Közgyűlés - fontos gyűjtőutak építése is szerepel a módosított közlekedésfejlesztési koncepcióban

 Az ülés elején adták át a Székesfehérvár Közbiztonságáért díjat Moiser Attillának, aki a Feketehegy-Szárazréti polgárőr csoportot vezeti. Módosították a város közlekedésfejlesztési koncepcióját, melyben szerepel a déli elkerülő út és a nyugati elkerülőt a Palotavárossal összekötő út terve is. A város számára 2020-ig rendelkezésre álló 17 milliárdos fejlesztési forrás terhére pedig csapadék csatorna-, bölcsőde- és óvoda felújításokról is tárgyaltak a képviselők.
2016.05.27. 11:15 |
Ünnepi pillanatokkal kezdődött pénteken reggel a város közgyűlésének soros ülése. A Székesfehérvár Közbiztonságáért díjat idén Moizer Attila kapta, aki 2001 óta tagja a fehérvári polgárőrségnek, jelenleg a Feketehegy-Szárazrét polgárőr csoportot vezeti és ő az egyik legtöbb szolgálatot ellátó polgárőr a városban.
Foglalkozott a közlekedésfejlesztési koncepcióval is a testület. Az utóbbi években rohamosan nő a járművek száma a városban. Elhangzott, hogy egy esztendő alatt több mint ezerrel nőtt a Fehérváron forgalomba helyezett autók száma és az ezer főre jutó autók száma Székesfehérváron 480, ami a legmagasabb az országban és jelentősen meghaladja az EU-s átlagot is. A város úthálózata viszont nem erre az autószámra és forgalomra lett tervezve.
A város polgármestere Cser-Palkovics András elmondta, hogy meg kell építeni azokat a nagyobb gyűjtőutakat, amik a tágabb értelemben vett belvárost tudják tehermentesíteni. Részben ilyen a nyugati elkerülő befejezése, ami a nyárra elkészül, de emellett a déli elkerülő is nagyon fontos, melynek nyomvonalát pontosította a testület a közlekedésfejlesztési koncepció módosításával. Ezzel az önkormányzat már tud lobbitevékenységet folytatni annak érdekében, hogy EU-s forrás álljon rendelkezésre az út 3-3.5 milliárd forintra becsült fejlesztési költségére.

Nagy Zsolt a Polgármesteri Hivatal Közlekedési Irodájának vezetője elmondta, hogy forgalomszámlálások voltak az elmúlt hetekben városszerte és néhány héten belül lehetősége lesz a tervezőknek lemodellezni a fejlesztések várható hatását a forgalomra.
Az intermodális központra már megnyerte a város a 6.5 milliárd forintos támogatást, ami a Mártírok útja és a vasútállomás alatti területek összeköttetését is biztosítja. Az elkerülő út és a Palotaváros közötti összekötő utat is tartalmazza a koncepció, amire ugyancsak nagy szüksége van a város közlekedésének. A város polgármestere beszélt arról is, hogy minden ilyen nagyobb fejlesztés konfliktusokkal is jár, elég csak az elmúlt napok eseményeire gondolni a Koch László utcába tervezett parkolóházat illetően. „A tiltakozók azt féltik, hogy a parkolóház miatt romlani fog az életminőségük, miközben a város egészének pedig több parkolóházra, mélygarázsra van szüksége ahhoz, hogy a parkolási problémákat meg lehessen oldani. Az okmányiroda, a színház és az élő belváros megközelítése szempontjából is fontos ez a beruházás: azokat az autókat pedig, amiket mi fehérváriak használunk, valahol el kell helyezni. Ebből is látszik, hogy van egy a város szempontjából fontos fejlesztés, aminek nagy arányban örülnek az emberek, de az ottélőknek jogosan merülnek fel kérdéseik a fejlesztéssel kapcsolatban. Ezek a fejlesztések azonban elengedhetetlenek a közlekedési problémák megoldását illetően.
Támogatásáról biztosította a testület a Hermann László Zeneművészeti Szakközép és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatói székére pályázó Fekete Ferenc jelenlegi igazgatót továbbá a Kossuth Lajos Általános Iskola igazgatói posztjára pályázó Strasszerné Farkas Márta pályázatát, aki 1984 óta tanít az Öreghegy iskolájában.
Szó volt arról is, hogy a Kodolányi János Főiskola volt főépületében az Alba Regia Szimfonikus Zenekar próbatermét kialakítják a szükséges irodákkal együtt, illetve a Kodolányi Könyvtár a jövőben is könyvtárként működik majd az épületben. A főiskola kész a városnak adományozni a gyűjteményt, amivel a város könyvtárhálózata is bővül.
 
Elindultak a 2020-ig tartó EU-s fejlesztések, ami szintén fejlesztési lehetőségeket nyújt Székesfehérvár számára. A városnak összesen 17 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésére. Az első fejlesztésekről is szó volt ülésen: a Varga csatorna mederrendezése, a Felsőváros vízrendezésének első üteme, valamint a 3. számú Bölcsőde felújítása és a Belvárosi Brunszvik Teréz Óvoda Tulipános Tagóvodája felújítása is napirendre került. Annak érdekében, hogy ne veszítsen időt a város és minél gyorsabban megvalósulhassanak a beruházások, a támogatási szerződések megkötését támogatta a testület.