-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Konferenciával, könyvkiadással ünnepelt a 20 éves Fehérvári Kézművesek Egyesülete
A Fehérvári Kézművesek Egyesületét 15-en alapították 1998-ban. A folyamatos fejlődést, bővülést mutatja, hogy 2000-ben már 50 körüli volt a taglétszám, míg manapság több mint 100 kézműves tartozik a szervezethez. Rendes tagok lehetnek a Népi Iparművészeti Tanács által zsűrizett kézműves termékek készítői, míg bírált alkotás nélkül, úgynevezett pártoló tagként is kapcsolódhatnak tagok az egyesülethez.
A pénteki kézműves konferencia fő témája volt a közösség szerepe, a közösségek hatása a benne tevékenykedő tagokra, a közösen eltöltött idő tartalmassá tétele, és közben az alkotás örömének megismerése, a közösségi összetartozásnak a jótékony hatása testre és lélekre egyaránt.
Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a megnyitón úgy fogalmazott: „A kézművesség számunkra több mint hagyomány. Komoly gazdasági tevékenység, hiszen a termékek jelentős hányada a magyar GDP részét képezi nemcsak nálunk, hanem egész Európában.” Elmondta, a közbeszédben a kézművességnek, mint fogalomnak nemcsak hagyománybeli, hanem marketing jelentősége is van. A jobb értékesítés reményében sokan „ráakasztják” olyan termékekre is, amelyek erre nem érdemesek. Ez helytelen, és nem kellene engednünk, hogy a kézművesség védernyője alatt bárki szabadon használja a fogalmat. Fontos a hitelesség megőrzése, és erre való a közösség. Az elmúlt 20 év pontosan példázza a Fehérvári Kézművesek Egyesületének ebbéli szerepét.
F. Szegő Krisztina, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntőjében arról beszélt: munkatársaival a helyben megtalálható turisztikai értékkel tudnak dolgozni, így számukra kiemelten fontos a fehérvári kézművesek által nyújtott érték, hagyomány és szellemiség.
Beszámolt a cégük és az egyesület közötti szoros együttműködésről, a közös programokról és a Fehérvári Ajándékbolt beindításáról, működtetéséről, melyben az alkotóknak igen nagy szerepük volt. Arról is szólt, hogy pályázati forrásokból szeretnének az eddiginél több, nagyszabású programot szervezi a Rác utcában, a Tűzzel-Vassal Fesztiválhoz hasonlóan. Többek között a húsvéti és az adventi ünnepkörhöz kötődően terveznek az egész Skanzenre kiterjedő rendezvényeket.
Ugyancsak köszöntötte a résztvevőket Gelencsér József néprajzkutató, aki gratulált a 20 éves jubileumhoz. Mint mondta, a múltat, a jelent és a jövőt köti össze a Fehérvári Kézművesek Egyesületének munkája. Hozzátette, hogy a kézművesség évezredek óta létező, ősi tevékenység, ami a fejlett ókori társadalmakban alakult ki. A neves szakember bemutatta a kézművesség szerepének és rangjának változásait a különféle történelmi korokban.
A köszöntőket követő szakmai előadások összefoglalták a szervezet két évtizedes történetét, szó volt a kezdetekről, az első tíz évről, jelenről és jövőről, a Rác utcai Kézművesek Házáról, az egyesület szakköreiről és a hagyományos Betlehemi szép csillag pályázatáról, valamint az utánpótlás-nevelésről.
Megnyitották az egyesületi tevékenység számos szegmensét bemutató kiállítást, és bemutatták a 20 éves jubileumra készült különleges kiadványt, melyből az egyesület tagjait ismerhetjük meg. A népi és hagyományőrző mesterségek művelői és az iparművészeti kézművesek közül összesen 72-en vállalták, hogy portréfotóval és tevékenységük rövid leírásával szerepelnek a kis könyvben, valamint egyesületi életképeket is találunk. A kiadványhoz az egyesületnél lehet hozzájutni.