Kilenc törvényjavaslat az országreformra - hétfőtől egyeztetnek

 A kormányfő nyilvánosságra hozta az országreformot elindító kilenc törvényjavaslatot, amelyekről hétfőtől egyeztetnek az ellenzékkel. A javaslatok között szerepel a kisebb parlament, egyfordulós választás és szigorúbb összeférhetetlenségi szabályok. Az ügyvezető miniszterelnök szerint az első lépés, hogy átalakítják az államot és a politikát: a posztok és a képviselők számát csökkentik, az előjogokat megnyirbálják, a pártfinanszírozást átláthatóvá teszik, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítják, a jogalkotás minőségét javítják.

2006.05.29. 08:48 |

 A kormányfő nyilvánosságra hozta az országreformot elindító kilenc törvényjavaslatot, amelyekről hétfőtől egyeztetnek az ellenzékkel. A javaslatok között szerepel a kisebb parlament, egyfordulós választás és szigorúbb összeférhetetlenségi szabályok.
 
 Nyilvánosságra hozta Gyurcsány Ferenc vasárnap az országreformot elindító kilenc törvényjavaslatot, amelyekről az ellenzéki pártokkal egyeztetnek hétfőtől; a javaslatok között szerepel a kisebb parlament és egyfordulós országgyűlési választás, szigorúbb összeférhetetlenségi és mentelmi szabályok a honatyák részére, az önkormányzati képviselők számának csökkentése és az államtitkári posztok megszüntetése. 

 A kormányfő közleménye szerint az országreform a fenntartható fejlődés, a biztos és kiszámíthatóan emelkedő életszínvonal alapfeltétele. Gyurcsány Ferenc szerint az első lépés, hogy átalakítják az államot és a politikát: a posztok és a képviselők számát csökkentik, az előjogokat megnyirbálják, a pártfinanszírozást átláthatóvá teszik, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítják, a jogalkotás minőségét javítják. 

 Ez a célja annak a kilenc törvénytervezetnek, amelyekről Gyurcsány Ferenc ügyvezető és kijelölt miniszterelnök még a kormányalakítás előtt egyeztetni szeretne az ellenzéki pártokkal, és amelyek elfogadásához kétharmados többség kell a parlamentben." 

 Az állam lemaradásban van polgáraihoz képest. Az elmúlt másfél évtizedben a magyar emberek és a magyar vállalkozások alkalmazkodtak az új kihívásokhoz, az állam azonban mozdulatlanságba dermedt. Az államnak és a politikának tehát magán kell kezdenie a reformot - olvasható a közleményben. 

Kisebb parlament, egyfordulós választás 

 A javaslatok között szerepel a parlamenti képviselők számának 386-ról 298-ra csökkentése, az egyfordulós országgyűlési képviselőválasztás, az önkormányzati képviselők számának csökkentése, a megyei és fővárosi közgyűlések esetében átlagosan 20-40 százalékkal már ez év őszétől. A javaslat azt is tartalmazza, hogy 2009-től a megyei helyett regionális közgyűlések működjenek Magyarországon. 

 A javaslat szerint a parlamenti képviselők mentelmi joga nem terjed ki arra, hogy megtagadják az alkoholszonda megfújását. Szigorodnak az összeférhetetlenségi szabályok. A parlamenti képviselők semmilyen állami és önkormányzati cégben nem lehetnek vezetők, felügyelő-bizottsági tagok; nem kaphatnak semmilyen juttatást a közalapítványokban, köztestületekben és közhasznú társaságokban betöltött tisztségekért. Ugyanezek a gazdasági összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak az Európai Parlament magyar tagjaira is. A képviselők gazdasági összeférhetetlenségi szabályait 2010-től kiterjesztik a velük egy háztartásban élő közeli hozzátartozókra is. 

Kevesebb minisztérium 

 Csökkenne a minisztériumok száma 17-ről 12-re, továbbá közvetlenül a miniszter és helyettese irányítaná az adott tárca munkáját és megszűnnének a politikai, a közigazgatási és a helyettes államtitkári posztok. 

 A javaslat szerint a pártok vezetőit anyagi felelősség terheli, ha pártjuk törvénysértést követ el. Minden támogatásról, a természetbeniről is számot kell adni a nyilvánosság előtt. A javaslat a kampánykiadásokat nem korlátozza, de azok teljes körűen nyilvánossá válnak. 

 A jogalkotási törvény anakronizmusait is megszünteti a javaslat, továbbá minden jogszabály előkészítésekor kötelezővé teszi a hatásvizsgálat elkészítését. A civil szervezetek és az egyházak pedig minden jogszabály tervezetét megismerhetik még mielőtt a kormány elfogadná.