Közel háromszázan vettek részt a Városi Egészségnapon

 Szombaton két helyszínen várták a vizsgálatokra és tanácsadásra érkezőket. A szervezők ezúttal a fiatalabb korosztály figyelmét szerették volna a megelőzésre irányítani. Kezdeményezésük sikeres volt, hiszen közel háromszázan kapcsolódtak be a Városi Egészségnapba. A következő hasonló akció az április 27-i Öreghegyi Egészségnap lesz.
2013.04.07. 06:36 |
Közös rendezvénnyel készült az Egészségügyi Világnap alkalmából Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Szent György Kórház. Szombaton két helyszínen várták a szűrővizsgálatokra és tanácsadásra érkezőket. A szervezők ezúttal a fiatalabb korosztály figyelmét szerették volna a megelőzésre irányítani. Kezdeményezésük sikeres volt, hiszen közel háromszázan kapcsolódtak be a Városi Egészségnapba. A rendezvényre dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok is ellátogatott.
KÉPGALÉRIA a Városi Egészségnapról

 Közel háromszázan vettek részt a Városi Egészségnapon. A szűrővizsgálatokra előzetesen 200 fő jelentkezett be, a tanácsadásokra ez nem volt kötelező, oda még közel 100 székesfehérvári jött el szombaton. Az Egészségügyi Világnap alkalmából már többször szervezetek programot a városban, ám idén először közösen hirdette ezt meg Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Szent György Kórház közösen.
 A Kórház orvosai és szakápolói, valamint a Humán Szolgáltató Intézet védőnői várták a fehérváriakat. A programok két helyszínen zajlottak, hiszen bár a legtöbb szűrésnek és tanácsadásnak A Szabadművelődés Háza adott otthont, a hasi ultrahang vizsgálatra bejelentkezett résztvevőket a Család- és Nővédelmi Központban várták.
 A megelőzés jegyében szervezett programra dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok is ellátogatott. Örömmel tapasztalták, hogy milyen szép számmal érkeztek a fehérváriak a különböző vizsgálatokra és milyen lelkesek voltak a kórház szakemberei, valamint a védőnők. Az Egészségfejlesztési Terv elfogadása óta még inkább középpontba került az egészség megőrzése Székesfehérváron, amelyet ingyenes sportolási lehetőségek biztosításával, rendszeresen megszervezett szűrővizsgálatokkal és szemléletformáló programokkal erősít az Önkormányzat.
 
 Összesen tízféle szakterület volt jelen a szombati Egészségnapon. A hasi ultrahang mellett a testanalízist - vércukor- és koleszterinszint-mérés, testzsír-százalék megállapítás - biztosította a Humán Szolgáltató Intézet, nyolc szakterület esetében pedig a Fejér Megyei Szent György Kórházból érkeztek orvosok és szakápolók. Bőrgyógyászati, érsebészeti, orthopédiai, onkológiai, szemészeti és kardiológiai vizsgálatokkal, valamint gyógytornászi és dietetikai tanácsadással várták az érdeklődőket.
 Az elmúlt időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy az idősebb emberek nagyobb számban vesznek részt a szűrővizsgálatokon és elkötelezettebbek egészségük megőrzése érdekében. Éppen ezért most célzottan az elfoglaltabb és a család terheit is vállukon vivő, 25 és 60 év közöttieket szólították meg a szervezők. A városi Egészségfejlesztési Terv fontos része a szűrővizsgálatok szervezése. A következő akció az április 27-i Öreghegyi Egészségnap lesz, valamint már készülnek a májusi Magas Vérnyomás Világnapjához kapcsolódó fehérvári akcióra.
Egészség Világnap 2013 – a sóbevitel mérséklése hozzájárul a magas vérnyomás és a stroke kockázatának csökkenéséhez
 Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden év április 7-én ünnepli az Egészség Világnapját. Idén a magas vérnyomás veszélyeire és kockázataira szeretné a WHO a lakosság és a döntéshozók figyelmét felhívni és hangsúlyozza a megelőzés és a magas vérnyomás csökkentésének fontosságát. Egyúttal a WHO arra is ösztönöz mindenkit, hogy ellenőriztesse vérnyomását és tegyen lépéseket a hipertónia csökkentése érdekében.
 
