Kilencvenedik születésnapján köszöntötték Dr. Baráth Károlyt

 A 90 éves Dr. Baráth Károlyt köszöntötte Székesfehérvár Önkormányzata és polgármestere nevében Deák Lajosné. A városrész önkormányzati képviselője ajándékcsomaggal és Magyarország miniszterelnöke által aláírt emléklappal lepte meg az ünnepeltet. A köszöntésen a születésnapos szívesen mesélt életének legfontosabb állomásairól.
2015.08.03. 15:38 |
A 90 éves Dr. Baráth Károlyt köszöntötte Székesfehérvár Önkormányzata és polgármestere nevében Deák Lajosné. A városrész önkormányzati képviselője ajándékcsomaggal és Magyarország miniszterelnöke által aláírt emléklappal lepte meg az ünnepeltet. A köszöntésen a születésnapos szívesen mesélt életének legfontosabb állomásairól.
KÉPGALÉRIA a köszöntésről
 90. születésnapja alkalmából köszöntötte Dr. Baráth Károlyt Deák Lajosné. „Nagy öröm számomra, a hogy a körzetemben sok szépkorú urat és hölgyet köszönthetek fel. Önkormányzati képviselőként büszkén mondhatom, hogy Székesfehérvár Magyarország Kormányával közösen nagyon fontosnak tartja, hogy megemlékezzen, és kifejezze az idős polgárok iránti tiszteletét, háláját.” – mondta Deák Lajosné, aki Székesfehérvár Önkormányzata nevében ajándékcsomaggal lepte meg Dr. Baráth Károlyt, és átadta dr. Cser-Palkovics András polgármester üdvözletét. A jókívánságok mellett átnyújtotta továbbá az Orbán Viktor miniszterelnök kézjegyével ellátott gratuláló emléklapot is.
Dr. Baráth Károly 1925. július 31-én született a Vas megyében található Pápocon. A település kapcsán büszkén emelte ki, hogy az Árpád-korban hiteleshely is működött szülőfalujában. Szüleivel, valamint egy évvel fiatalabb húgával és tizenöt évvel fiatalabb öccsével együtt nőtt fel. A családban generációkra visszamenőleg nagy hagyománya volt a vendéglátásnak. Dr. Baráth Károly szülei is a vendéglőiparban tevékenykedtek, emellett hentesüzletük és szállodájuk is volt. Gyermekéveit Karcsi bácsi Pápocon töltötte, de családjával Vépen és Jákon is laktak.
 
A 90 éves Dr. Baráth Károly általános és középiskolai tanulmányait Szombathelyen, míg az orvosi egyetemet Pécsett végezte el. Fiatalon, 18 évesen önként jelentkezett katonának a második világháborúban. Páncélelhárítóként szolgált mind a keleti, mind a nyugati fronton, ahol fogságba esett. Kétéves belgiumi fogsága után egy lengyel százados segítségével térhetett vissza Magyarországra.
A háború borzalmai után 1950-ben a székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban kezdte meg szigorlati gyakorlatát, ahol első felesége szintén orvosként dolgozott. A szigorlati gyakorlatot követően azonban nem engedték Székesfehérváron praktizálni, így a gyöngyösi kórházban töltött két évet. Mint azt Dr. Baráth Károly elmesélte, ezalatt a két esztendő alatt nagyon sokat tanult az intézményben dolgozó két idős apácától.
 
Kétéves gyöngyösi szolgálata után végül sikerült orvosként elhelyezkednie Székesfehérváron, ahol 53 évig dolgozott. Dr. Baráth Károly a mammográfia és a sugárterápia területén specializálódott, egy időben a radiológiai osztályt is vezette. Nyugdíjba vonulása után is aktívan dolgozott még, végül 2007-ben vonult vissza teljesen.
 
A születésnapos örömmel fogadta a megemlékezést a jeles évfordulóról, majd szívesen mesélt életének legfontosabb és legkalandosabb állomásairól. „Aki ismer, tudhatja rólam, hogy igazán kalandos életem volt. Jártam az Egyesült Államokban, végigutaztam Európát, ezen kívül az 1960-as római olimpiára is eljutottam. A születésnapom kapcsán nagyon jólesett, hogy több olyan nővér és asszisztens is felköszöntött a napokban, akikkel már évtizedek óta nem találkoztam. Nyugodtan állíthatom, hogy boldogan élek immáron harminckét évnyi házasságban feleségemmel és lányommal, akikre mindig számíthatok.” – tette hozzá az ünnepelt. Károly bácsi büszkeséggel telve említette, hogy pácienseivel minden esetben közvetlen és emberi kapcsolatot tudott kialakítani, amely nagyfokú kedvességének és udvariasságának volt köszönhető. Sokoldalú és szerteágazó munkáját jól bizonyítja, hogy megbízhatósága miatt kollégái mindig számíthattak rá.