Környezetvédelem és NATO parancsnokság

Fehérvár országgyűlési képviselője, Vargha Tamás honvédelmi államtitkár interjúban értékelte az elmúlt esztendőt a Fehérvár Magazinban. Mint mondta rendkívüli év volt mind Magyarország, mind Székesfehérvár szempontjából 2015. Az ország és a város megmutatta, hogy az a modell, amit 2011 óta építünk, életképes, és az élet minden területén működik.
2015.12.30. 08:57 |
Fehérvár országgyűlési képviselője, Vargha Tamás honvédelmi államtitkár interjúban értékelte az elmúlt esztendőt a Fehérvár Magazinban. Mint mondta rendkívüli év volt mind Magyarország, mind Székesfehérvár szempontjából 2015. Az ország és a város megmutatta, hogy az a modell, amit 2011 óta építünk, életképes, és az élet minden területén működik.
 
Azért ez a magyar modell kilóg az Európai Unió tagállamai által képviseltek közül…
 
Ha visszamegyünk pár évet a bankadó bevezetéséhez, a multinacionális cégek költségvetésbe történő bevonásához illetve az idei migrációs nyomásra adott magyar válaszhoz, akkor valóban elmondható, hogy Magyarország kilóg az Unióból, de egyre több követőre találunk e folyamatokban. Bizony voltunk mi „szívtelen kutyák” a migráció kezelése miatt, de a Magyar Kormány júniusi döntései után októberre, novemberre a környezetünkben lévő országok hasonló intézkedéseket hoztak, sőt mára már közösen dolgozunk ebben a témában.
 
Maradjunk egy kicsit Székesfehérvárnál. A városnak volt egy útja, aminek felújításával kapcsolatban az ott lakók teljesen hitetlenek voltak még két évvel ezelőtt. A magyar modellnek köszönhető, hogy ez a hitetlenség nem talált táptalajt?
 
A Mártírok útja évtizedek óta mumusként nehezedett ránk. Évtizedekig azt hallottuk az aktuális városvezetéstől, hogy a következő ciklusban majd felújítják. Az egyik nagyon fontos közlekedési csatornája a városnak gyakorlatilag járhatatlan volt autóval, busszal, kerékpárral. Ezzel az útfelújítással tabuk dőltek le. Igen, szerepe van ebben a magyar modellnek is, de szerepe van a fehérvári modellnek is. Ne feledjük, hogy a kormányzati támogatás mellett a város jelentős önrésszel rendelkezett. Az egyik legjobb példája volt ez a projekt annak, hogyan képes összefogni a kormány és a város.
Hasonló összefogás érhető tetten a Sóstó és a Csónakázó-tó környezetvédelmi rehabilitációjában is?
 
Nemcsak a párizsi klímacsúcs, de az ilyen beruházások is rámutatnak, mennyire fontos környezetünk védelme, vizeink megmentése. Mindez Székesfehérváron többszörösen hangsúlyos, hiszen a város vizes, lápos, mocsaras területre épült, amit a biztonság szempontjából nem véletlenül választott Géza nagyfejedelem. Ennek megfelelően a most megkezdett közel négymilliárd forint értékű beruházás példaértékű.
 
Azért azt tudjuk, hogy Fehérvár nagyon szegényes a parkok száma alapján.
 
Éppen ezért kell kimondani, hogy a Sóstó, a Csónakázó-tó, a palotavárosi tavak nem a város szélét jelentik, hanem a város részét, amit gondozni, kezelni kell! Ezeken a területeken gondoznunk kell vizeinket, és parkokat telepíteni, hogy növeljük Fehérvár zöld területét. Székesfehérvár több szempontból is példaértékű fejlesztéseken van túl, illetve vág bele újabbakba. Ilyennek tekinthető az igazi elkerülő út, ami valóban kiviszi a városból a tranzitforgalmat, vagy fontos tényező a kórház felújításának minősége és mértéke.

Segítsen abban, hogy megértsük, miként történik az Országházban egy-egy település érdekében indított lobbi! Hogyan érik el, hogy Székesfehérvár ilyen léptékekkel fejlődhet?
 
A 106 országgyűlési képviselő természetesen a saját körzetét tartja a legfontosabbnak, ami rendjén is van. De mindenkinek túl kell lépnie a körzete határán is, hiszen ez a mi országunk, és az országnak is fejlődnie kell. Azt gondolom, a fehérváriaknak több ötlete volt, ami használható, így a terveink, elképzeléseink meghallgatásra találtak. Vitathatatlan, hogy Székesfehérvár az ország egyik legdinamikusabban fejlődő települése. Ez pedig az a bizonyos fehérvári modell, ami példaértékű az országban.
 
Honvédelmi államtitkárként, a honvédelmi miniszter helyetteseként a migrációs feladatok mellett mit említene meg a 2015-ös esztendőből?
 
A honvédelem és a rendvédelem dolgozóinak bérezése idén az új életpályamodellnek köszönhetően harminc százalékkal emelkedett, amit januártól újabb öt százalékos emelkedés követ, utána 2019-ig minden esztendőben ismétlődik az öt százalékos illetménynövekedés. Sikernek értékelem ezt, mert így növekszik az érdeklődés a katonai pálya iránt. Megemlítem a Székesfehérvárra költöző negyvenfős NATO-parancsnokságot, melynek összekötő szerepe lesz majd a térségben.
 
Mit vár 2016-tól?
 
A katonáinknak eseménymentes évet, a fehérváriaknak pedig további építkezést kívánok!