-
Krisztus Király Napok
Változatos programokkal várja az érdeklődőket az idei Krisztus Király Napok. November 22 és 24 között a Zsolt utcai Templomban és Közösségi Házban mézeskalács sütés, kézműves foglalkozás és képzőművészeti kiállítás is. A november 24-én, vasárnap 9-kor kezdődő ünnepi püspöki szentmisén adják majd át a Krisztus Király díjat.
2024.11.18. -
A Soa fájdalma
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
2024.11.18. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
Kézműves kihívások a Rác utcában az V. Magyar Gyapjúfesztiválon
Az elmúlt évtizedekben és évszázadokban szinte kivétel nélkül minden házban megtalálható volt a rokka, amin fontak. Pár generáció alatt ezt a tudást a textilipar hazánkban teljesen kiszorította a mindennapokból. Mára azonban kezdjük újra felismerni, hogy a régi, jól bevált módszerek és alapanyagok elvi és gyakorlati szempontból egyaránt felülmúlhatatlanok. Főleg az angolszász és skandináv területeken őrizték meg a fonás ősi mesterségét, sőt, az eszközök időközben komoly műszaki fejlődésen mentek keresztül. Hazánkban az adottságok továbbra is rendelkezésre állnak, hogy a gyapjút természeti kincsként tartsuk számon. Ehhez kapcsolódóan a Gyapjúfesztivál ötletgazdájának, Füzes Zsuzsannának az elképzelése 2013-ban Taliándörögdön vált valóra.A rendezvény célja minden évben a gyapjú kézi feldolgozásának ismertetése, illetve a hazai gyapjú, mint nyersanyag népszerűsítése. 2015-re a Taliándörögdön tartott juhok gyapjának feldolgozása is elkezdődött – így jött létre a Dörögdi Gyapjú –, ezzel a rendezvény helyi küldetése beteljesedett, és a Gyapjúfesztivál kinőtte a szülőfaluja nyújtotta kereteket. A Fehérvári Kézművesek Egyesülete – amely a második évtől aktív közreműködéssel emelte a rendezvény színvonalát – 2016-tól helyszínt is biztosít a Gyapjúfesztiválnak, hogy a rendezvény még szélesebb körben teljesíthesse küldetését.
Programok:
10:00 Megnyitó, kihívások kihirdetése
10:30 Agyagba zárt textilművesség: bepillantás egy 4000-3500 évvel ezelőtti falu lakóinak műhelytitkaiba – előadó: Pásztókai-Szeőke Judit
11:00 Cikta juh nyírás bemutató
12:00 Ebédszünet
12:30 Rómaiak szennyese: bepillantás a Kr.u. 1-2. századi római műhelyekbe – előadó: Pásztókai-Szeőke Judit
14:00 Cikta juh nyírás bemutató
14:15 A gyapjú festése növényekkel - előadó: Haris Mária, népi iparművész
15:00 Gyapjútextíliák mosása, tisztítása – előadó: Dezső Ildikó – Viha Lajos
15:45 Regélnek a plombák: A reklám és minőségjelzés szerepe a középkori textilgyártásban és kereskedelemben – előadó: Mordovin Maxim, ELTE
16:00 Cikta juh nyírás bemutató
17:00 Eredményhirdetés, a nap zárása
Interaktív mesterség bemutatók és kézműves foglalkozások gyerekeknek és felnőtteknek egész nap:
- A gyapjú kézi feldolgozásának lépései az állattól a textilig
- Kézműves kihívások Kiállítás a Fehérvári Kézművesek Egyesülete tagjainak gyapjúból készült munkáiból