Kifele az elefántcsonttoronyból - 19. alkalommal találkoznak a szkeptikusok

19. alkalommal gyűlnek össze a szkeptikusok Fehérváron. November 16-án szombaton 10 órakor az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központjában kerül sor az idei találkozóra, amelynek programjában lesznek tudományos csemegék és nagyközönség számára is érdekes előadások, beszélgetések.
2013.11.11. 10:12 |
 Székesfehérváron immár 19. alkalommal gyűlnek össze a szkeptikusok. November 16-án szombaton 10 órakor az Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központjában kerül sor az idei találkozóra, amelynek programjában lesznek tudományos csemegék és nagyközönség számára is érdekes előadások, beszélgetések. A rendezvényt élőben közvetíti a Galileo Webcast az interneten. 
 
Székesfehérváron 1995 óta - immár tizenkilencedik alkalommal - találkoznak minden évben mindazok, akik tenni szeretnének az áltudományos és tudományellenes nézetek terjedése ellen. Az összejövetel célja, hogy a egyrészt fórumot kapjanak, másrészt tapasztalatot cseréljenek, és egymástól is tanuljanak a résztvevők, hiszen egy csillagász nem feltétlenül tud szakvéleményt mondani orvosi kérdésekben, egy biológustól sem várhatjuk el, hogy kvantumfizikai problémákban állást foglaljon. Az elmúlt 18 évben sok minden történt a világban, és hazánkban is.
 
Sokat változott a tudománnyal és eredményeinek népszerűsítésével kapcsolatos szemlélet is. Nyugodtan állíthatjuk, hogy a tudomány, a tudósok kifele tartanak abból az elefántcsonttoronyból, ahol – a közhiedelem szerint – furcsa kísérleteiket, tevékenységüket végzik. Ma már tudományos fesztiválokat rendeznek, bemutató központokat hoznak létre, roadshow-kat tartanak. Maguk a kutatók is gyakran színpadra lépnek és nem csak átvitt értelemben.
 
Szkeptikusok XIX. Országos Konferenciájának programtervezete:
 
10.00 Megnyitó: Dr. Györök György főigazgató, Óbudai Egyetem Alba Regia Egyetemi Központ
Székesfehérvár Megyei Jogú Város részéről a rendezvényt köszönti Brájer Éva alpolgármester
 
In memoriam Tóth László: Felmossuk-e a lépcsőházat? - Tóth László írását felolvassa Kóbor Balázs 
 
A tudományos közlés művészete - Dr. Kiss László csillagász, az MTA levelező tagja
 
A tudomány hangjai a Magyar Rádióban - Gimes Júlia, a Magyar Rádió szerkesztője
 
Szép új nanovilág - Dr. Gyulai József, fizikus, akadémikus 
 
Az ismeretterjesztő filmek titkai - Ifj. Kollányi Ágoston, szerkesztő-rendező
 
Az üstökös-hiedelmektől az üstökös pánikig - Bartha Lajos csillagászattörténész
 
A Higgs-bozon avagy természetfeletti-e a részecskefizika - Dr. Lukács Béla, fizikus