Középpontban a hulladék mennyiségének csökkentése a környezetvédelmi diákfórumon

Az Európai Hulladék- csökkentési Hét 2009-ben indult útjára és minden év november utolsó hetében rendezik meg. Az akcióhoz Európa-szerte számos kezdeményezéssel csatlakoznak a résztvevők. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata idén is bekapcsolódott a nagyszabású programba. A szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése érdekében hétfőn délután diákfórumot hívtak össze a Városháza Dísztermében.
2015.11.23. 16:44 |
Az Európai Hulladék- csökkentési Hét 2009-ben indult útjára és minden év november utolsó hetében rendezik meg. Az akcióhoz Európa-szerte számos kezdeményezéssel csatlakoznak a résztvevők. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata idén is bekapcsolódott a nagyszabású programba. A szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése érdekében hétfőn délután diákfórumot hívtak össze a Városháza Dísztermében.
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében lelkes önkéntesek a saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a hulladékkeletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újrahasználatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára a figyelmet. Az összeurópai akciósorozat szervezői minden évben egy meghatározott tematikára fűzik fel az eseménysort. Idén a „Hozz ki többet kevesebből!” gondolat a kampány központi témája, amelynek lényege, hogy minél kevesebb erőforrás felhasználásával érjük el ugyanazt a megszokott eredményt. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét 2015. november 21-29. között tart.
A nagyszabású kezdeményezéshez Székesfehérvár egy környezetvédelmi diákfórum megszervezésével csatlakozott. A hétfő délutáni eseményen Juhász László, Székesfehérvár környezetvédelmi tanácsnoka, a környezetvédelmi diákfórum ötletgazdája köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy egy hosszú sorozat első állomásaként tekinthetünk a mai eseményre. A környezettudatos gondolkodást elősegítve júniusig még összesen hét hasonló programot szerveznek a fiataloknak. Mint azt Juhász László kiemelte, az első állomás az Európai Hulladékcsökkentési Hét apropóján jött létre, melynek keretében a hulladék keletkezésének csökkentésére akarják felhívni a tanulók figyelmet. Ismertetőjében a város környezetvédelmi tanácsnoka kitért arra, hogy olyan interaktív eseményekbe és foglalkozásokba igyekeznek bevonni a diákokat, amelyek Székesfehérvár mindennapjait meghatározzák. Lesznek olyan alkalmak is, amikor külső helyszíneken, például a Sóstó Természetvédelmi Területen, vagy a Depónia Kft. telephelyén kerülhetnek még közelebb a diákok a környezettudatos életmódhoz. A nagyszabású programsorozat kapcsán Juhász László fontos célként határozta meg, hogy a diákok a Közösségi Szolgálat keretében tehessenek minél többet Székesfehérvár környezetvédelméért.
Székesfehérvár alpolgármestere, Égi Tamás arról beszélt a hétfői eseményen, hogy a világon egyáltalán nem természetes és magától értetődő a hulladékgazdálkodás ügye. Mint mondta, a Föld 7 milliárdos népességéből 3 milliárd nem is ismeri ezt a fogalmat. A technika villámgyorsan elérte a világ fejletlen területeit, ám ott a hulladékkal nem tudnak mit kezdeni. Szerencsére Magyarország és Európa sokkal előrébb tart ebben az ügyben. Székesfehérvár alpolgármestere szerint a leghatékonyabban úgy lehet a hulladékkal gazdálkodni, ha minél kevesebbet termelünk meg belőle. Alapvetően kétféle megoldásról, modellről beszélhetünk a hulladékgazdálkodás tekintetében: Észak-Amerikában a földben elhelyezett lerakókba teszik a hulladékot, míg Európában elégetik azt. Magyarországnak az elkövetkezendő 1-2 hónapban kell arról döntetnie, hogy melyik szakszerű megoldást választja. Beszéde végén Égi Tamás kitért arra, hogy Székesfehérvár a központja a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Projektnek. A következő év legfőbb feladata az, hogy egy mintegy 14 milliárd forintos állami támogatásnak köszönhetően megpróbálják mindazt kinyerni a hulladékból, ami hasznosítható.
Steigerwald Tibor, a Depónia Kft. ügyvezető igazgatója szerint rengeteg értéket kidobunk, pazarlóan bánunk erőforrásainkkal, emellett a hulladékok kezelése is nagyon költséges. Pontosan ezért mindenképpen csökkenteni kell a hulladék mennyiségét, hiszen csak így tarthatjuk életben bolygónkat. Mint mondta, ezt a célt tudatos vásárlással és fogyasztással, valamint a keletkezés helyén történt komposztálással érhetjük el. Szintén praktikus megoldás lehet a hulladék mennyiségének csökkentésében az újrahasználati központok létesítése, a használt ruhák elajándékozása, gyűjtőkonténerekbe helyezése, valamint a betétdíjas csomagolások alkalmazása, amelyek akár negyvenszer újrahasználhatóak. Mivel hazánkban évente mintegy 4,5 millió tonna hulladék képződik, így mindenképpen meg kell győzni az embereket a szelektív gyűjtés fontosságáról.
Az előadás után a résztvevő diákok hulladékválogató játékban ismerkedhettek meg a hulladékok típusaival. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét eseményeihez kapcsolódva csütörtökön délután 16.30 órakor a Gaja Környezetvédő Egyesület elnöke, Varga Gábor „Komposztáljunk együtt” címmel tart előadást a Városháza Dísztermében. A résztvevők a komposztálás előnyeivel és fortélyaival ismerkedhetnek meg, és választ kaphatnak a felmerülő kérdéseikre. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.