Kórusünnep a Vodafone Sportcsarnokban - Zemlényi Katica kapta a Fricsay díjat

 Régi szép hagyomány, hogy a fehérvári kórusok együtt ünneplik az október 1-jei Zenei Világnapot. Az idei, Kodály Zoltán születésének 130. évfordulója alkalmából összeállított zenei programban négyszázan működtek közre, gyermek és felnőtt kórusok tagjai adtak műsort. A fehérvári kórusmuzsika virágzását jelző ünnepen átadták a Fricsay Richárd Zenei Díjat: idén Zemlényi Katica a Vox Mirabilis Kamarakórus karnagya kapta az elismerést.
2012.10.01. 19:29 |
Régi szép hagyomány, hogy a fehérvári kórusok együtt ünneplik az október 1-jei Zenei Világnapot. Az idei, Kodály Zoltán születésének 130. évfordulója alkalmából összeállított zenei programban négyszázan működtek közre, gyermek és felnőtt kórusok tagjai adtak műsort. A fehérvári kórusmuzsika virágzását jelző ünnepen átadták a Fricsay Richárd Zenei Díjat: idén Zemlényi Katica a Vox Mirabilis Kamarakórus karnagya kapta az elismerést, melyet Róth Péter alpolgármester adott át a kórusvezetőnek.
KÉPGALÉRIA

Idén is igazi ünnepet varázsoltak a Vodafone Sportcsarnokba a fehérvári kórusok. Kodály kórusművei többszáz torokból csendültek fel a Zene Világnapján, jelezve, hogy egyedülálló értékekkel rendelkezik Székesfehérvár a komolyzene területén. A Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény kórusai mellett magas művészi színvonalú előadással jelentkeztek a Teleki Blanka Gimnázium kórusai, a Zentai Úti Általános Iskola Énekkara és a Kossuth Lajos Általános Iskola kórusai is. Mindez azt mutatja, hogy minőségi utánpótlásban bővelkedik a fehérvári kórusmuzsika.
 A Zenei Világnap alkalmából adták át a 2002-ben alapított Fricsay Richárd Zenei Díjat is. A díjat azok az együttesek, előadóművészek, karnagyok, zenetanárok kaphatják, akik maradandót alkottak Székesfehérvár zenei életében. Ugyancsak a világnap alkalmából került sor az Év Kórusa Díj és dicsérő oklevelek átadására.
 
 Zemlényi Katica zenei tanulmányait Balassagyarmaton kezdte, majd Miskolcon folytatta zeneelmélet –karvezetés szakon. A karvezetés alapjait Sereg János karnagytól tanulta, később Reményi János tanár úrnál folytatta, aki a Magyar Rádió Gyermekkórusát is vezényelte. A miskolci zenei évek után 1986-ban kántor-karnagyi diplomát szerzett és került Székesfehérvárra a Krisztus Király Egyházközség kántoraként, ahol átvette elődjétől az 1957-ben megalakult és működő énekkart, és bekapcsolódott az egyházi és a világi kórusmuzsikába egyaránt.
A gyermekek zenei nevelését mindig szem előtt tartva, több gyermekkoncertet is szervezett, zenés színdarabokat rendezett, a 27 éve nála tanuló gyermekekből zeneszerető közönséget nevelt. 15 éve játszik a Vörösmarty Színház zenés produkcióiban, ahol magas zenei tudásával gyakran segítette a színészeket, szereplőket, emelve a produkció zenei színvonalát. Számos jótékonysági koncertet szervezett rászorulók és fogyatékkal élők javára. Tavaly hagyományteremtő céllal létrehozta és megrendezte az I. Székesfehérvári Kamarakórus Fesztivált. Szintén tavaly a kórussal elérték a kategóriában legmagasabb: dicséretes arany diploma minősítést. Idén Badenben egy kimagaslósan rangos kórusversenyen bejutottak a döntőbe, a nemzetközi zsűri bronz diplomával jutalmazta munkájukat. Zemlényi Katicát 2008-ban XVI. Benedek Pápa magas szintű egyházzenei munkájáért pápai áldásban részesítette. 2010-ben pedig a 25 éves jubileum alkalmával Spányi Antal megyéspüspök kiemelkedő zenei tevékenységéért püspöki elismerésben és dicséretben részesítette.
 
 Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa október 1-jére tette azt a napot, amikor azt a művészeti ágat ünnepeljük, aminek mind gyógyító, mind nyugtató hatása, de leginkább önkifejezésre szolgáló mivolta közismert: a zene. 1975-ben indította útjára a Zene Világnapját a híres hegedűművész, Yehudi Menuhin ezekkel a szavakkal: "Azt hiszem, mindannyiunkban van valami, ami nem változik: a jó, az egyensúly érzése, az, hogy összhangban akarunk lenni magunkkal és a világgal, amelyben élünk. De szükségünk van arra a reményre is, hogy van valami rajtunk kívül, ami arányokat ad és irányt szab életünknek. A zene éppen azért él és lélegzik, hogy elmondja nekünk: kik vagyunk, és mivel kell szembenéznünk..”