Kiállítással és közös szándéknyilatkozattal ünnepelték a Szent István Emlékévet a koronázóvárosok

Szombaton Székesfehérvár adott otthont a Koronázó- városok találkozójának Buda, Esztergom, Pozsony és Sopron küldötteinek részvételével. Délelőtt a városok közös kiállítása nyílt meg, a megnyitót követően pedig a delegáltak lerótták kegyeletüket Szent István sírjánál, majd szándéknyilatkozatot írtak alá a nemzettudat erősítése érdekében.
2013.04.20. 16:20 |
Szombaton Székesfehérvár adott otthont a Koronázóvárosok találkozójának Buda, Esztergom, Pozsony és Sopron küldötteinek részvételével. Délelőtt a városok közös kiállítása nyílt meg, amelynek keretében többek között liturgikus tárgyakat, emlékérmeket, metszeteket láthattak az érdeklődők. A megnyitót követően a delegáltak lerótták kegyeletüket Szent István sírjánál, majd szándéknyilatkozatot írtak alá a nemzettudat erősítése érdekében.
KÉPGALÉRIA a Koronázó városok találkozása kiállítás megnyitójáról
Az eseménysorozat délelőtt a Hiemer-ház Báltermében a „Koronázó városok találkozása” című közös kiállítás megnyitójával kezdődött. A tárlatnyitón a Vox Mirabilis kamarakórus Szent István királyról szóló dalcsokrot adott elő, majd Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere köszöntötte a vendégeket. A szombati ünnepi eseménysorozaton a Budavári Önkormányzat polgármestere, Esztergom polgármestere és Sopron alpolgármestere is részt vett, Pozsonyból pedig a város korábbi alpolgármestere, Stefán Holcik történész érkezett, aki a délutáni Emlékülésen az 1563 és 1830 közötti pozsonyi királykoronázásokról tartott előadást. 
Beszédében Székesfehérvár alpolgármestere kiemelte, hogy a mai Európában egyre kevesebb helyen uralkodnak királyok, és ahol uralkodnak is, kiment a divatból a koronázás. Ezért aztán furcsának és a korszellemmel ellentétesnek tűnhet, ha egy város közösségbe hívja a koronázóvárosokat. „Mi mégis ezt tesszük, mert a jövő döntéseit akkor hozhatjuk meg helyesen, ha közelebb kerülünk a történelemhez.” - tette hozzá Róth Péter alpolgármester a kiállítás megnyitóján.
dr. Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke elmondta, hogy a tárlat széleskörű összefogással valósult meg.  
A királykoronázások történetét, hagyományait bemutató kiállítás összeállításába múzeumokat, levéltárakat vontak be, láthatóak többek között liturgikus tárgyak, múzeumi emléktárgyak, levéltári dokumentumok, emlékérmek, metszetek és ásatási rajzok.
A Koronázóvárosok találkozója délután a Nemzeti Emlékhelyen, Szent István sírjánál folytatódott, ahol közös tiszteletadáson vettek részt a városok képviselői. A Nemzeti Emlékhelyen Kodály Zoltán „Ének Szent István Királyhoz” című művét adta elő a VIII. Fehérvári Ének Országos Ifjúsági Énekkari Találkozóra érkezett fiatalokból álló, több mint 50 fős egyesített kórusa.
A tiszteletadást követően a delegáltak a Hiemer-ház Báltermében a Szent István-i örökség megőrzését, ápolását, valamint a magyarság- és a nemzettudat erősítését célzó, közös szándéknyilatkozatot írtak alá. A szándéknyilatkozat Székesfehérvár polgármestere mellett ellátta kézjegyével Dr. Nagy Gábor Tamás, a Budavári Önkormányzat polgármestere, Tétényi Éva Esztergom polgármestere és Abdai Géza, Sopron alpolgármestere is.
„A Szent Korona, a királyi koronázás, olyan történelmi összekötő kapocs Buda, Esztergom, Sopron és Székesfehérvár között, amely arra késztetett bennünket, hogy részesei legyünk a magyar királyokat koronázó városok találkozójának és együtt tisztelegjünk államalapító szent királyunk emléke előtt. Tettük ezt bölcs elődeink példáját követve azzal a hittel a szívünkben, azzal a meggyőződéssel, hogy lelkiismereti kötelezettségünknek érezzük a szentistváni örökség ápolását, szellemiségének megőrzését, átadását. Szándékaink szerint törekszünk arra, hogy összefogással, hittel és a tettek erejével mai nehézségeinket leküzdjük és erősítjük magyarság - és nemzettudatunkat.” - áll a dokumentumban. 
Az aláírás után dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében elmondta, a 2013-as Emlékév kapcsán az első ötletek egyik volt, hogy fordítsanak figyelmet a magyar koronázóvárosokra. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy a koronázóvárosoknak közösen kell átgondolnia a történelmüket és azt is, hogy mi következik ebből a jövőre nézve. Hangsúlyozta, hogy a „koronázóváros” státusz lehetőséget és egyben felelősséget is jelent.
Ezt követően kezdődött meg az Emlékülés, amelynek keretében előadások hangzottak el a koronázó városok küldötteinek tolmácsolásában. A résztvevők többek között a középkori magyar királyavatásokról, a pozsonyi királykoronázásokról, az esztergomi érsekek koronázási jogáról, a magyar koronázási érmekről, illetve az I. világháború alatt zajló királykoronázásról hallhattak előadást.
 
A Koronázóvárosok Találkozója szombaton este a Szent István Bazilikában zárult, ahol Liszt Ferenc „Magyar koronázási mise” című zeneműve csendült fel az egyesített vegyeskar és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar közreműködésével, Drahos Béla karmester vezényletével.