-
Fehérvári Versünnep
Közel negyven versmondó közül választotta ki a legjobb tizenkettő fiatalt a zsűri a 15. Fehérvári Versünnep elődöntőjében szombaton. A Szent István Hitoktatési és Művelődési Házban a város középiskolásai rendkívül színvonalas produkciókkal készültek.
2025.02.15. -
Jótékonysági orgonakoncert
“Fehérvárcsurgó ujjhegyen” címmel február 22-én, szombaton, 17 órakor a Károlyi Kastély kápolnájában lesz Kály-Kullai Rita orgonaművész koncerje. A koncert bevételéből tovább bővülnek a kastélyban a látássérülteknek készült tapintható tárgyak, most a kastélypark fáinak leveleit készítik el.
2025.02.15. -
Hegedűs a háztetőn
Több mint két évtized után mutatja be a Vörösmarty Színház a Hegedűs a háztetőn című klasszikus musicalt. A darab Telihay Péter rendezésében kerül színre.
2025.02.14. -
A címerek, zászlók és pecsétek világa
Különleges előadásra várták az érdeklődőket a Vörösmarty Mihály Könyvtárba. Az olvasóteremben a címerek, zászlók és pecsétek világába pillanthattak be a látogatók.
2025.02.14.
Kolozsváron mutatja be a Székesfehérvári Balett Színház a Fantomfájdalom című előadását
![Kolozsváron mutatja be a Székesfehérvári Balett Színház a Fantomfájdalom című előadását](/_upload/images/news/70415/fantom2.jpg)
A Kolozsvári Magyar Napok az elmúlt években bebizonyította, hogy Erdély legnagyobb kulturális fesztiváljaként nemcsak egy évről évre egyre nagyobb tömegeket vonzó programsorozat, hanem egyben az erdélyi és Kárpát-medencei magyar kulturális élet seregszemléje is.
A Székesfehérvári Balett Színház társulata 2022. augusztus 16-án, kedden 19 órakor a Kolozsvári Állami Magyar Színházban adja elő Fantomfájdalom című, a trianoni veszteségről szóló táncdrámáját. Az előadás egy nagyváradi és egy fehérvári fiú barátságának történetén keresztül mutatja be a nagy háború és az igazságtalan béke következményeit. A József Attila-díjas L. Simon László történetére az Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, Kocsák Tibor szerzett zenét, s a Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus Egerházi Attila, a Székesfehérvári Balett Színház igazgatója készített koreográfiát.
A táncdráma ugyan a trianoni békediktátum századik évfordulójára készült, de nem törekszik az igazságtalan döntéshez vezető, vagy az azt követő politikatörténeti események bemutatására.
Az alkotók egy nagy történelmi pannó megrajzolása helyett hétköznapi emberek sorsán, küzdelmein és tragédiáin keresztül mutatják be, miként hathat a politika, a háború, valamint egy csodálatos ország felszabdalása, az önazonosságára érzéketlen nagyhatalmi logika a szétszakított családok életére. A darab alapját egy baráti kapcsolat képezi. A történet kezdetén az I. világháborút megelőzően egy székesfehérvári és egy nagyváradi fiatalember barátságot köt a kadétiskolában. Egymás családjának többszöri meglátogatása azt a furcsa, de nem egyedülálló helyzetet termeti meg, hogy rokonokká is válnak, hiszen mindkét fiatalember beleszeret a másik húgába. A kitartó udvarlások meghozzák a gyümölcseiket, feleségül veszik egymás lánytestvéreit. A nagyváradi lány Székesfehérvárra, a fehérvári Váradra költözik. A fiatalok boldog életét, a gyermekvárás és gyermeknevelés örömeit a háború töri ketté, mindkét fiatalembert besorozzák: egyikőjüket a nagyváradi 4. gyalogezredbe, a másikójukat a 17-es székesfehérvári gyalogezredhez. A sors iróniájának köszönhetően a két ezred egymás mellett harcolt, előbb az északi fronton, Galíciában, majd az olasz fronton az Isonzó mentén, Doberdónál. A Jóisten akarata szerint a két fiatalember a keleti fronton egymás mellé sodródott, s találkozásuk végzetes fordulatot hozott közös történetükben.