-
A Székesegyház ünnepe
November 25-én hétfőn a Székesegyház felszentelésének évfordulóját ünneplik a 17 órakor kezdődő szentmisével. Az ünnepségre meghívást kapnak a Prohászka Imaszövetség tagjai is, hogy együtt imádkozzanak a lelkipásztorkodó papságért.
2024.11.25. -
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Két év után újra Fehérváron rendezték meg a megyei diáknapokat
Két év után újra Székesfehérváron rendezték meg a Fejér Megyei Diáknapokat. A hétvégén a megye fiatal tehetségei öt helyszínen számos kategóriában mutatták be a tudásukat. A táncosok, versmondók, zenészek és képzőművészek produkcióját bronz, ezüst vagy arany minősítéssel értékelték, a legjobbak pedig bekerülhettek a színházban megrendezett gálára. A fiatalok elmondása szerint mindezeknél fontosabb, hogy a folyóson és az esti buliban új barátságok születnek. (Tekintse meg képgalériánkat a versenyről! ; A világzenei estről!)
A színház rekonstrukció miatt a Fejér Megyei Diáknapokat két évig Dunaújvárosban rendezték meg, de idén a fiatalok végre használatba vehették az új színház próba színpadát, illetve a nagyszínpadot a gála alatt. A diákok öt helyszínen indulhattak, népzene, néptánc, rock-jazz-mai dal, szólóének, kamarakórus, moderntánc, vers és prózamondás, szólóhangszer, kamarazenekar kategóriában és színjátszás kategóriában. A zsűri elmondása szerint a diáknapokra csak jól felkészült, megalapozott produkciókkal készültek a fellépők, így nem nagyon kellett megdorgálni senkit. Azt is elmondta a szakmai zsűri, hogy feltűnt egy- két kivételes tehetség is a versenyben.
A legnagyobb közönség érdeklődést a rock, jazz, mai dal kategória váltottak ki. A Szabadművelődés Házában többnyire együttesek versengtek a minősítésért, bár több együttes elmondta, hogy igazából nem a zsűri értékelése miatt jött el, hanem ez is egy bemutatkozási lehetőség számukra és a közönség elismerése többet számít az arany minősítésnél.
A verseny után a szervezők egy világzenei estre hívták a fiatalokat a táncházba, ahol a folkfree együttes adott koncertet. A zenekar Magyarországon az underground kultúrában ismert. Érdekes kontrasztot alkot a zenekar a dalaiban, hiszen furcsa érzés a magyar és balkáni népzene stíluselemeit visszahallani egy progresszív dob és basszusgitár kísérettel. A zenekar mégis ezzel az elegyel becsempészte a folklór hagyományokat a magyar party kultúrába. A koncert végén pedig egy improvizációs blokkot mutattak be, amit a dobos indított egy hihetetlen tempójú tört ütemes dob alappal, melybe sorra bekapcsolódott a többi hangszer is, így a végén a tekerőlant is az underground zene sajátosságát képviselő tört ütemet követte és ezzel a népi hangszerből, modern zeneszerszámmá vált. Az improvizációs rész a végén teljes katarzisba végződött, melyet a közönség elismerő tapsvihara követett. A koncert után az Ashira hastánc trió műsora következett, majd Penguine Sound System járta körbe a világ kulturális hagyományait a zenén keresztül.
Tekintse meg képgalériánkat a versenyről! ; A világzenei estről!