Kiválóan helytálltak - tavaly 1252 alkalommal riasztották a fehérvári tűzoltókat

Évértékelő és feladatszabó értekezleten számolt be a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség, valamint a hivatásos tűzoltó-parancsnokság az elmúlt éves tevékenységéről február 25-én, csütörtökön Székesfehérváron. Tavaly a korábbi évekhez képest közel harminc százalékkal több esethez, 1252 alkalommal riasztották a fehérvári tűzoltókat.
2016.02.26. 07:48 |
Évértékelő és feladatszabó értekezleten számolt be a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség, valamint a hivatásos tűzoltó-parancsnokság az elmúlt éves tevékenységéről február 25-én, csütörtökön Székesfehérváron. Az értekezleten részt vett Magosi Lajos tűzoltó ezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója.

A székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség beszámolóját Vén Norbert tűzoltó alezredes, kirendeltségvezető a tűzoltósági szakterület értékelésével kezdte. A vonulási adatok összegzése során több beavatkozást kiemelt, amelynél kivételes teljesítményt, helytállást nyújtottak a székesfehérvári hivatásos tűzoltók.

Tavaly júniusban a Farkasvermi úti hulladék-feldolgozó telephelyen történt tűzese
t. Több száz négyzetméteren fém-, fa- és papírhulladék égett és a tűz a telephelyen egy csarnokot és egy közeli családi házat is veszélyeztetett.
Az alezredes hozzátetet, hogy 2015-ben több speciális, összetett gyakorlatot is szervezett a kirendeltség a készenléti állomány szakmai felkészültségnek bővítése és a tapasztalatszerzés érdekében. Példaként említette a volántársaság telephelyén végrehajtott, úgynevezett együttemelési gyakorlatot, ahol a tatabányai és a székesfehérvári daru közösen emelt meg és mozgatott egy csuklós autóbuszt.

A fehérvári tűzoltók helytállásáért Székesfehérvár polgármestere személyesen is kifejezte köszönetét a beavatkozást végző tűzoltóknak.
Szeptemberben a börgöndi repülőnapon az Albatrosz Repülőegyesülettel egy sportrepülő feltételezett kényszerleszállásához kapcsolódó tűzoltó gyakorlatot, októberben pedig Móron a társ-, valamint a civil és karitatív szervezeteket bevonva egy katasztrófa-felszámolási együttműködési gyakorlatot koordináltak.  A tűzoltósági szakterület egyik jelentős eseménye volt még 2015-ben, hogy április elsejétől a pázmándi önkéntes tűzoltó egyesület a megyében elsőként szerezte meg azt a jogosultságot, hogy önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltóságként folytassa tevékenységét. Mindehhez szakmai felkészültségüket és technikai eszközparkjukat is érintő szigorú feltételeknek kellett megfelelniük.
Az iparbiztonsági szakterület munkáját értékelve az alezredes kiemelte, hogy tavaly negyvennyolc százalékkal emelkedett a veszélyes áruk közúti szállításának ellenőrzése, a 2013-as évhez viszonyítva pedig közel a duplájára nőtt. A vasúton szállított veszélyes áruk vizsgálata is folytatódott, amelynek során jóval kevesebb volt a hiányosság, mint egy évvel korábban. Tavaly az ellenőrzött vasúti kocsik mindössze két százalékánál tapasztaltak szabálytalanságot a szakemberek.

A polgári védelmi szakterület végrehajtotta a települések katasztrófavédelmi besorolásának felülvizsgálatát, ennek megfelelően a kirendeltség illetékességi területén található települések közül Székesfehérvár I-es, huszonkilenc település II-es és harminchárom település III-as katasztrófavédelmi besorolású. Az elmúlt esztendő egyik jelentős szakmai feladata volt a korábban megalakult járási mentőcsoportok ismétlő gyakorlatának megszervezése és lebonyolítása, valamint a települési mentőcsoportok megalakításának támogatása.  2015 év végére negyven településen, összesen kétszáztíz résztvevővel sikerült a mentőcsoportokat megalakítani, amelyek minősítő- és rendszerbe állító gyakorlatának végrehajtása az idei év egyik kiemelt feladata.

