt a családokkal, a projekt középpontjában a munkavállalás, a munka világába való visszatérés ösztönzése, a családi nevelés, a közösségi együttműködések ösztönzése és a fogyatékosságal élő gyermekt gondozó családok segítése állt. Mahlerné Köfner Anikó kiemelte, hogy új és hiánypótló programokat valósítottak meg, melyek közvetlenül hozzásegítették a Székesfehérváron, Szabadbattyánban és Sárszentmihályon élő családokat ahhoz, hogy családbarát és összetartó kisközösségi környezetben éljenek.
A projektzáró konferencián Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, hogy ma már a város nyolc óvodájában zajlik integrált nevelés. Székesfehérvár alpolgármestere hozzátette, hogy személyesen is híve a befogadó szemléletnek, annak, hogy minél több autizmussal élő gyermek nőhessen fel egészséges gyerekek között. Brájer Éva emlékeztetett, hogy a 90-es évek előtt szőnyeg alá söpörték a problémákat, így nagy szükség van a magyar társadalomban a szemléletváltásra. Kiemelte, hogy a projektnek köszönhetően az autizmussal élő gyermeket nevelő párok, családok kaptak kapaszkodót ahhoz, hogy tudatosítsák, mivel tudnak igazán segíteni gyermeküknek. Székesfehérvár alpolgármestere a megkezdett út folytatására bíztatta az alapítványt, amelyet biztosított a város támogatásáról.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője a Barry Levinson rendezésében,Tom Cruise és Dustin Hoffman főszereplésével készült ismert amerikai filmdrámáról beszélt a megnyitón, amely 1988-ban szinte berobbant a köztudatba, ráirányítva a figyelmet az autizmussal élő emberekre. A film két jelentének felidézésével az autizmus két gyakori velejárójára, a különleges memóriára és a rendhez, szabályokhoz való ragaszkodásra hívta fel a figyelmet.

Az első jelentben Raymond Babbitt testvérével kaszinóban van, ahol minden kártyalapot megjegyez, így sikerhez segíti Charlie-t, míg a másodikban a járdán való áthaladás közben villan fel a Don't walk - piros jelzés, mire Raymond megáll a járda közepén.
 "Az autizmus nem betegség, az autizmussal élők csak más, különleges módon élnek és gondolkoznak." - emelte ki a konferencián Vargha Tamás, aki köszönetet mondott a Kapocs Központoknak, amelyek azon dolgoznak, hogy minél szélesebb rétegek értésék meg az autista emberek világát. A konferencia nyitó előadását Dr. Deák György tartotta, aki a gyermek-neurológia korai felismerésben betöltött szerepéről beszélt a résztvevőknek.