Kerekasztal beszélgetéssel ünnepelték a 110 éves Szent István termet

 Kerekasztal beszélgetést szerveztek a Szent István Művelődési Házban a Szent István terem megnyitásának 110. évfordulója alkalmából. A programon részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök is. A beszélgetés keretében Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója nyújtott történeti áttekintést az épületről.
2013.11.13. 07:48 |
Kerekasztal beszélgetést szerveztek a Szent István Művelődési Házban a Szent István terem megnyitásának 110. évfordulója alkalmából. A programon részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök is. A beszélgetés keretében Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója nyújtott történeti áttekintést az épületről, amelynek Szent István termét 1903 december 20-án avatták fel.
KÉPGALÉRIA
Az elmúlt 110 év során számos funkciót látott el az egykori Nádasdy-házban létrehozott intézmény. Az első világháború alatt például üdülő-kórházként funkcionált. Az Egyházmegyei Központi Katolikus Egyesületi Ház államosítása után az épületben működött 1962-ig a Vörösmarty Színház. Az 1994-es reprivatizációig pedig a Megyei Művelődési Központ kapott helyet a patinás falak között.
Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Egyházmegyei Gyűjtemény igazgatója az épület történetéről szólva elmondta, hogy már az 1890-es években felmerült az igény arra vonatkozóan, hogy központi háza legyen a katolikus egyesületeknek. A Szent István termet 1903 decemberében adták át és a következő évtizedekre otthonra találtak itt a katolikus egyesületek. 1946-ban a kommunista állam az egyesületeket feloszlatta, az épületet pedig államosította. Az államosítás után a Megyei Művelődési Központ működött az épületben, mígnem 1994-ben a katolikus egyház élt a reprivatizáció által adott lehetőséggel, és újra birtokba vette az akkor közel száz éves intézményt.
 
Az egyház szándéka szerint az intézmény helyet biztosít a katolikus egyház képzési és oktatási tevékenységének, emellett a - Belváros egyik kulturális központjaként - vonzó, érdekes, színvonalas eseményeket kínál az érdeklődőknek. Elsősorban a keresztény gondolkodású emberek látogatják, de érvényesülhet itt minden olyan törekvés, amely nem idegen a keresztény szellemiségtől. A legsikeresebbek az irodalmi és komolyzenei rendezvények, de népszerűek a fiataloknak szánt előadássorozatok is, amelyek a keresztény kultúra és a nemzeti történelem aktuális kérdéseivel foglalkoznak.