-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Közel száz középiskolás modellezi Fehérváron az Európai Parlament működését
A Modell Európai Parlament egy 1994-ben, holland kezdeményezésre létrejött, kulturális, politikamentes, nonprofit program, amely a középiskolásoknak szól. A diákcsoportok egy-egy uniós tagállamot képviselve, szerepjáték formájában mutatják be az Európai Parlament működését. Célja, hogy a résztvevők megismerjék az európai intézményeket, az Unió döntéshozatali eljárásait, összemérjék a tudásukat, fejlesszék a vitakészségüket és a kritikai gondolkodásukat. Magyarország 2002 óta vesz részt a kezdeményezésben, az első nemzeti ülést 2003-ban rendezték meg hazánkban.
A Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola rendszeresen kapcsolódik a programhoz, legutóbb 2011-ben szervezte meg a MEP IX. nemzeti ülését Székesfehérváron. Idén szintén a Teleki koordinálásával a városban tartják a MEP XVII. Nemzeti ülését, melyre az ország kilenc középiskolájából – Budapestről, Győrből, Miskolcról, Szegedről, Szentendréről és Szolnokról – érkezett közel száz fiatal.
A programsorozat nyitó ünnepségét a Városháza Dísztermében rendezték, ahol házigazdaként a Teleki igazgatója, Ráczné Kálmán Anikó köszöntötte elsőként a résztvevőket. Intézményük és a Nemzeti ülés megszervezésének segítéséért Teleki Támogatói Díjat adományozott Mészáros Attila alpolgármesteren keresztül Székesfehérvár Önkormányzatának, és Török Szabolcs tankerületi igazgatón keresztül a Székesfehérvári Tankerületi Központnak. Szavai szerint a MEP programja lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok számot adjanak képességeikről, kritikai gondolkodásukról és érvelésükről.
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester üdvözölte a fiatalokat és kapcsolódott középiskolákat, majd köszönetét fejezte ki a Teleki Gimnáziumnak a Nemzeti ülés megszervezéséért. Mint mondta: a demokratizmus, a parlamentarizmus nagyon fontos, és erről széleskörű információkat kapnak a MEP résztvevői. Jó Székesfehérváron ülésezni, amit korábban az Országos Diákparlament megszervezésével is bizonyított a város. A városvezetés igyekszik minél többet adni a csapatépítéshez és az érdekérvényesítéshez a Székesfehérvári Diáktanácson, az Alba Regia Felsőoktatási Hallgatói Tanácson és a különféle tehetséggondozó programjain keresztül azért, hogy a fiatalok is úgy érezzék: jó Székesfehérváron élni. Reményét fejezte ki, hogy ezt a vendégdiákok is megtapasztalják a követező napokban.
A Székesfehérvári Tankerületi Központ nevében Török Szabolcs tankerületi igazgató szólt a résztvevőkhöz. Úgy fogalmazott, felelős állami fenntartóként kötelességük, hogy minden olyan törekvést segítsenek, ami a demokráciára nevel, és a mostani dolgozók jövőjét jelenti. Fontos üzenete van annak, hogy az ülés a nemzeti ünneppel egy időben van, hiszen 1848 és 1956 is a fiataloké volt, és most is ők azok, akik polgárként, demokrataként meghatározzák nemzetünk jövőjét.
A következőkben a fiatalok az Európai Parlament mintájára bizottságokat alakítanak, bizottsági és plenáris üléseket tartanak, vitáznak és lobbiznak a különféle témákban. Ezt megelőzően, az iskolai koordinátorok segítségével minden csapat felkészült a vállalt ország jellemzőiből és az előre kiadott témakörökből. Idén tárgyalnak többek között az új iparágak és szolgáltatások támogatásáról, a megújuló energiák szerepének növeléséről, a női munkavállalók helyzetéről, az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályokról, a szabad piaci versenyről és a kartellről, a klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásáról, az EU és Afrika kapcsolatáról, a szervezett bűnözés, illetve a fertőző betegségek elleni küzdelemről, továbbá a szállítmányozás és környezetvédelem kapcsolatáról.
A jövő keddi záró esten az elnökök kiértékelik a hét eseményeit, és kihirdetik az eredményeket a diákok aktivitása, felszólalásai alapján. A MEP XVII. Nemzeti ülésének fővédnöke dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvári Megyei Jogú Város polgármestere.