Kilencven éves korában elhunyt Dr. Fitz Jenő

 Életének 90. esztendejében elhunyt Dr. Fitz Jenő nyugalmazott megyei múzeumigazgató, Fejér megye és Székesfehérvár Díszpolgára, megyénk megbecsült, elhivatott tudósa, régésze. Életműve generációk számára meghatározó, erősítette a szülőföldhöz fűző szálakat és európai távlatot nyitott. Székesfehérvár MJV Önkormányzata Dr. Fitz Jenőt saját halottjának tekinti.
2011.11.09. 14:43 |
Életének 90. esztendejében elhunyt Dr. Fitz Jenő nyugalmazott megyei múzeumigazgató, Fejér megye és Székesfehérvár Díszpolgára, megyénk megbecsült, elhivatott tudósa, régésze. Életműve generációk számára meghatározó, erősítette a szülőföldhöz fűző szálakat és európai távlatot nyitott. Személye a lezárt határok korszakában is az európaiság jelképe volt, munkásságából emberségben és tudásban nemzedékek gyarapodtak. Székesfehérvár MJV Önkormányzata Dr. Fitz Jenőt saját halottjának tekinti.
 
 
 
 
 A Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága élén eltöltött, munkában gazdag évtizedek során tevékenysége kijelölte és magasra emelte a megye és a város rangját a hazai és az európai kulturális életben. A tudós régész, Gorsium feltárója az ókortudomány egyedülálló értékével gazdagította megyénket és a tudományos életet. Életműve generációk számára meghatározó, erősítette a szülőföldhöz fűző szálakat és európai távlatot nyitott. Személye a lezárt határok korszakában is az európaiság jelképe volt, munkásságából emberségben és tudásban nemzedékek gyarapodtak. Tanítását és emlékét megőrizzük.
 
 Dr. Fitz Jenő történész, régész, numizmatikus, a történeti (régészeti) tudományok doktora. 1921-ben született, a Pázmány Péter Tudományegyetemen végzett. A Klasszika Archeológiai Intézet gyakornoka, majd tanársegéde volt. 1949-ben Székesfehérvárra került, a Szent István Király Múzeum igazgatójaként dolgozott. A megyei múzeumi rendszer kialakításától, 1962-től nyugalomba vonulásáig, 1985-ig állt a megyei múzeumigazgatóság élén.
 
 Munkásságát számos más jelentős szakmai kitüntetés mellett 1995-ben Móra Ferenc-díjjal, 1997-ben Széchenyi-díjjal, 2001-ben Forster Gyula-díjjal jutalmazták. Helyi megbecsültségét, közéleti és tudományos munkásságának elismerését jelzi 1990-ben a Deák Dénes-díj, 1993-ban a Fejér Megye Díszpolgára, 1994-ben a Székesfehérvár Díszpolgára kitüntető cím. 2005-ben Magyar Örökség-díjat és ugyancsak ebben az évben kapta meg a Szent István Emlékérem és Díj kitüntetést, 2008-ban pedig Érdy János-díjat kapott.

Közélet

  1. Vukovár elestére emlékeztek

    A Honvédő Háború Áldozatainak Emléknapján, valamint Vukovar és Skabrnja városok Áldozatainak Emléknapján koszorúzással és gyertyagyújtással emlékezett a 33 évvel ezelőtti tragédiára a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságon szolgáló horvát kontingens. A megemlékezésen Székesfehérvár önkormányzatát Horváth Miklós Csaba alpolgármester képviselte.

    2024.11.15.
  2. Az Alba Bástya is csatlakozik

    Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ is csatlakozik az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciójához, melyet a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervez az ország számos pontján, köztük Székesfehérváron is. A Központ munkatársai a Szent Flórián körúti Tesco Áruházban várják a támogatásokat, melyekkel a rászoruló családokat segítik.

    2024.11.15.
  3. Átadták az emlékdiplomákat

    Idén is átvehették emlékdiplomájukat azok a pedagógusok, óvónők és oktatási szakemberek, akik ötven, hatvan, hatvanöt, hetven, vagy éppen hetvenöt évvel ezelőtt szereztek diplomát. A "színes" diplomások a Hiemer-ház Báltermében gyűltek össze az ünnepségre.

    2024.11.15.
  4. Lakossági fórum Felsővárosban

    Lakossági fórumra várta Földi Zoltán önkormányzati képviselő az érdeklődőket a Felsővárosi Közösségi Házba. A találkozón Felsőváros csapadékvíz-elvezetéséről, a Gugásvölgyi utca bevezető szakaszának megújításáról is szó esett.

    2024.11.15.