Költségvetés 2016 - milliárdos fejlesztések hitel nélkül

Pénteken dr. Bóka Viktor jegyző átadta a költségvetés tervezetét dr. Cser-Palkovics Andrásnak, hogy Székesfehérvár polgármestere benyújthassa azt a képviselőtestületnek. Székesfehérvár polgármestere elmondta, hogy az alapelvek tekintetében a 2016-os költségvetés tervezete optimális működésre, ütemezett és fenntartható fejlesztéspolitika megvalósítására ad lehetőséget, mindezt úgy, hogy továbbra is hitel felvétele nélkül gazdálkodik az önkormányzat, jelentős tartalékkal.
2016.02.05. 14:23 |
Pénteken dr. Bóka Viktor jegyző átadta a költségvetés tervezetét dr. Cser-Palkovics Andrásnak, hogy Székesfehérvár polgármestere benyújthassa azt a képviselőtestületnek. Székesfehérvár polgármestere elmondta, hogy az alapelvek tekintetében a 2016-os költségvetés tervezete optimális működésre, ütemezett és fenntartható fejlesztéspolitika megvalósítására ad lehetőséget, mindezt úgy, hogy továbbra is hitel felvétele nélkül gazdálkodik az önkormányzat, jelentős tartalékkal.
Székesfehérvár polgármestere elmondta, hogy több hónapos előkészítő munka eredményeként készült el a költségvetési javaslattervezet, ennek alapján állt össze a 2016-os büdzsé, amit remélhetőleg február 12-én fogad majd el a városi képviselőtestület. A költségvetés összeállításnál alapelv volt az optimális működés, az ütemezett fejlesztések folytatása, mindez hitel felvétele nélkül, jelentős tartalékkal. A város polgármestere kiemelte, hogy folyószámla hitelkerete sem lesz Székesfehérvárnak. A költségvetés nem számol már a kivezetett telekadóval, továbbá magánszemélyeknek továbbra sem kell helyi adót fizetniük. dr. Cser-Palkovics András hozzátette, hogy számos olyan elem is található a költségvetésben, melyek ellenzéki javaslatra fogalmazódtak meg, éppen ezért is bízik abban, hogy nagy elfogadottsága lesz a büdzsének a közgyűlésben.
Közel 21 milliárd forint lesz a város összes saját bevétele, ebből mintegy 12.7 milliárd forint az iparűzési adó, a várható építményadó pedig 1.8 milliárdos bevételt tesz majd ki. Idén több mint 3.6 milliárd forint szerepel a tartalékkeretben, amelyet elsősorban uniós fejlesztések előfinanszírozására lehet fordítani. Az általános tartalék 250 millió forint, a felsőoktatási támogatási, fejlesztési tartalékkeret mintegy 300 millió forint, továbbá az egyéb tartalékok 663 millió forintot tesznek ki. „Az, hogy a városnak ekkora tartaléka van, az adósságkonszolidációnak köszönhetjük, hiszen idén közel 3.7 millió forintot kellett volna hitel visszafizetésre fordítania Fehérvárnak.” – jegyezte meg Székesfehérvár polgármestere.
Működtetésre, térségi ellátásra és jóléti kiadásokra idén 20,2 milliárd forint szerepel, az összes fejlesztésre, felújításra pedig 23,6 milliárd forintot költ a város. Az intézményi, önkormányzati működtetés 12, 4 milliárd forintba kerül. A kulturális ágazat 2,2 milliárd forintból gazdálkodhat, míg sportfeladatok kiadásai 834 millió forintot tesznek ki. A tervezett fejlesztésekről szólva Székesfehérvár polgármestere elmondta, hogy az összes fejlesztésre és felújításra 23, 6 milliárd forinttal számolnak, ebből 3, 6 milliárd az önerős fejlesztés. A nagy létesítmények támogatására 15, 6 milliárd forintot költ a város.
 
Folytatódik, jelentős önerővel a Saára Gyula Program 657 millió forinttal, az iskolák előtti terek kialakítására 54 millió forint, a Sóstói Stadion rekonstrukciójának megvalósítására 10,9 milliárd forint, a Sóstó természetvédelmi terület és a Csónakázó tó környékének rehabilitációjára 2,8 milliárd forint jut. Szerepel már a költségvetésben a Koch László utcai parkolóház 600 millió forintos beruházása is. A Vízgazdálkodási Alap 986 millió forintot tartalmaz, mely 2016-ban is kiemelt feladat. Korszerűsítik a közvilágítást Alsóvárosban és Maroshegyen mintegy 150 millió forint értékben.
 
„Fontos kiemelni és megköszönni a fehérvári gazdasági szereplőknek azt, hogy a helyi adófizetésükkel segítik Székesfehérvárt. Az önerős fejlesztések tekintetében a fehérvári gazdaság és fehérvári munkavállalók által megtermel javak nélkül nem ilyen lenne a város költségvetése, amely stabil és a körülményekhez képest optimális.” – hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, aki reményét fejezte ki, hogy minél nagyobb támogatottsággal fogadja majd el a jövő hét pénteken a közgyűlés a város költségvetését.
 
Bóka Viktor Székesfehérvár jegyzője kiemelte, hogy már hagyománynak számít a költségvetés sajtónyilvános benyújtása. Elmondta, hogy a 2011. évi államháztartási törvény alapján az előkészített költségvetést a tervszámokkal a jegyző adja át a város polgármesterének, aki február 15-ig benyújtja azt a testület elé. A költségvetés benyújtásánál jelen volt Égi Tamás alpolgármester és Mészárosné Jasztrapszky Regina, a Polgármesteri Hivatal Gazdasági Igazgatóságának igazgatója is.