Kertünk patikája - megjelent Lencsés Rita legújabb könyve

A hazánkban termeszthető gyógy- és fűszernövényeket ismerhetik meg Lencsés Rita legújabb könyvéből. A természetgyógyász, fitoterapeuta, gyógynövényszakértő Kertünk patikája című kötetében 50 féle növénnyel ismerteti meg az olvasót, és segítséget nyújt azoknak, akik egészségük megőrzése, illetve öngyógyítás céljából szeretnék ezeket termeszteni és biztonságosan felhasználni, hangzott el a kiadványt bemutató sajtóbeszélgetésen.
2022.06.28. 16:02 |
Kertünk patikája - megjelent Lencsés Rita legújabb könyve

Egy nagy csokor illatozó gyógy- és fűszernövény mellett, valamint a kiskertben és a balkonládában termett levendulából, citromfűből, mentából és fügelevélből készült szirupok kóstolója keretében mutatta be legújabb könyvét Lencsés Rita.

A Kertünk patikája című kötetben olyan növények szerepelnek, amelyeket otthon termeszteni lehet, és biztonsággal szedni, felhasználni. Mint ahogy azt a természetgyógyász, fitoterapeuta, gyógynövényszakértő író elmondta, a felsorolt növények között vannak olyanok, amelyeket eddig csak zöldségként ismertünk, de gyógyhatásuk révén a fitoterápia is alkalmazza őket. A termesztés előnye a vadon előforduló egyedek begyűjtésével szemben, hogy ez biztonságos (nincs összetévesztési lehetőség), és egy kiszámítható hatóanyaggal rendelkező anyagot kapunk.

Mint ahogy a szerző 2020-ban megjelent A gyógynövények nyomában című első kötetében, úgy ebben a könyvben is pontos alaktani leírást ad a termesztési lehetőségek bemutatásával együtt. Ismerteti, hogy gyógyászati céllal melyik részüket használhatjuk fel, milyen hatóanyagokat tartalmaznak, és milyen betegségekre alkalmazhatjuk őket. Gyakorlati útmutatásokat is kap az olvasó a begyűjtés módjáról, milyen évszakban, milyen napszakban, milyen időjárási viszonyok között lehet megtenni, és hogy az egész növényt, vagy csak egy részét érdemes leszedni. Annak érdekében, hogy milyen formában lehet e növényeket feldolgozni, recepteket is megosztott a szakember.

Manapság a gyógynövények termesztése és felhasználása világszerte reneszánszát éli. Egyre több ember érdeklődése irányul a természet felé, mivel a szintetikus gyógyszerek mellett szeretnének egy természetes, emberközelibb, gyengédebb, kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyítási lehetőséget megismerni és felhasználni. A gyógynövényekkel való gyógyítás évezredekre nyúlik vissza és hatásosságát számos dokumentum igazolja, de az elmúlt évszázadban a gyógyszeripar rohamos fejlődése miatt háttérbe szorult. Ezenkívül a nagyfokú urbanizáció egyre jobban elszakítja az embereket a természettől.

Annak érdekében, hogy minél többen visszataláljanak a természet patikájához, indította el 2015-ben Lencsés Rita Krizsány Annával, a Fekete Sas Patikamúzeum kurátorával, a Szent István Király Múzeum művelődésszervezőjével közösen az első Herbarius Programot. A megye különböző pontjaira szervezett túráknak nagy sikere lett, itt ugyanis a gyógynövényismertetők és a -gyűjtés mellett házi praktikákat, felhasználási módokat is tanulnak a résztvevők a szakemberektől, mondta el a keddi sajtóbeszélgetésen Krizsány Anna. A tavasztól őszig tartó túrákat a téli időszakban interaktív előadások, bemutatók követik most már több éve. 

A Herbarius Program július végén egy nadapi kirándulással folytatódik. Aki a megjelent könyv vagy a túrák iránt érdeklődik, további információt az esemény közösségi oldalán olvashat. 

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.