-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Kisfilmek az archívumból - a közelmúltban elhunyt Kallós Zoltánra emlékeztek
„Nagyon sokat gondolkodtunk azon, hogy miként tudjuk méltóvá tenni ezt a napot, hiszen a közelmúltban ment el Zoli bácsi, akit Székesfehérvár tiszteletbeli polgáraként köszönthettük esztendőről esztendőre városunkban. Talán kevesebben tudják, hogy az elmúlt esztendőben Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásával megújult Zoli bácsi álma, a Válaszúti Múzeum, amely nagyon sokat jelentett neki. Ahol a Mezőségtől, Kalotaszegtől Moldváig, minden egyes néprajzi egység, népcsoport tárgyi emlékei megtalálhatók.” - mondta el Vakler Lajos, a Fehérvár Médiacentrum szerkesztő-műsorvezetője.
„Kallós Zoltán az elmúlt évtizedekben rengeteget járt Székesfehérváron. Illyés Tünde és családja, barátaik vigyázták Zoli bácsi egészségét. Számos jótékonysági estet szervezett Fehérvár közössége ezen hosszú évtizedek alatt, amelyekkel nemcsak a Kallós Zoltán Alapítványt, hanem csángó oktatási intézményeket, a magyar nyelv oktatását is támogatta.” - fogalmazott Dr. Lukácsy József.
A Vörösmarty Társaság alelnöke hangsúlyozta: „Amikor Kallós Zoltán eltávozott közülünk, befejezett életművet, egy teljes intézményrendszert hagyott a nemzet közösségére. Élete tanúságtétel volt, egy csodálatos hazát hozott létre az elveszejtett hazában, tevékenységét Isten áldása kísérte, nyugodjék békében.”
„Rengeteg élményem és emlékem van Kallós Zoli bácsival kapcsolatosan, hiszen már kicsiny gyermekkorom óta ismertem őt. Válaszúti táborok, éneklések, beszélgetések. Nagyon sokat tanultam az ő hozzáállásából, a kultúrához való viszonyából. Neki köszönhetően, az ő tanácsára mentem el először gyűjteni. Gyermekkoromban felfigyelt rám, később, népdal-énekesként nagyatyai jóindulattal segített, sok helyre elvitt énekelni. Nagyon nagy élmény volt számomra, hogy több alkalommal közösen is énekelhettünk.” - elevenítette fel emlékeit Enyedi Ágnes, népdalénekes, aki magyarszováti népdalokat, köztük Kallós Zoltán legkedvesebb dalát is elénekelte.