Kinek adunk? - háromszor annyi adomány juthat a menhelyeknek, mint a hajléktalanoknak

 A magyarok fele egész évben igyekszik segíteni a rászorulóknak, karácsonykor pedig az ország háromnegyede jótékonykodik – derült ki az Immochan Magyarország megbízásából végzett reprezentatív kutatásból. A döntő többség étellel, ruhával vagy háztartási eszközökkel támogatja az elesett embereket, de akadnak olyanok is, akik saját készítésű ajándékkal próbálnak örömöt szerezni.
A cég adományozással kapcsolatos kutatási eredményeit a cikkben olvashatja!
2014.12.20. 11:18 |
A magyarok fele egész évben igyekszik segíteni a rászorulóknak, karácsonykor pedig az ország háromnegyede jótékonykodik – derült ki az Immochan Magyarország megbízásából végzett reprezentatív kutatásból. A döntő többség étellel, ruhával vagy háztartási eszközökkel támogatja az elesett embereket, de akadnak olyanok is, akik saját készítésű ajándékkal próbálnak örömöt szerezni.

„Az ünnepek alatt különösen nehéz azoknak, akiknek nincsen kivel körbeülni a fát. Szívügyem a jótékonyság és az, hogy a nélkülözőkön segítsek.”– mondta Fluor Tomi a székesfehérvári Auchan áruház üzletsorán felállított adománygyűjtő pontnál, ahol a szervezők a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ lakóinak gyűjtenek adományokat. A zenész egy videót is feltöltött Facebook oldalára, amiben arra buzdítja kollégáit és barátait, hogy ajándékozzanak ők is örömöt karácsonyra.
Számít az is hogy kinek jut az adomány: háromszor annyian nyújtanának anyagi támogatást egy állatmenhelynek, mint egy hajléktalanszállónak. A felmérést készítő cég országos adománygyűjtést szervezett és december 23-ig a székesfehérvári Auchan áruházban is várja a felajánlásokat a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ lakóinak, akiknek leginkább játékokra, könyvekre, sportszerekre és informatikai eszközökre lenne szükségük. Fluor Tomi is csatlakozott az akcióhoz, aki saját ajándékaival szeretne mosolyt csalni a rászorulók arcára.
A magyarok közel háromnegyede (72%) szokott jótékonykodni karácsonykor, minden második ember pedig az év többi részében is igyekszik segíteni másokon. Az idősebbek nyitottabbak az adakozásra: 60 százalékuk folyamatosan gondol az elesettekre, miközben a harminc alattiak körében ez csak tízből négy válaszadóra jellemző. A felmérésben résztvevők több mint fele örömmel lemondana kedvenc használati tárgyáról egy olyan ember javára, akinek nagyobb szüksége van rá, 10 százalékuk viszont csak fájó szívvel válna meg tulajdonától. Csupán a magyarok egyharmada tért ki a jótékonykodás anyagi hátterére: negyedük az adomány értékétől és címzettjétől tenné függővé a kérdést, 10 százalékuk pedig azt állítja, egyetlen olyan tárgya sincs, amiről le tudna mondani. Pénzbeli támogatást egyébként is csak a válaszadók negyede nyújtana a rászorulóknak, a többség inkább ételt, ruhát vagy háztartási eszközöket küldene. A jó szándék tehát sokakban megvan, de csak kevesen tudatosak annyira, hogy felmérjék a valós igényeket.
 
Más ügyek indítják meg az embereket: több mint háromszor annyian (16%) nyújtanának anyagi támogatást egy állatmenhelynek, mint egy hajléktalanszállónak (5%). A döntő többség (60%) – ha lenne egymillió forintja, amit csak jótékony célokra fordíthat – egy gyermekotthon számlájára utalna pénzt, a válaszadók közel egyötöde (17%) pedig fogyatékkal élőket segítő intézményeket részesítene előnyben. A támogatandó célt tekintve eltérés mutatkozik a fiatalok (18-29 évesek) és az idősebb (60 év feletti) korosztály között: míg a húszas éveikben járók közül minden negyedik (27%) az állatokon segítene, addig a hatvanasok közül csak minden hetedik (15%) gondolkodik így. Minél idősebbek vagyunk, annál inkább támogatni szeretnénk a kicsiket: a hatvan év felettiek közel kétharmada (64%) gyermekotthonoknak adná a képzeletbeli egymillióját, míg a harminc alatti megkérdezettek esetében ez csak a válaszadók felére (51%) igaz. A hajléktalanok megítélésében nincs mérhető különbség: egyetlen olyan korcsoport sincs, ahol 7 százaléknál többen nyújtanának anyagi támogatást az utcán élőknek.