Kitüntetés Siposs Ernő Péter dandártábornoknak szarajevói munkájáért

 Az 1992-1995 között zajló boszniai háborút a Daytoni Békemegállapodás zárta le. Az egyezmény biztonsági és katonai rendelkezéseit a NATO égisze alatt működő IFOR később az SFOR biztosította. 2004-től pedig a NATO SFOR működését az EU vezette EUFOR váltotta fel. Az Európa Tanács bosznia-hercegovinai ALTHEA fedőnévű katonai művelete jelenleg is sikeresen működik. Magyarország jelenleg mintegy 160 katonával van jelen a misszióban. 
2013.03.01. 13:59 |
Az 1992-1995 között zajló boszniai háborút a Daytoni Békemegállapodás zárta le. Az egyezmény biztonsági és katonai rendelkezéseit a NATO égisze alatt működő IFOR később az SFOR biztosította. 2004-től pedig a NATO SFOR működését az EU vezette EUFOR váltotta fel. Az Európa Tanács bosznia-hercegovinai ALTHEA fedőnévű katonai művelete jelenleg is sikeresen működik.
A végső cél az, hogy az ország a béke megállapodás teljesítése után tovább tudjon lépni az európai integráció felé. Magyarország jelenleg mintegy 160 katonával van jelen a misszióban. Pénteken délelőtt a több mint egy éven keresztül törzsfőnöki feladatot ellátó Siposs Ernő Péter dandártábornok Szpisják József mérnök-dandártábornoknak adta át a beosztást. Az ünnepélyes átadáson Dieter Heidecker a tavaly év végén kinevezett osztrák parancsnok és Ausztria szarajevói nagykövete kitüntetésben részesítette a leköszönő magyar dandártábornokot.
Az ünnepélyes átadás átvételen Szarajevóban jelen volt a székesfehérvári Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi handerőnemének főnöke Huszár János dandártábornok is, aki személyesen tájékozódott az egyesített balkáni hadszíntér jelenlegi helyzetéről.
A parancsnokság az SFOR művelet befejezését követően a békefenntartók folyamatos jelenlétét hivatott biztosítani Bosznia-Hercegovinában. A Magyar Honvédség EUFOR kontingense 2007 májusától az akkor spanyol, jelenleg osztrák vezetésű többnemzetiségű manőverzászlóalj egy századaként hajtja végre feladatait.