-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.22. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Kézműves kihívások a Rác utcában az V. Magyar Gyapjúfesztiválon
Az elmúlt évtizedekben és évszázadokban szinte kivétel nélkül minden házban megtalálható volt a rokka, amin fontak. Pár generáció alatt ezt a tudást a textilipar hazánkban teljesen kiszorította a mindennapokból. Mára azonban kezdjük újra felismerni, hogy a régi, jól bevált módszerek és alapanyagok elvi és gyakorlati szempontból egyaránt felülmúlhatatlanok. Főleg az angolszász és skandináv területeken őrizték meg a fonás ősi mesterségét, sőt, az eszközök időközben komoly műszaki fejlődésen mentek keresztül. Hazánkban az adottságok továbbra is rendelkezésre állnak, hogy a gyapjút természeti kincsként tartsuk számon. Ehhez kapcsolódóan a Gyapjúfesztivál ötletgazdájának, Füzes Zsuzsannának az elképzelése 2013-ban Taliándörögdön vált valóra.A rendezvény célja minden évben a gyapjú kézi feldolgozásának ismertetése, illetve a hazai gyapjú, mint nyersanyag népszerűsítése. 2015-re a Taliándörögdön tartott juhok gyapjának feldolgozása is elkezdődött – így jött létre a Dörögdi Gyapjú –, ezzel a rendezvény helyi küldetése beteljesedett, és a Gyapjúfesztivál kinőtte a szülőfaluja nyújtotta kereteket. A Fehérvári Kézművesek Egyesülete – amely a második évtől aktív közreműködéssel emelte a rendezvény színvonalát – 2016-tól helyszínt is biztosít a Gyapjúfesztiválnak, hogy a rendezvény még szélesebb körben teljesíthesse küldetését.
Programok:
10:00 Megnyitó, kihívások kihirdetése
10:30 Agyagba zárt textilművesség: bepillantás egy 4000-3500 évvel ezelőtti falu lakóinak műhelytitkaiba – előadó: Pásztókai-Szeőke Judit
11:00 Cikta juh nyírás bemutató
12:00 Ebédszünet
12:30 Rómaiak szennyese: bepillantás a Kr.u. 1-2. századi római műhelyekbe – előadó: Pásztókai-Szeőke Judit
14:00 Cikta juh nyírás bemutató
14:15 A gyapjú festése növényekkel - előadó: Haris Mária, népi iparművész
15:00 Gyapjútextíliák mosása, tisztítása – előadó: Dezső Ildikó – Viha Lajos
15:45 Regélnek a plombák: A reklám és minőségjelzés szerepe a középkori textilgyártásban és kereskedelemben – előadó: Mordovin Maxim, ELTE
16:00 Cikta juh nyírás bemutató
17:00 Eredményhirdetés, a nap zárása
Interaktív mesterség bemutatók és kézműves foglalkozások gyerekeknek és felnőtteknek egész nap:
- A gyapjú kézi feldolgozásának lépései az állattól a textilig
- Kézműves kihívások Kiállítás a Fehérvári Kézművesek Egyesülete tagjainak gyapjúból készült munkáiból