A Világnap alkalmából jelentette meg a WHO „A Globális tájékoztatás a hipertóniáról” című kiadványát, melynek legfontosabb megállapításai:
  • A magas vérnyomás fontos népegészségügyi probléma, mely növeli a szívbetegség, a stroke, a veseelégtelenség, az idő előtti elhalálozás és a fogyatékosság kockázatát.
  • Globálisan a szív-érrendszeri betegségek mintegy 17 millió halálesetért tehetők felelőssé évente, amely az összes halálozás közel egyharmadát jelenti. A magas vérnyomás szövődményei miatt 9,4 millióan halnak meg világszerte.
  • A világ 25 év feletti lakosságának 40%-a szenved magas vérnyomásban.
  • A magas vérnyomás ritkán okoz tüneteket a korai szakaszban, ezért sokan nem is észlelik a betegséget.
  • A magas vérnyomás megelőzése és ellenőrzése komplex feladat és együttműködést igényel, beleértve a kormányokat, a civil társadalmat, a tudományos élet szereplőit, valamint az élelmiszer-és italgyártókat. Figyelembe véve a vérnyomás-ellenőrzésből eredő óriási egészségügyi előnyöket, most van szükség az összehangolt fellépésre.
  A WHO Európai Regionális Irodája az Egészség Világnap keretében a sóbevitel csökkentésének fontosságát hangsúlyozza. Ez az egyik legegyszerűbb módja a magas vérnyomás és ezáltal a stroke, és a szív- és vesebetegség kockázatainak mérséklésére. A sóbevitel 5 g/nap alá történő redukálása (amely körülbelül 1 teáskanálnyi mennyiségnek felel meg) a stroke kockázatát 23%-kal, és a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját 17%-kal csökkenti. A WHO Európai Régiójában élő legtöbb ember naponta körülbelül 8-11g sót vesz magához, amely messze meghaladja az ajánlott szintet.
 
 "A magas vérnyomás jelentős gazdasági terhet jelent és csökkentésére a sóbevitel mérséklése az egyik leginkább költséghatékony mód" - mondta Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Irodájának igazgatója. "A só bármely mértékű csökkentése már pozitív hatásokkal jár, de nem az asztalnál az ételhez adott só jelenti a legnagyobb gondot! Az elkészített ételek, mint a kenyér és húsipari termékek sótartalma borítja fel az egyensúlyt. Ha a termékek címkézése nem megfelelő és azokat a fogyasztók nem ellenőrzik, akkor nagyon könnyen elkerülheti a figyelmünket az adott termékben lévő só mennyisége."
 
 Az Európai Unióban a sóbevitel 80%-a a feldolgozott élelmiszerekből és készételekből származik. Sok ember jóval több sót fogyaszt, mint gondolná, és ez kedvezőtlenül hat a vérnyomásra, valamint növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
 
 A WHO Európai Regionális Irodája április 4-én tette közzé "A sócsökkentő kezdeményezések áttekintése a WHO európai régiójában" című jelentését. Számos ország már jelentős eredményeket ért el olyan intézkedésekkel, mint az élelmiszerek és termékek címkézése, a fogyasztók oktatása, a nemzeti táplálkozási irányelvek aktualizálása és az élelmiszergyártókkal a feldolgozott élelmiszerek sótartalmának csökkentéséről folytatott tárgyalások.
 
Magyarországi helyzet
  • A hazai lakosság megbetegedési és halálozási statisztikáiban kiemelt jelentőséggel bírnak a szív- és érrendszeri betegségek, melyek az össz-halálozás 50%-ért felelősek.
  • A magas vérnyomás több mint 2 és fél millió embert érint ma Magyarországon.
  • A magyar lakosság sófogyasztása minden életkorban jelentősen meghaladja az ajánlott értékeket, jelenleg a férfiak átlagosan 17,2 gramm, a nők mintegy 12 gramm sót fogyasztanak naponta, ami 3-3,5-szerese az ajánlottnak
  • 2009-ben került sor az OÉTI vezetésével és az ÁNTSZ regionális és kistérségi intézeteinek közreműködésével az Országos Óvodai Táplálkozás-egészségügyi Felmérésre, mely szerint a közétkeztetés keretében biztosított ételek sótartalma 3,5-13,1 g volt, ez is több mint háromszorosa a korcsoportos ajánlásnak (1,95 g/3 étkezés).
  • A STOP SÓ Nemzeti Sócsökkentő Program az EU Sócsökkentő Keretprogramhoz kapcsolódóan 2008-ban indult el Magyarországon. A program célja a lakosság sóbevitelének csökkentése, mely elképzelhetetlen az egyes szektorok összefogása és együttgondolkodása nélkül.
Ismerje meg az ellenfelet, és cselekedjen
 
 Az ajánlások szerint a 12 magas sótartalmú élelmiszer, amellyel vigyázni kell a következőek: kenyér, húskészítmények, sajtok, készételek, levesek, reggeli gabonafélék, haltermékek, chips és a sós rágcsálnivalók, vendéglátó-ipari ételek, éttermi ételek, szószok, fűszerek és ízesítők.
 
Az alábbi lépésekkel csökkenthetik az egyének a szívroham és a stroke kockázatát, és normál szinten tarthatják vérnyomásukat.
  • egészséges táplálkozás
  • sóbevitel csökkentése (kevesebb, mint 5 g naponta)
  • rendszeres testmozgás
  • dohányzásról való leszokás
  • alkoholfogyasztás csökkentése
  • stressz kezelése.