Kőnig Frigyes kiállítása nyílik meg szombaton a Szent István Király Múzeumban

Kőnig Frigyes Munkácsy-díjas festő, grafikus, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora újabb munkáiból nyílik tárlat a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban szombaton. Az Oszlopsor/Arriére-gard című kiállítás mintegy 200 műtárgyat - köztük plasztikákat, akvarelleket, olajfestményeket, rajzokat - vonultat fel, valamennyi mű az utóbbi négy-öt évben született és egy témáról szól: a kő és a víz egymásra hatásáról.
2013.03.29. 07:49 |
Oszlopsor/Arriére-gard címmel nyílik kiállítás Kőnig Frigyes Munkácsy-díjas festő, grafikus, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora újabb munkáiból a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban szombaton.Kiállításán mintegy 200 műtárgyat - köztük plasztikákat, akvarelleket, olajfestményeket, rajzokat - vonultat fel, valamennyi mű az utóbbi négy-öt évben született és egy témáról szól: a kő és a víz egymásra hatásáról.
 
Oszlopsor című munkájának fő ihlető forrása Dalmácia, benne a zadari Szent Donát-körtemplom, amelynek alapját ókori görög és római kövek adják. Megfogták képzeletét a kikötőkövek a mólóknál, ezek különböző alakú oszlopok, még a hajókötél lenyomatát is viseli a legtöbbje. Ezek variációit is elkészítette és kiállítja. A művész kitért arra, hogy szerencsés találkozás révén eljutott Hvar szigetére és már három éve farag egy oszlopot szomszédos Brac szigetéről származó kőből. Ovális alaprajzú, metamorf oszlop lesz, amely a növekedést szimbolizálja. A horvát képzőművészek szövetségének támogatásával ezt a művét föl fogják állítani Hvar egyik városkája, Jelsa kikötői mólójának végében. Fehérvári kiállításán maketten mutatja be az Oszlopsort.
 
A művész úgy találja, hogy a kövek a természetben a reménytelenséget sugallják, mert a gravitáció a Föld középpontja felé húzza őket, de az ember a gravitációt legyőzve fölállította a követ már a neolitikumtól kezdve, így a kő hordozza magán a különböző kultúrák lenyomatait is. A kő témáját különböző sorozatokban dolgozta fel, ezek egy része öntvény. A meghívón látható ovális, gyűrődéses plasztika a tenger hullámzására, a vízbe dobott kő keltette gyűrűzésre emlékeztet. A rajzok, a festmények, az akvarellek is ennek az alkotói folyamatnak a stációit mutatják - összegezte Kőnig Frigyes. A kiállítás - amelyet Kovalovszky Márta Széchenyi-díjas művészettörténész nyit meg - június 9-ig tart nyitva.