Az elmúlt évek adatai alapján a katasztrófavédelmi kirendeltségen a hatósági ügyek száma évről-évre emelkedik. A feldolgozott hatósági ügyek száma 2015-ben 1821 volt, amely ötvenhat százalékkal magasabb ügyiratszám, mint 2014-ben. A szakhatósági eljárások száma nyolc százalékkal emelkedett.
A kirendeltség évértékelőjét követően a székesfehérvári hivatásos tűzoltó-parancsnokság parancsnoka összegezte az elmúlt esztendőt. Benke Dávid Dénes tűzoltó őrnagy beszámolójában elmondta: a székesfehérvári tűzoltóság negyvenegy településen lát el mentő tűzvédelmi és kárelhárítási feladatokat. Tavaly a korábbi évekhez képest közel harminc százalékkal több esethez, 1252 alkalommal riasztották a megyeszékhely egységeit. A beavatkozások döntő többségét a műszaki mentések tették ki, amely nagy részben a nyári szélviharral és felhőszakadással kísért viharokra vezethető vissza. A július 8-ai vihart követően több mint kétszáz bejelentéshez vonultak a székesfehérvári hivatásos tűzoltók, a kárfelszámolás napokon át eltartott.
A gépjárműpark kapcsán Benke Dávid Dénes tűzoltó őrnagy, parancsnok kiemelte, hogy 2015 év elején egy új Renault Aquadux 3000-es gépjárműfecskendő érkezett a székesfehérvári parancsnokságra, év végén pedig ismét készenlétbe állt az országos felújítási program keretében teljesen megújult Mercedes 1234 Rosenbauer 4000-es gépjárműfecskendő.

A tűzoltó-parancsnokság alapfeladatainak ellátásán felül - elsősorban a katasztrófavédelmi megbízottak révén – tavaly is részt vett a katasztrófavédelem tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági szakterületének hatósági munkájában. A katasztrófavédelmi megbízottak rendszeresen felkészítést tartottak a települési közbiztonsági referenseknek, integráltan vettek részt a hatósági, valamint a vízügyi feladatok végrehajtásában. Az érettségi előtt álló diákok 2015-ben is a közösségi szolgálat keretein belül betekintést nyertek a tűzoltók hivatásába.
 
Az önkéntes tűzoltó egyesületekkel és az önkormányzati tűzoltó-parancsnokságokkal is kivételesnek értékelte az együttműködést a székesfehérvári tűzoltóparancsnok. A pályázati támogatásban részesült önkéntes tűzoltó egyesületeknek szivattyú- és tűzoltó technika kezelői képesítés megszerzésére szerveztek tanfolyamot.

A hagyományt folytatva a székesfehérvári hivatásos tűzoltók 2015-ben is kiemelkedő eredménnyel szerepeltek a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és honvédség által meghirdetett sportversenyeken, a megyei lépcsőfutó bajnokságon pedig sorban már hetedik alkalommal szerezték meg az abszolút első helyezést csapat és egyéni kategóriában. Emellett a megyei tűzoltó szakmai verseny megnyerésével a parancsnokság képviselhette a Fejér megyét az országos szakmai versenyen, ahonnan szintén szép eredménnyel tértek haza.

A közeljövő feladatait említve Benke Dávid Dénes tűzoltó őrnagy hangsúlyozta: a tűzoltó-parancsnokság legfontosabb célja továbbra is az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságának védelme. Ennek érdekében a beavatkozó állomány elméleti és gyakorlati felkészültségét még tovább szeretnék fejleszteni. A székesfehérvári laktanya idén is nyitva áll az oktatási intézmények számára, hogy a gyermekek megismerhessék a tűzoltók hivatását és eszközeit, a közösségi szolgálatot teljesítő diákok pedig tartalmasan tölthessék a szolgálatukat. Az önkormányzati tűzoltóságok és az önkéntes tűzoltó egyesületek számára a jövőben is szeretnék megadni mindazt a szakmai támogatást és együttműködést, amely az elmúlt időszak közös munkáját jellemezte.
Magosi Lajos tűzoltó ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató elismerően szólt a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség és hivatásos tűzoltó-parancsnokság elmúlt éves, kivételes teljesítményéről. Kiemelte a megelőzés érdekében végzett széles körű, lelkiismeretes, integrált hatósági tevékenységet és a szakszerű, hatékony tűzoltói beavatkozásokat. Az idei célkitűzések megvalósítása kapcsán hangsúlyozta, hogy az elmúlt évekre is jellemző nagy összetartás és együttgondolkodás a jövőben is hasonló eredményekre ösztönözze a székesfehérvári hivatásos tűzoltókat és a katasztrófavédelmi kirendeltség munkatársait.