Korszerű tanműhelyek és energetikai fejlesztéseka Székesfehérvári Szakképzési Centrumban

Csütörtökön délelőtt rendezték a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex fejlesztése című projekt nyitórendezvényét a Széchenyi István Műszaki Technikumban. A 6,4 milliárd forint összértékű beruházás részleteiről, kiemelten a Széchenyi Technikumban és a Váci Mihály Technikumban megvalósuló fejlesztésekről tájékoztattak.
2024.05.30. 19:38 |
Korszerű tanműhelyek és energetikai fejlesztéseka Székesfehérvári Szakképzési Centrumban

6,4 milliárd forint – kb. 4 milliárd forint európai uniós támogatás és 2,4 milliárd forint hazai forrás –segítségével hajt végre építési beruházást, energetikai korszerűsítést és eszközbeszerzést a Székesfehérvári Szakképzési Centrum.

A fejlesztés hat intézményt érint, összesen három városban. A csütörtöki projektnyitón kiemelten a Székesfehérvári SZC Széchenyi István Műszaki Technikum, valamint a Székesfehérvári SZC Váci Mihály Technikum fejlesztéseinek részleteit ismertették. Wetzl Viktor projektmenedzser beszámolója szerint a Széchenyiben összesen 290 millió forintból valósul meg felújítás, valamint 197 millió forintból tanműhely-kialakítás. Az épületben az energetikai korszerűsítés részeként többek között hőszivattyús energiatermelést, valamint a mai iparnak megfelelő, modern tanműhelyeket alakítanak ki. A Váci Mihály Technikum épületének homlokzata, hőszigetelése és nyílászárói is megújulnak, valamint a villamoshálózatot is modernizálják, összesen 227 millió forintból. 525 millió forintból korszerű tanműhelyeket hoznak létre az intézményben, melyekbe olyan gépeket telepítenek, ahol 21. századi tudást szerezhetnek meg a diákok.

Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője elmondta: Székesfehérvár büszke arra, hogy több pilléren álló, erős gazdasággal rendelkező város. Miközben pedig a gazdaság erősödik, fejlődik, a munkavállalóknak és a vállalatoknak is folyamatosan meg kell felelniük a technológiai kihívásoknak. A Váci és a Széchenyi Technikumok fejlesztése pedig ebben a tekintetben jelent óriási segítséget, hiszen így a diákokat felkészíthetik a legkorszerűbb technológiák használatára.

Ha összeszámoljuk, hogy ezekben a hetekben mennyi iskolafejlesztési forrás érkezik Székesfehérvárra, 30 milliárdnál is nagyobb összeget kapunk – kezdte köszöntéjét Mészáros Attila alpolgármester, aki szerint két, Székesfehérvár és a térség számára fontos intézmény fejlesztéséről számolhatnak be. A Széchenyi a város egyik legnagyobb iskolája, a Váci pedig olyan speciális képzéseket indít, amire nagy szükség van a gazdaságban. Mészáros Attila kiemelte, hogy mindkét iskolában elérhető a duális képzés, ami hosszútávú megélhetést, életpályamodellt kínál a diákoknak.

„Nagyon fontos a szakképzés nem csak Székesfehérváron, de Fejér vármegyében is. A cégeknek nagy szükségük van a gépész munkaerőre.” – fogalmazott Buday Attila, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója. A Fejér Vármegyei Kormányhivatal már több projektben is dolgozott együtt a Székesfehérvári Szakképzési Centrummal, a főigazgató szerint pedig a fejlesztés esetén is minden segítséget megadnak a Centrumnak.

Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója a Szakképzés 4.0 nyolcadik pontját felidézve hangsúlyozta: fontos a diákok számára vonzó környezet kialakítás a szakképzésben. Ez tartalmazza a digitális megoldásokat, az érintőképernyős táblákat és a jól felszerelt, korszerű tantermeket. Mindez a mostani beruházásnak köszönhetően megvalósul, ami hatalmas előrelépést jelent a szakképzésben. Kiemelte, hogy Széchenyi és a Váci nem konkurens iskolák, sokkal inkább kiegészítői egymásnak, a diákok mindkét helyen remek, a jövő kihívásaira felkészítő képzésben részesülnek.

Határ Renáta építésgazdaságért felelős helyettes államtitkár beszédében kiemelte az építészetről szóló törvény módosítását, melynek köszönhetően olyan elemek kerültek előtérbe egy-egy beruházás során, mint például digitalizáció, vagy a polgári jóízlés, melyek alapján a mostani beruházás is elkészülhet. A fejlesztés azért is fontos, mivel a gépészeti szektorból sokan nyugdíjba vonulnak, ezek az intézmények azonban garanciát jelentenek arra, hogy az utánpótlás is megfelelő szakképzést kapjon.

Valamennyi beruházás 2026 első negyedévében elkészül. A fejlesztés eredményei további négy iskola, a Székesfehérvári SZC Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola, a Móron a Székesfehérvári SZC Perczel Mór Technikum, valamint Bicskén a Székesfehérvári SZC Vajda János Technikum épületeit is érintik majd.