-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Közlekedj óvatosan! - az ősszel ismét lesznek rendőrök az iskoláknál
A Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság minden évben megrendezi a Közlekedési Hétpróbát, amire minden megyei általános iskolának kiküldik a jelentkezési lapot, amit az FMBB-nek kell visszaküldeni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azoknál a gyerekeknél, akik közlekedésbiztonsági vetélkedőn vesznek részt kevesebb baleset történik -mondja Kálmán Erzsébet tanárnő a FMBB Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szakbizottságának vezetője. Egy hónap van hátra a szünidőből és a rendőrség a szokásokhoz hűen minden forgalmasabb csomópontba az iskolák környékén járőrt állít -mondja Barkóczi József alezredes a FMBB titkára. Gyermekbaleset szerencsére az elmúlt évben kevesebb volt, ami talán köszönhető az FMBB munkájának is.
A Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottság minden évben megrendezi a Közlekedési Hétpróbát, amire minden megyei általános iskolának kiküldik a jelentkezési lapot, amit az FMBB-nek kell visszaküldeni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy azoknál a gyerekeknél, akik közlekedésbiztonsági vetélkedőn vesznek részt kevesebb baleset történik -mondja Kálmán Erzsébet tanárnő a FMBB Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szakbizottságának vezetője. Nincs egészen egy hónap hátra a szünidőből és a rendőrség a szokásokhoz hűen minden forgalmasabb csomópontba az iskolák környékén járőrt állít -mondja Barkóczi József alezredes a FMBB titkára. Gyermekbaleset szerencsére az elmúlt évben kevesebb volt, ami talán köszönhető az FMBB munkájának is.
Nemrégiben jöttek haza egy zirci táborból mit csináltak egy hétig a gyerekekkel -kérdezzük Barkóczi József alezredest a FMBB titkárát?
Ez Egészséges életmód, biztonságos közlekedés tábor volt. A megyei közlekedésbiztonsági versenyeken legjobb helyezést elért gyerekek voltak velünk.
Milyen programok voltak ebben a táborban -kérdezzük Kálmán Erzsébet tanárnőt a FMBB Gyermek- és Ifjúsági Szakbizottság vezetőjét?
Nagyon sokat kirándultunk, sétáltunk sok vetélkedő, játék és sportos programok voltak.
A szünidőből eltelt mér majd két hónap, balesetek szempontjából mik a tapasztalatok?
Úgy néz ki, hogy az iskolai időszak alatt kevesebb baleset történik, így nyáron viszont jobban elszabadulnak a gyerekek, kevesebb a felügyelet és ezek jelentős szerepet játszik a balesetek bekövetkezésében. Hallottunk ugye arról, hogy sajnos több vízbefulladásos baleset is történt. A közlekedési balesetek száma nem nőtt, de gyermekbaleset sajnos volt a nyáron.
Nem sok van hátra a nyárból, mindjárt iskolakezdés az ördög azonban nem alszik, mire érdemes, mire kell figyelniük a szülőknek?
Barkóczi József alezredes: A legjobban az elsősökre kell figyelni, járják be az útvonalat az iskolától az otthonig a szülők és a gyerekek, ami meghatározó a későbbi biztonságos közlekedésért. Kérném a szülőket, hogy mutassanak példát és ne a piros jelzésen cipeljék át a gyerekeket. Várják meg a szabad jelzést és közlekedjenek szabályosan. A későbbiekben ez meg fogja hálálni magát.
Lesznek e rendőrök az idén is az iskolák környékén?
Igen, hasonlóan, mint az elmúlt időszakban legalább egy hét erejéig szeretnénk az iskolák környékén rendszeres rendőri jelenlétet, különösen ügyelve a reggeli és a kora délutáni időszakra .Remélhetőleg minden eszköz és emberi erőforrás rendelkezésünkre áll majd.
Terveznek valami olyasmit, amivel rendszeressé válhatnának a zebránál a rendőrök, vagy figyelemfelkeltő a szokásosnál eltérő ruházatot, hiszen Európában több országban például külön neve is van azoknak a rendőröknek akik a gyerekeket segítik az iskolába? ( Anglia - lolipop man, a nagy nyalóka formájú tábla miatt, amivel időnként megállítja a forgalmat)
Ez létszám kérdése elsősorban. Nem egyszerű eset, ugyanis az iskolakezdés előtt és után rendes szolgálatban vannak a rendőrök és ezt keményen kell csinálni. Nem vagyunk sokan sajnos és elsősorban a balesetveszélyes helyekre állítunk rendőröket.
Az előző iskolai év milyen volt balesetek szempontjából?
A balesetek száma az csökkent, aminek örülök, azonban problémás, hogy azoknál a baleseteknél, amikor nem a gyermek volt a baleset okozója -ha lehet egyáltalán annak nevezni- volt némi növekedés. Ami szomorú, hogy azok a balesetek emelkedtek, amikor a gyermek utasként volt jelen.
A gyerekülés továbbra is kötelező, fontos és elengedhetetlen kelék, életet menthet...
Sajnos volt nálunk is volt olyan súlyos baleset, ami elkerülhető lett volna akkor, ha a gyereket beteszik a gyermekülésbe.
Milyen büntetést kaphat, aki nem használ gyermekülést?
Ha nincs gyermekülés akkor feljelentés, ha van csak nem használják akkor akár helyszíni bírsággal is megoldható.
A büntetési összeg pedig nagyobb, mint egy gyermekülés ára...
Jellemző sajnos, hogy ha a gyerek sincs bekötve akkor sem apu, sem anyu nincs bekötve.
Gondolom az iskolákban is folytatják a balesetmegelőzési "tréningeket"?
Kálmán Erzsébet tanárnő: Több iskolában működik közlekedési szakkör, ahol a gyerekek biztonságos közlekedésre nevelése folyik, ahol játékosan könnyebb megismertetni a gyerekekkel a szabályokat elméletben és gyakorlatban is. 14. éve szervezzük már a közlekedési hétpróbát, ami annyit jelent, hogy 7 hónapon át kapják a gyerekek a feladatokat közlekedéssel kapcsolatosan. Ennek lesz a zárórendezvénye a közlekedésbiztonsági gyermeknap, ahova minden hétpróbázót meg szoktunk hívni.
Minden iskolának szól ez a verseny?
Elvileg mindenkinek, de természetesen nem kötelező, azonban a tapasztalatok szerint háromezer gyerek vesz részt egy-egy évben ilyen versenyen.
Iskolák hol nevezhetnek erre?
A Fejér Megyei Balesetmegelőzési Bizottsághoz küldhetik a jelentkezési lapokat, amit minden iskolának kiküldünk. Vannak olyan iskolák ahol több száz gyerek is részt vesz egy ilyen versenyben. Õsszel közlekedésbiztonsági kirándulást szervezünk, nyáron pedig közlekedésbiztonsági tábort tartunk a szépen szereplő nebulóknak.
Az igazi győztes azonban az akit nem ér baleset...
Megfigyeltük azt, hogy azokkal a gyerekekkel, akik részt vesznek ezeken a versenyeken ritkábban történik baleset. Jobban odafigyelnek talán a közlekedésre és reméljük, hogy talán a társaikat is figyelmeztetik a biztonságos közlekedésre. Volt már olyan, hogy a gyerekek a vezetésbe is beleszóltak.