-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
„Kivirágzik” a Táncház vasárnap - régiós szólótáncverseny lesz
A megmérettetésre 37 produkció, 60 táncos jelentkezett. A versenyprogram, amely mindenki számára ingyenesen megtekinthető, 11 órakor kezdődik.
Az Örökség Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Népművészeti Egyesület támogatásával megvalósuló verseny elsődleges célja elősegíteni a korosztályok találkozását, illetve bemutatkozási lehetőséget teremteni a különböző táncműhelyeknek – legyenek azok művészeti iskola keretében működők, avagy más amatőr közösséghez tartozók –, hogy a táncosok felmérhessék, hol is tartanak, milyen színvonalat képvisel a tudásuk.
A versenyen a közép-dunántúli régió gyermek-, ifjúsági- és felnőtt tánccsoportjainak táncosai vesznek részt, akik négy korcsoportban – 10 évesnél fiatalabb, 11–14 éves, 15–18 éves, valamint 18 év felettiek –, két kategóriában, egyéniben és párosban mutatkoznak be a közönség és a zsűri előtt. Ebben az évben 68 produkció, összesen 103 táncos jelentkezett a versenyre, amelyet ingyenesen lehet megtekinteni március 23-án, szombaton a Táncházban.
Hazai versenyzőkért is izgulhatunk, hiszen a fellépők között természetesen ott lesznek az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola gyermekei is.
A szervezők nem írtak elő kötelező táncanyagot a jelentkezőknek, így csak egy produkciót kell eltáncolni, melyet a magyar nyelvterület bármely dialektusából választhattak a résztvevők. A koreográfiák két percesek lehetnek (kivéve a 10 év alattiaknál, ott 1,5 perc az előírt). A táncosok produkcióit az Alba Regia Táncegyüttes zenekara, a Galiba zenekar kíséri a bemutatón.
A versenyszámokat kéttagú zsűri értékeli vasárnap: Strack Orsolya néptáncpedagógus, Örökös Aranygyöngyös Táncos, a Népművészet Ifjú Mestere, az Állami Népi Együttes egykori táncosa és Sikentáncz Szilveszter néptáncpedagógus, Örökös Aranysarkantyús táncos, Népművészet Ifjú Mestere, a Kárpátalja Néptáncegyüttes művészeti vezetője, az Állami Népi Együttes egykori táncosa és az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület elnöke személyében. Ők döntenek arról, hogy kik kapják a „Mezőföld Virága” szólótáncos díjakat. A versenyen külön elismerésben részesülnek a legjobb mezőföldi előadók.
A verseny szünetében, amíg a zsűri döntést hoz a díjazottakról, Chifor Lénárd, az Alba Regia Táncegyüttes táncosa és a Galiba zenekar hívja majd táncházba a jelenlévőket. A rendezvény résztvevőinek biztonsága érdekében a szükséges járványügyi óvintézkedéseket betartják a programon. A program a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósul meg.