Konferenciasorozat kis-és középvállalkozóknak az inkubátorházakban

 A székesfehérvári székhellyel működő Vállalkozói Inkubátorok Szövetsége (VISZ) olyan EU tanácsadó programot indított útjára, ami elsősorban a mikro vállalkozások felé igyekszik közvetíteni az EU által hozott és ezeket érintő problémákat. A programból persze nem maradnak ki a kis- és középvállalkozások(KKV) és az egyéni vállalkozók sem: az „EU tanácsadás az Inkubátorházakban” címet viselő sorozatban 40 intézmény három hónapon keresztül várja a vállalkozók kérdéseit és a válaszokat a legszélesebb körben igyekszik közvetíteni.

2004.09.16. 06:37 |

 A székesfehérvári székhellyel működő Vállalkozói Inkubátorok Szövetsége (VISZ) olyan EU tanácsadó programot indított útjára, ami elsősorban a mikro vállalkozások felé igyekszik közvetíteni az EU által hozott és ezeket érintő problémákat. A programból persze nem maradnak ki a kis- és középvállalkozások(KKV) és az egyéni vállalkozók sem: az „EU tanácsadás az Inkubátorházakban” címet viselő sorozatban 40 intézmény három hónapon keresztül várja a vállalkozók kérdéseit és a válaszokat a legszélesebb körben igyekszik közvetíteni.

 A VISZ nem titkolt célja az is, hogy ezeket az eseményeket az inkubátorházak, inkubátor szolgáltatások népszerűsítésére is felhasználja, illetve felvegyen a programok közé olyan elemeket, amik szorosan kapcsolódnak a vállalkozói élethez, mint például a kistérségi fejlesztések, ipari parkok, pályázatok kérdésköre. A Székesfehérvári Vállalkozói Központban szeptember elején megtartott kétnapos munkaértekezleten került kialakításra a konferenciák tartalmi része, amihez kérték a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Magyar Agrárkamara segítségét is.

mikro vállalkozások a középpontban

 Hasonlóképpen, ahogy az „EU Házhoz jön” c. programban, egy kicsit megváltozott körülmények között próbálunk információkat adni a vállalkozóknak -mondja Annus István a VISZ társelnöke, a Székesfehérvári Vállalkozó Központ vezetője. Változott a tartalom és változott a célcsoport is, hiszen általában KKV-t emlegetnek, azonban most megpróbálunk egy kicsit közelebb menni és elsősorban a mikro- és kisvállalkozóknak próbálunk segíteni. Számukat tekintve sokkal nagyobb erőt képviselnek a gazdaságunkban, de a képviselt gazdasági erő kisebb volta miatt kevesebb szó esik róluk.

 Milyen információkra van Ön szerint leginkább szüksége ezeknek a vállalkozásoknak?

 Azt gondolom, hogy merőben új tematikus jellegű információ itt nem fog felmerülni, hiszen évek óta folynak az előkészületek, másrészt a csatlakozás után különböző képzések, információs kiadványok formájában rendelkezésükre állnak ezek. Azt gondolom, hogy annak a helyszínnek és időpontnak, amikor egy-egy térségben tájékoztató jellegű előadásra kerül sor megvannak a sajátosságai, így előre szeretnénk felmérni az igényeit a vállalkozóknak. Ezt hirdetésekkel, közvetlen megkereséssel, illetve az Internet segítségével szeretnénk. A munkaértekezleten egy keretprogramot állítunk össze a konferenciasorozatra, azonban ezek végleges tartalmát a vállalkozók visszajelzései alapján szeretnénk összeállítani. Az szinte biztos, hogy az ÁFA visszatérítéssel kapcsolatos kérdések, a HACCP-vel kapcsolatos dolgok biztosan előkerülnek majd és a hazai pályázati rendszer és azok várható lehetőségei is szóba kerülnek.

Jogszabályi változások, szélesebb pályázati paletta

 A nagyobb vállalatok és a közepes méretű cégek valamelyest előnyben vannak, mert korábban kapcsolatban voltak uniós vállalatokkal és kiterjedt szakembergárdájuk többet tud foglalkozni egyetlen területtel. Ezek jobban találkoztak már azokkal a feltételekkel, ami az unió egységes belső piacán való megfeleléshez kell - mondja dr. Vágó Júlia a GKM Kis-és Középvállalkozások Integrációs Felkészítését Koordináló Főosztály vezetője.
 A problémák sokrétűek és a felkészülés nem zárult le május elsejével és az átmenet sem „drasztikus”. Jogszabályi változásokkal kell megismerkedniük, de ezek hosszú folyamat eredményeként kerültek be a jogrendbe, amik május elseje előtt már jóval érvényesek voltak, ezekre már fel kellett készülniük. Persze több pénzre van szüksége a vállalkozóknak a szabályok betartásához, azonban szeretnénk azt elérni, hogy ezt a vállalkozások ne problémaként, hanem kihívásként éljék meg. A jogszabályokon kívül a támogatási skálának a kiszélesedése is fontos: ez gátat is jelent valahol, hiszen meg kell ismerni az új lehetőségeket, amihez tanulni kell, utána kell járni, akkor érvényesülnek. Ezért is fontosak az  inkubátorházak, amik rendelkeznek már ezekkel az információkkal és könnyen továbbadhatják a vállalkozói szektor felé.

 Ezek a problémák is szóba kerülnek majd gondolom az előadásokon, sok minden más hasznos információ mellett…

 Mi csak a magunk kis részét próbáljuk meg hozzátenni, azonban, hogy konkrétan egy előadásnak miről kell szólnia azt nagyban meghatározza a térségben élő vállalkozók igénye. Vannak persze olyan általános ismeretek, amik mindenhol szóba kerülnek és vannak konkrétumok. Ez utóbbi nagyon nehéz, hogy egy-egy konkrét vállalkozónak teljesen konkrét kérdései vannak, amik csak neki és másnak nem fontos. Fontos tehát, hogy tudjuk, hogy mikor milyen vállalkozók jönnek az előadásokra, hogy a legmegfelelőbb előadókat tudjuk hívni, akik az adott területet jól ismerik.

 Ahány vállalkozás annyi kérdés, probléma, azonban lehet e általánosan fogalmazni, hogy az EU tagságunk eddigi néhány hónapja alatt mik azok a leggyakoribb problémák, amik előfordulnak?

 Nagyon még nincsenek tapasztalataink. Egy vállalkozás, ha nehéz helyzetbe kerül, az nem egyik napról a másikra következik be, ennek ellenére remélhetőleg a jogszabályi változások miatt nem kerülnek csőd szélére vállalkozások. A vámeljárással kapcsolatban vannak általános problémák, de az adózással kapcsolatosan is sok a probléma, azonban ahogy a kérdésben is elhangzott ahány vállalkozás, annyi probléma. A konferenciasorozat pedig arra is jó, hogy egyfajta visszacsatolást adjon a törvényhozónak, hogy mikkel is kell segíteni a kisebb vállalkozásokat.